Priapizm Nedir ? Neden Olur ?

Priapizm ciddi bir sağlık sorunudur. Kan içerde hapis kalırsa priapizm ortaya çıkar. Nedenleri değişken. Bazen ortada hiç neden olmayabilir. Bir çok doktora göre bu durum acildir ve derhal müdahale gerektir. Müdahale edilmezse kısırlık, enfeksiyon veya cinsel bozukluklara yol açabilir.
Genellikle 3 kategoriye bölünen bu sağlık sorunun en sık görülenine iskemik priapizm adı verilmektedir. Bu kategoride kan penisten geri dönemediği için sürekli ağrılı bir ereksiyon durumu oluşur. Bu durum dört saati aştığı takdirde artık acil servise gitmek gerekir. İkinci kategori ise iskemik olmayanıdır. Bu pek sık görülmez ve genellikle ağrı barındırmaz. Son kategoriye ise kekemelik adı verilir. Bu kategoride ereksiyon arka arkaya tekrarlanır ama geçicidir.

priapizm Penis 4 saatten fazla sertleşmiş kalırsa acil servise gitmek gerekir!

Priapizm Olma Nedenleri

Kan dolaşımı sorunları: Kan yoğunluğunu arttıran, alyuvarları etkileyen ilaçlar priapizmi tetikleyebilir. Talassemi, multipl miyelom, lösemi, orak hücreli Anemi örnek sorunlardan.

Alkol ve madde bağımlılığı: Priapizm alkol, esrar, Kokain, Ekstazi gibi uyuşturucu veya uyarıcı nitelikte madde kullanımıyla gelişebilir.

Hastalıklar ve kazalar: Sinir sisteminin (örneğin spinal kordun) tahribata uğraması priapizme yol açabilir. Penisin veya genital bölgenin operasyon veya trafik kazası sonucu yaralanması da riski büyütür.

Fabri hastalığı: Nadir görülen genetik sorunlardan.

Kanser: Nadiren de olsa kanserli dokular, tümörler priapizme neden olabilir.

Priapizm Nasıl Tedavi Edilir ?

Sorun kendiliğinden çözülmezse, penis 4 saati aşkın sertleşmiş halde kalırsa acil servise gitmek şart. Burada alınacak önlemlerin iki amacı: Ereksiyonu dindirmek. Nedeni belirlemek.

Ereksiyonu dindirmek: Birden fazla yöntem söz konusu. Damar genişletici etkide dekonjestan, psödoefedrin veya beta agonist terbütalin sertliği giderebilir.

Kan çekmek: Penise dolan kan enjektörle tahliye edilebilir. Buna rağmen sertlik sürüyorsa penise fenilefrin enjeksiyonu yapılabilir. Kan akışını düzenlemek, peniste tahribatı gidermek için cerrahi müdahale gündeme gelebilir.

Nedeni gidermek: Priapizm orak hücreli anemiyle ilişkiliyse ağrı kesiciler, hidrasyon (özel sıvı tüketimi) ve kan transfüzyonu tedavi sürecine katılabilir.