PPC Reklamcılık Nedir ve Yararları Nelerdir?

PPC reklamcılık, uzun geçmişinde inişler ve çıkışlar yaşamıştır. Ancak benim için sürpriz olan; o kadar büyük başarı hikayeleri duyulmasına rağmen, reklamcılık uygulamaları ile ne kadar az sayıda Web firmasının meşgul olmasıdır. Bu problem belki de maliyet veya PPC’nin karmaşıklığından kaynaklanmaktadır. Ancak işini bilen reklam veren kişi ya da kurumlar, bütün bu uygulamaları etkili bir şekilde kullanıyor olmaları ile bilinmektedirler.

PPC Reklamcılık Nedir?

Tıklama başına ödeme, bir internet reklam modelidir ve reklam verenler tarafından web sitelerinde direkt trafiği sağlamak için kullanılır. Esasında bu durum, reklam verenlerin yayınlayıcılara, reklama tıklandığında para ödemesi şeklinde de özetlenebilir ( tipik bir network servisi, ilişkilerdeki arabuluculuk gibi).

PPC Reklamları Nereler İçindir?

PPC reklamlarının fırsatları çok fazladır, ama bizim şu andaki makalemizin amacı; satış portföyünün kademeli olarak geliştirilmesini açıklamak olarak düşünülebilir. Bu bağlamda ilk kademe Google ve Bing reklamlarının oluşturulmasıdır. Buralarda bütçenizin büyük bir bölümü ilk başlarda düşecektir. İkinci kademe ağlarına gelince ise sayılarının çok fazla olduğunu belirtebiliriz. Ve bunlara, oyun PPC reklamları, 7Search ve de diğer bazı farklı seçenekler de dahildirler. Üçüncü kademe ağların amacı ise, bazı PPC öğelerini, reklamlar ile birleştirmek için kullanmaktır.

ppc reklam

PPC Reklamının Yararları

PPC modelinde, reklamın sayısız yararı bulunmaktadır. Yani çevrimiçi pazarlama kanallarından en ölçülebilir olanıdırlar. Ama hepsi bununla sınırlı değildir. Reklam verenler, kampanyaların ve bu kampanyaların sonuçlarının üzerinde daha fazla denetime sahiptirler. PPClerin kötü yanı ise seçilen ağlarda hiçbir agresiflik göstermeden, bilgilendirici olmadan ve aktif bir varlık göstermeden para harcamanın çok kolay olmasıdır.

Çevirim Takibi: Bir satın alma, kayıt olma ve hatta sayfayı bir kişi görüntülerken yapılan çevirim takibi PPC’nin başarısı için önemli bir husustur. Mesela anahtar kelime, kampanyaya olan bağlantılar ve açılış penceresinin cevap vermesi çevirimdeki sonucu göstermektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi çevirim tespit etmekle başlar, ve daha sonra uygun takip mekanizması kurularak aktifliği sağlanır.

Performans göstergelerini yayımlama: Önce kullanıcı trafiği oluşmaya başlar. Bu trafiğin yüksek performans göstericileri olduklarından emin olmak gerekir. Reklamlar sayesinde bireylerin web sitenizi izleme sayısı açısından oldukça şaşırtıcı ve olumlu yönde sonuçlar elde ediyor olacaksınız.Bu reklamlar için aylık bir bütçe ayırın. Bu bütçeyi iyi belirlemelisiniz. Bütçenizi aşmanız durumunda kaynağınızı olması gerekenden daha hızlı tüketiyor olacaksınızdır.

Anahtar Kelime Listelerini Büyütün ve Kırpın: Kampanyanızda anahtar kelimelerle ilgili her şeyi takip etmekteki amaç, neyin doğru çalışıp neyin çalışmadığını anlamaktır. Her nasıl yeterince iyi bir performans ile çalışmayan (daha kötüsü hiç çalışmamış) bir çalışanınızı yanınızda tutmak istemeyeceksiniz, bazı çevirimlerde sonuç vermeyen terim ve satırları da acele etmeksizin listeden çıkarmanız daha iyi olacaktır.

Nitelikli Reklam Listesi: Birinci kademedeki ağların (en önemlilerinden biri olan Google gibi), reklam veren kişi ya da kurumların kendi alanlarında yapılan arama sonuçlarında ilk sırlarda yer almalarını sağlama konusunda ne kadar başarılı oldukları herkes tarafından bilinir. Bu açıdan bu ağlar üzerinden nitelikli reklamların verilmesi durumu (Adwords), muhtemel alıcıların dikkatini çekme açısından büyük avantajlar sunmaktadır.

Açılış Sayfa Paradoksları: Verdiğiniz reklamların hedef kitleye ulaştırıldığı yer yani açılış penceresi,reklam kampanyalarınız için çok kritik bir öneme sahiptir. Açılış penceresinin kesinlikle muhtemel müşterilerinizin aradığına uygun olduğundan emin olunuz. Keza onlar, sizden sonra sizi başkalarına anlatacak en etkili kişilerdir.