Prezervatif seçimi neye göre yapılır?

Cinsellikteki birçok şey gibi prezervatif seçimi de siz ve partnerizin karşılıklı uyum ve uzlaşması ile yapılması gereken bir şey. Yanlış prezervatif seçimi genellikle erkeklerde sıkıntı yaratmakta; cinsellik sırasında kadına çok da etki etmemektedir. Şimdi gelin siz ve partneriniz için en uygun prezervatif seçimini nasıl yapılırmış bakalım.

Prezervatif seçerken nelere dikkat etmek lazım? 

En iyi prezervatif, kullanırken kendinizi en rahat hissettiğiniz prezervatiftir. Bu yüzden çeşitli prezervatifleri deneyerek sizin için en uygun olanı bulmaktan çekinmeyin.

En ince prezervatif her zaman en uygun prezervatif değildir. Birçok insan en iyi prezervatifin en ince yani “en hissedilmeyen” prezervatif olduğunu düşünebilir. Yıllar boyu prezervatif üreticileri tarafından benimsenen mantık bu olduğundan daima daha ince ve dayanıklı prezervatifler üretmeye çalıştılar. Fakat son zamanlarda üreticiler daha farklı bir yaklaşım sergilemekte ve varlığı fark edilen; fakat etrafındaki tırtıklar ve kremler yoluyla hissiyatı arttıran prezervatifler üretmeye başladılar.

Bazen genişlik uzunluktan daha önemlidir. Birçok erkek penis boyunu düşündüğünde uzunluğa odaklanır. Fakat konu prezervatif olduğunda rahatsızlığa sebep olan şey penis genişliğinin prezervatifle olan uyuşmazlığı olabilir. Normalden daha geniş penise sahip olan erkeklerin çoğu prezervatifin dibinde yer alan yüzük şeklindeki plastikten rahatsız olur. Eğer normalden biraz daha geniş fakat ortalama uzunlukta bir penise sahipseniz geniş ve ortalama uzunlukta prezervatifler üreten markaları tercih etmelisiniz. Ayrıca, geniş baş kısmı olan prezervatif üreten firmaların da olduğunu belirtmekte fayda var.

Birçok durumda uzunluk sorun teşkil eder. Birçok prezervatif ortalama 16-17 santim uzunluğundadır ve bu da ortalama bir penisin uzunluğundan oldukça fazla. Fakat bazı erkekler daha uzun prezervatiflere ihtiyaç duyar. “Büyük” sıfatıyla satılan prezervatifler genellikle biraz daha uzun ve biraz daha geniştir. İhtiyacınız olandan daha uzun ve daha geniş bir prezervatif kullanmanın da cinsellikten alacağınız hazzı azaltacığını unutmayın. Olması gerekenden uzun bir prezervatif, penisin baş kısmında toplanma yapacak ve aldığınız hissi ciddi oranda azaltacaktır.

Sadece farklı modelleri değil farklı markaları da deneyin.  Her firmanın kullandığı lateks cinsi ve prezervatif boyu az da olsa farklılık gösterir. Aynı firmanın farklı isimle çıkarttığı ürünlerde bile kullandığı hammadde, boy ve genişlikte farklılıklar bulunur. Eğer hoşunuza gitmeyen şey lateks cinsi ya da prezervatif boyu ise farklı farklı markaları deneyerek bu sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

Vücudunuzun prezervatife tepki göstermesi. Prezervatif derinizle uyuşmazlık gösteriyorsa kaşınma hissediyor olabilirsiniz. Prezervatifte bulunan kayganlaştırıcalara ya da prezervatifin ham maddesi olan latekse karşı alerjiniz olabilir. Eğer lateks prezervatiflere alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, lateksten yapılmayan prezervatifleri tercih edebilirsiniz. Eğer sorun lateks alerjisi değilse, kayganlaştırıcı içermeyen bir prezervatif deneyin. Sürtünmeyi azaltmak ve aldığınız hissi arttırmak için size uygun bir kayganlaştırıcıyı prezervatife uygulayabilirsiniz.

Sıradışı seçenekleri deneyin. Birçok prezervatif markasının çıkıntılı, tırtırlı, benekli, sarmal yapılı, aromalı vb. sıradışı ürünleri bulunmakta. Genellikle bu modeller normal prezervatiflerden çok da farklı değil. Fakat hassas kimseler için en ufak farklılıklar bile büyük fark yaratabilir. Bu yüzden normal prezervatifleri kullanıken sıkıntı yaşıyorsanız sıradışı ve farklı prezervatifleri denemekten çekinmeyin.

Geciktirici maddeler içeren prezervatifler kullanmayın. Bazı prezervatif üreticileri, daha “uzun süreli” bir cinsel deneyim yaşamanız amacıyla kayganlaştırıcı kremin içerisine hassasiyet azaltan “geciktirici” maddeler katmakta. Bu maddeler penisinizi uyuşturarak bu bölgedeki hissetme duygusunu köreltir. Böylece sadece kullandığınız prezervatifi değil penisinizi de daha az hissediyor olacaksınız. Unutmayın ki uzmanlar bu tip prezervatiflerin kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyor.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.