Preklamsi Nedir ?

Preklamsiniz varsa erken doğum riski taşıyor olabilirsiniz. Durum böyle olunca doktorunuz birkaç doğum önerisinde bulunabilir. Doğum yapmak için önünüzde iki seçenek var:

  • Tetiklenen yani ilaçlar yardımıyla suni sancı verilerek başlatılan doğum.
  • Sezaryen yani bebeğinizin ameliyatla dünyaya geldiği doğum. Doktorunuz karnınızı ve rahiminizi keserek bebeğinizi dışarı çıkarır, bu işleme sezaryen ameliyatı denir.

Hamileliğiniz 32 haftadan yeniyse sezaryen ameliyatı önünüzdeki tek seçenek olabilir. Bunun nedeni hamileliğin bu döneminden önce suni sancı yardımıyla doğumun pek mümkün olmaması.

Sezaryen ameliyatı olacaksanız ağrı kesici alıp doğum sırasında uyanık olmak iyi bir seçim olabilir. Ağrı kesiciden kastımız epidural ya da spinal anestezi. Bunlar rahiminizden gelen mesajların beyne gitmesini engeller fakat sizi uyutmaz. Genel anestezi sizi uyutur ve tansiyonunuzun daha da yukarılara çıkmasına neden olabilir.

Doğumunuz suni sancıyla gerçekleşecekse de epidural anestezi kullanma şansınız var. Bunun nedeni suni sancı verilen doğumların bazen daha ağır ve zor atlatılması. Ayrıca epidural anestezi, durumda bir farklılık olduğunda sezaryene geçilmesini de kolaylaştırır.

Yüksek tansiyon ilaçları kullanıyorsanız bu ilaçları doğum sırasında da almanız gerekli. Tansiyonunuz ve bebeğinizin kalp atışları da sürekli kontrol edilecekler arasında.

Bebeğiniz doğduktan sonra preklamsi

Çok ciddi preklamsi hastaları bile bebek doğduktan sonra normal hayatlarına geri dönebilir. Ancak kimi zaman preklamsi doğumdan bir ya da iki gün sonra daha da kötüye gidebilir. Bu sırada Doktor gözetiminde olmanızda fayda var. Birkaç gün hastanede kalmalısınız. Sezaryen ameliyatı olduysanız hastanede kalacağınız süre daha da uzun olacak.

Tansiyonunuz doğumdan sonraki değişimler içinde en son normale dönecek olanı. Çoğu kadın için tansiyon doğumdan birkaç gün sonra normale dönmüş oluyor. Ancak bazıları içinse bu süre aylar sürebiliyor. Böyle bir şey başınıza gelirse eve döndüğünüzde tansiyon düşürme ilaçlarını kullanmaya devam etmelisiniz. Birçok ilaç çeşidi var. Bunlardan bazılarını bebeğinizi emzirirken içmeniz de mümkün.

Hastanede olduğunuz sürece sağlık çalışanları tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edecek. Tansiyonunuz doğumdan 12 hafta sonraya kadar yüksekse uzun bir süre tansiyon sorunuyla karşı karşıya olacaksınız demektir. Bu yüzden tedaviye devam etmelisiniz. Tansiyonunuz düşse de hayatınızın ileriki yıllarında kalp hastalıkları riski taşıyor olacaksınız. Ancak önlem olarak hayat tarzında yapacağınız küçük değişiklikler hastalıklar konusunda da size çok yardımcı olabilir. Bu konuda doktorunuza ya da CevapSepeti.com uzmanlarına danışabilirsiniz.

Hamileliğiniz süresince preklamsi geçirdiyseniz bunun bir sonraki hamileliğinizde tekrarlayacağını düşünüp ona göre önlem almalısınız. İlk hamileliklerinde preklamsi yaşayan kadınlar hiç preklamsi yaşamayan kadınlara göre daha fazla risk altında. Ancak panik yapmayın, kadınların çoğu ikinci kez preklamsi geçirmiyor. İkinci hamileliklerinde preklamsi geçirenler içinse durum, anne için de bebek için de çok ciddi olmuyor.

İkinci hamileliğinizde preklamsiye neden olabilecek bazı risk faktörleri var. Bakalım bunlar neymiş:

• İlk hamileliğinizin başında preklamsi başladıysa. 30. haftadan önce preklamsi yaşayan kadınlar, riski 4 ile 10 kat arasında katlıyor.

• Damarlarınızda tıkanıklık varsa.

• İkinci hamileliğinizde ilk kez preklamsi yaşıyorsanız.

İlk hamileliğinizin başlarından ciddi preklamsi geçirdiyseniz bir sonraki hamileliğiniz tamamen normal bir hamilelik olmayabilir. Ortada preklamsi sorunu olmasa da bebeğiniz küçük doğabilir, beklenenden erken doğabilir.

Preklamsiden sonra tekrar hamile kalmayı düşünüyorsanız bu konuda uzman bir doktora görünmeniz mantıklı olacaktır. Böylece aklınıza takılan soruları rahatça sorabilmiş, sağlık durumunuzu gözler önüne serecek birçok test yaptırmış ve hamileliğiniz sırasında nelere ihtiyacınız olabileceğini öğrenmiş olursunuz.

İkinci hamileliğinizde uzman bir doktor kontrolünde olmalı ve normal bir hamileliğe göre daha sık check up yaptırmalısınız. Preklamsiyi engellemenin belli bir yolu maalesef yok ancak doktorunuza danışarak riski en aza indirmenin yolunu bulabilirsiniz.