Probiyotik Yoğurt ve Faydaları

Hem ülkemizde hem de Avrupa ve Amerika’da sıkça reklamı yapılan Probiyotik yoğurdun faydaları hakkında tartışmalar sürüyor. Probiyotik ürünlerin vücuda bir zararı olmadığı biliniyor ama probiyotik eklenmiş bir yoğurdun ne kadar faydası olduğu gerçekten merak konusudur.
Probiyotikler normalde vücudun sindirim sisteminde zaten bulunan bakterilerdir. Kötü niyetli bakterilerin iyi niyetlilere oranla sayılarının artması ve sindirim sisteminde problemlere yol açması teorisiyle yola çıkarak yoğurtlara iyi bakteri eklenerek bu sizi iyileştirir demek tamamen reklamcılık kokmaktadır. Özellikle Amerika’da probiyotik içeren ürünlere artan talep yüzünden bir çok gıda takviyesi üreten firma bu pazara girdi. Fakat bu tür takviyeler için Amerika’da sağlık bakanlığı tarafından bir kontrol uygulanmamaktır.

Probiyotik Yoğurt Faydalı Mı?

Probiyotiklerin faydaları hakkında da yeterli miktarda tatmin edici bir araştırma yoktur. Normal bir yoğurtda zaten bahsi geçen “iyi bakteriler” vardır, yani özellikle probiyotikli yoğurt almanın yararı olup olmadığı soru işaretidir. Dannon firmasına ait Activia yoğurdunun “düzenli olarak 2 hafta boyunca günlük tüketildiği takdirde sindirim sistemini düzenler” sloganı kandırmaya yönelik bir pazarlama taktiği gören bir hukuk firması, Kalifornia’da Dannon’a dava açmıştır. Dannon ise ürünlerine ait yapılan bilimsel araştırmaları göstermiş ve probiyotik yoğurdun faydalı olduğunu iddia etmiştir.
Doğal yapılmış bir yoğurdun zaten vücuda faydaları vardır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre her gün bir kase yoğurt yiyen ve kalori alımını bir miktar azaltan kişiler ciddi şekilde zayıflamış ve karın bölgesini normal diyetlere göre daha kolay eritmiştir. Yoğurt yediğiniz zaman kalsiyum yağ hücrelerine daha az kortisol salgılamasını söyler ve yoğurdun içindeki amino asitler de yağ yakımını hızlandırır. Yoğurt vücudun asitik dengesini kontrol eder ve mantar hastalıklara karşı savaşır. Mantar ve bakteriler asitik ortamları sevmezler. Probiyotik yoğurtlarda adı sürekli kullanılan Lactobacillus acidophilus bakterisi zaten normal yoğurtda olan bir bakteridir. Eskiden kadınların vajinal enfeksiyonlardan kurtulmak için o bölgeye yoğurt sürdüklerini hatırlatmak yarar var.