Probiyotik Nedir ? Sağlığa Yararı Var Mı ?

Probiyotik insan sağlığına olumlu katkıları olduğu inanılan mikro organizmadır ve bir çok yiyecek içinden bulunur. Probiyotiklerin özellikle bağırsak florasını dengelediği ve sindirim sistemini regüle etmede önemli rol oynadığına inanılmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütüne göre bu iyi bakterilerin makul bir oranda dışarıdan alınmasının yararı vardır. Probiyotik genellikle yoğurt gibi fermente yiyeceklerin içerisinde vardır. Ayrıca kapsül şeklinde de gıda takviyesi olarak satılmaktadır. Probiyotiklerin farklı türleri vardır ama en popüleri Lactobacillus ve Bifidobacterium’dur.

Probiyotik ve Kolon Arasındaki İlişki

Probiyotikler genelde faydalı bakteriler olarak adlandırılır. Vücuda zararı olan kötü niyetli bakterilerin çoğalmasını engelleyerek bağışıklık sistemine yardımcı olurlar. Ayrıca K vitamini üretimini de artırırlar. Bir insanın yaşam tarzındaki olumsuzluklar kolondaki bakteri dengesini bozabilir. Örnek vermek gerekirse sebze ve meyve yememek, aşırı alkol tüketimi veya uzun süreli antibiyotik kullanımı kolonda problemlere yol açabilir. Eğer kolondaki kötü niyetli bakteri sayısı çoğalırsa bir takım sağlık problemleri de ortaya çıkar. Bazı doktorlara göre dışarıdan probiyotik takviyesi ile bu dengenin tekrar sağlanması mümkün olabilir. Hatta vajinal kaşıntı gibi bakteriyel problemler için antibiyotik veren doktorlar genellikle tedaviyle beraber alınmasını öneriyorlar.

 

Probiyotikler

Probiyotikler

 

Probiyotiklerin Sağlığa Yararları Neler ?

Alttaki listeye göz atmadan önce şunu bilmeniz gerekir ki probiyotiklerin sağlığa yararları olduğuna kesin hüküm getiren yeterli bilimsel araştırma yapılmamıştır:

İshal
Bazı türlerinin ishal ve mide ilthabının tedavisinde positif sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Yapılan bir araştırmaya göre probiyotikler gastrolojik bir çok sorunun önlenmesinde ve tedavisinde kullanışlı olmuştur. Özellikle uzun süreli çocuk ishalinde Lactobacillus kullanımının hem güvenli hem de efektif bir tedavi seçeneği olduğu belirtilmiştir. Uzun süreli Lactobacillus kullanımının Rotavirüs’üne karşı başarılı olduğu ve yetişkinlerde görülebilen nosokomiyal ishal riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Beyin Fonksiyonu
Probiyotik kullanımının beyin fonksiyonuna pozitif etkileri olabilir. UCLA yapılan bir araştırmaya göre devamlı probiyotik içeren yoğurt yiyen kadınlarda beyin fonksiyonlarında gelişme olduğu gözlemlenmiştir. Probiyotik, bakterinin beyin nürokimyasını değiştirebileceği ve anksiyete ve Depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde yararlı olabileceği belirtilmiştir.

Kolesterol
Amerikan Kalp Derneği’nin araştırmalarına göre Lactobacillus’un değiştirilmiş bir formu kandaki LDL seviyelerini yani bir başka deyişle kötü kolesterolü azaltmıştır.

IBS (Spastik Kolon)
Probiyotiklerin IBS hastalığını tedavi ettiği yönelik kanıtların da her geçen gün arttığını belirtmek lazım. Özellikle Bifidobacterium içeren probiyotiklerin bir araştırmaya göre IBS tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Hangi Yiyeceklerde Var ?

  • Yoğurt
  • Kefir
  • Eski Peynir
  • Kimçi
  • Lahana Turşusu
  • Miso
  • Tempe
  • Bazı soya içeren içecekler.

Kullanımının Yan Etkileri Neler ?

Genellikle fazla bir yan etkisi bulunmasa da kullanan kişiler de gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemleri olabilir. Ciddi bağışıklık problemi olan kişilerin de doktorlarıyla görüşmeden probiyotik kullanması önerilmez. Probiyotik alımının bu kişilerde ciddi enfeksiyon problemlerine yol açabileceği söylenilmektedir.

Probiyotikler ise bağırsaktaki probiyotiklerin dengesini düzenlemeye ve iyi bakterinin büyümesine yardımcı olan sindirilemeyen karbonhidrat kompleksleridir. Soğan, muz, asparagus gibi yiyeceklerde bulunan fructo-oligosaccharides (FOS)’dir. FOS ayrıca gıda takviyesi olarak da satılmaktadır.