Potasyum ve kan dolaşımı

Kan dolaşımının temel ögeleri olan kan damarları ve kalp sağlığının korunması; damar sertleşmesi, yüksek kan basıncı ve periferal damar hastalıklarının ortaya çıkma riskini azaltmak açısından önemlidir. Düzgün bir kan dolaşımına sahip olmak için renkli sebze ve meyveler tüketmek oldukça önemlidir. Potasyum, bu besinlerin içerdiği önemli bir mineraldir çünkü bütün hücre, doku ve organlar işlevlerini düzgün bir biçimde gerçekleştirmek için potasyuma ihtiyaç duyarlar.   

Potasyum ve Faydaları

Sodyum ve potasyum, sağlıklı bir kan dolaşımı sağlamak ve kalp hastalıklarını önlemek için mükemmel bir Denge içerisinde çalışırlar. Çok fazla tuz tüketimi, kan dolaşımındaki su ihtiyacını arttırır ve bu da kan oranının ve kan basıncının yükselmesine sebep olur. Potasyum, bunun tam zıttı bir etkiye sahiptir ve vazoaktif yani kan dolaşımını arttırıcı özelliğiyle bilinir. Potasyum, kan dolaşımındaki düzensizlikleri kontrol etmeye yarayan ve kan damarlarının yüzeyini oluşturan endotel hücrelerin ince katmanını uyarır ve kanın damarlarda daha kolay hareket etmesini sağlar.

Kan Dolaşımı ve Hastalıklar

Böbrekler, kanın büyük kısmını süzerek sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmanızı sağlar fakat kalp-damar hastalıklarından kolaylıkla etkilenirler. “Uluslararası Böbrek Vakfı”nın 1982 yılında fareler üzerinde yaptığı bir araştırmada,  potasyum eksikliğinin, böbreklerdeki kan akışını ciddi oranda azalttığı gözlenmiştir. Amerikan Kalp Vakfı’nın 2002 yılındaki toplantısında Vanderbilt Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir sunumda da potasyumun kalp yetmezliği bulunan hastalara iyi geldiğinin altı çizilmiştir.

Kan Basıncı

“Uluslararası Tıp Arşivi”nin 2001 yılında yayınladığı bir raporda, beslenme yoluyla aldığı potasyum oranı yüksek olan kişilerdeki kan basıncının diğerlerine oranla daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma, 17.000 yetişkinin katılımcı olarak bulunduğu Üçüncü Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması’nın bir parçasıydı. Aynı araştırmada, potasyum alımının kalp kasılması ve kalp rahatlaması (sistolik ve diastolik) anlarındaki kan basıncı değerleriyle de ilgisi olduğunu göstermektedir. Fakat İngiliz Beslenme Vakfı’nın  2010 yılında yaptığı başka bir araştırmada, yüksek kan basıncına sahip 50 hastanın potasyum bakımından zengin besinler tükettikten sonra durumlarında bir iyileşme gerçekleşmediği gözlenmiştir.

Dozaj ve Tavsiyeler

Amerikan Tıp Enstitüsü Gıda Kurulu’nun kan basıncını düşürmede kullanılmak üzere belirlediği yeterli potasyum miktarı günlük 4700 miligramdır. Bu miktarın üzerindeki potasyum tüketimi mide bulantısı, kusma, mide ağrıları ve ishal gibi mide-bağırsak sorunlarına yol açabilir. Çok yüksek olarak sınıflandırılan ve sadece potasyum takviyeleri yoluyla gerçekleştirilmesi mümkün olan 18 gram ve üzerindeki potasyum alımı; el ve ayaklarda titreme, kaslarda zayıflama, geçici felç ve kalpte Aritmi gibi durumlara yol açan hiperkalemiye sebep olur. Beslenme yoluyla bu kadar potasyum almak pek mümkün değildir ve potasyum takviyeleri de bir doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.