PowerPoint 2010’da Metin ve Nesnelerde Nasıl Animasyon Yapılır?

PowerPoint sunumlarınızı yaparken dinleyicilerinizin ilgisini canlı tutmak için göz alıcı bir yol mu arıyorsunuz? Bugün, PowerPoint 2010’daki nesnelere nasıl animasyon efektleri ekleyeceğimiz konusuna göz atacağız.

Canlandırmak istediğiniz nesneyi seçin ve “Animasyonlar” sekmesindeki “Animasyon” bölümünde “Daha Fazla” (animasyon seçeneklerinin yanındaki üç adet ok şeklinden en altta, aşağı yönlü okun üzerinde çizgi olan düğmedir) düğmesine basın.

Animasyonlar dört kategoriye bölünmüşlerdir. Bu dört kategori “Giriş Efektleri”, “Çıkış Efektleri”, “Vurgu Efektleri” ve “Hareket Yolları”dır. Animasyonunuzun nasıl görüneceğine dair canlı bir ön izlemeyi, animasyon efektlerinden herhangi birisinin üzerinde farenizi bekleterek görebilirsiniz.

Bir “Hareket Yolu” seçtiğinizde, nesneniz bir yol üzerinde hareket eder. (Bu yol son çıktıda görünmez.) Hareket Yolunun bazı özellikleri değiştirilebilir özelliklerdir. Bir nesneye Hareket Yolu animasyonu uyguladığınızda, yolu seçip, yolun uzunluğunu veya boyutunu değiştirmek için yolun sonunu sürükleyebilirsiniz. Hareket yolu üzerindeki yeşil işaretleyici yolun başlangıcını, kırmızı işaretleyici ise yolun sonunu gösterir.

Efektlerin yönü de, efektin ortasındaki “bar”ın tıklanması sonrasında değiştirilebilir.

“Daha fazla” düğmesine tıkladığınızda açılan pencerenin en altında bulunan seçeneklerden birisini tıklayarak, ilave efektler de görüntüleyebilirsiniz.

Bu, bir “Efekti Değiştir” açılır penceresi gösterecektir. Bu pencerenin en altında sol tarafta bulunan bölümdeki “Efekti Ön İzle” seçeneğini tıklamışsanız, efektleri farenizle yapacağınız bir tek tıklamayla ön izleyebilirsiniz.

Bir Nesneye Birden Fazla Animasyon Ekleyin

Nesnenizi seçerek, animasyon efektlerini görüntülemek için “Animasyon Ekle” düğmesini tıklayın. İlk efektte de yaptığımız gibi, canlı bir ön izleme alabilmek için, farenizle efektin üzerine gidip animasyonu görüntüleyebilirsiniz. Efekti uygulamak için farenizle üzerine tıklayın. Animasyon efektleri, slayt gösterisi sırasında, uygulandıkları sırayla görüntüleneceklerdir.

Animasyon Bölmesi

“Animasyon Bölmesi”ni açarak, bir slaytta uygulanan animasyonların bir listesini görebilirsiniz. Animasyon Bölmesini sağ tarafta görüntülemek için, “Gelişmiş Animasyon” grubunda “Animasyon Bölmesi” düğmesini seçin. Animasyon bölmesindeki her animasyon efektinin sol tarafında bir sayıya sahip olduğunu göreceksiniz.

Animasyon Efektlerinin Zamanlaması

Animasyonun çalışmaya başlayacağı zamanı da değiştirebilirsiniz. Normal ayarlarda, animasyon, “Tıklama İle Başlat” seçeneğinde çalışacaktır. Bunu değiştirmek için, Animasyon Bölmesinde efekti seçin ve açılan listeden seçeneklerden herhangi birisini seçin. Burada “Önceki İle Başlat” seçeneğini seçerseniz, animasyonunuz kendisinden öncekiyle aynı anda, “Öncekinden Sonra Başlat” seçeneğini seçerseniz, animasyonunuz bir önceki efekt biter bitmez çalışacaktır.

Ayrıca, animasyonun oynayacağı süreyi ayarlayabilir ve bir gecikmeli başlama sağlamak için bekleme süresi tayin edebilirsiniz.

Animasyon efektlerinin uygulandığı sırayı da, Animasyon sekmesinin içerisindeki Animasyon Bölmesindeki efekti seçtikten sonra, “Zamanlama” grubundaki “Önceye Taşı” ve “Sonraya Taşı” seçenekleriyle değiştirebilirsiniz.

Efekt Seçenekleri

Eğer efektinizi seçtiğinizde Efekt Seçenekleri düğmesine ulaşılabiliyorsa, o animasyon, yeniden yapılandırılabilecek belirli ilave efekt ayarlarına sahip demektir. Efekt Seçeneklerine, Animasyon Bölmesinde animasyonunuzun üzerine farenizle sağ tıklayarak veya görev çubuğundan “Efekt Seçenekleri”ni seçerek ulaşabilirsiniz.

Burada, ulaşılabilir seçenekler efektin türüne göre değişecektir ve bütün animasyonlar “Efekt Seçenekleri” ayarlarına sahip olmayacaktır. Örnek verecek olursak, mesela belirli bir animasyonun sadece döndürülme sayısını ve nesnenin saat yönü istikametine mi yoksa tersine mi döneceğini değiştirebilirsiniz.

“Geliştirme” seçeneğinin altında, animasyonunuza ses efektleri ekleyebilirsiniz. Bu menüde yapmak istediklerinizi seçip “Tamam”a tıklamanız yeterli.

Metni Canlandırmak

Metni canlandırma işlemi de bir nesneyi canlandırma ile aynı şekilde yapılır. Kısaca, metin kutunuzu seçin ve bir animasyon belirleyin.

Metinler, bazı değişik efekt seçeneklerine sahiptirler. İstediğiniz durumu seçerek, metnin bir bütün olarak veya paragraflar halinde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Nesnelerde de olduğu gibi, seçtiğiniz animasyonun şekline bağlı olarak değişik “Efekt Seçenekleri” mevcut olacaktır. “Uçarak Giriş” animasyonu gibi bazı animasyonlar, giriş yönü gibi seçeneklere sahip olacaklardır.

Animasyonlarınızı Denemek

Animasyonlarınızın nasıl göründüğünü test etmek için herhangi bir zamanda ön izleme düğmesine basabilirsiniz.

Aynı zamanda, bunu sağlamak için, animasyon bölmesindeki “Oynat” düğmesini de seçebilirsiniz.

Sonuç

Animasyon efektleri, dinleyicilerin dikkatini önemli noktalar üzerine yöneltmek ve izleyenlerin ilgisini Power Point sunularınızda tutmak için harika bir yoldur. PPT 2010 sunularınızı ilgi çekici hale getirmek için bir diğer güzel yol da web’den video eklemektir. Peki, Power Point sunularınızı daha ilginç yapmak için sizlerin ne gibi yöntemleri var?