Potasyum kaslarda kasılmalara sebep olur mu?

Potasyum ile güçlendirilmiş sporcu içecekleri, müsabaka ve antrenman sonrasında birçok sporcunun sıklıkla tükettiği takviyeler arasında yer alır. Bunun sebebi, potasyumun, kasların işlevini gerçekleştirmesi için vazgeçilmez olmasıdır. Sodyum ve kalsiyum ile birlikte potasyum, kasların kasılmasına yardımcı olur. Bu kasılmalar; günlük hayatta gerçekleştirdiğiniz ve sizin kontrolünüzde olan kaslar, istemsiz gerçekleşen ve sindirim için gerekli olan bağırsak kasları ya da vücudunuza kan pompalanmasını sağlayan kalp kasları dahil bütün kaslarda gerçekleşmektedir.

Potasyum

Potasyum, vücudunuzun kendi kendine üretemediği fakat hayati fonksiyonlarını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu temel bir mineraldir. Aynı zamanda, sıvı içerisinde bulunduğunda iyon adı verilen yüklü bir elektrik parçacığı haline gelerek elektrolit görevi de görür. Vücudunuzdaki hücrelerde bulunan potasyum iyonu oranı, bu hücreleri çevreleyen sıvıların 30 katıdır. İki ortam arasındaki bu fark, kasların kasılmasına ve sinir hücrelerinin impuls iletmesine yardımcı olan elektrokimyasal bir çekim yaratır. Bu duruma membran potansiyeli adı verilir.

Eylemsizlik Potansiyeli

Hücre içinde ve hücre dışında farklı olan tek şey potasyum oranı değildir. Hücre zarının içi ve dışı arasındaki sodyum oranı da büyük farklılık gösterir. Hücre zarının dışındaki sodyum oranı, hücre içinin 10 katı kadardır. Hücre içi ve hücre dışındaki sodyum ve potasyum oranına bağlı bu büyük elektrokimyasal fark, eylemsizlik potansiyelini oluşturur. Hücre zarında yer alan geçirgen ağızlar, kas hücreleri dinlenirken bu oranları sabit tutmak için kapalı kalır. Fakat hücre zarları beyinden bir uyarı sinyali aldıklarında depolarizasyon işlemini gerçekleştirerek kasların kasılmasını sağlarlar.

Kasılma

Hücre zarındaki proteinler, dizilimlerini hücre dışındaki sodyum iyonlarının hücre içine girerek elektrokimyasal düzeni değiştirmelerine izin verecek hale getirdiklerinde kaslardaki kasılma başlar. Bu depolarizasyon sinyalleri, daha sonra kas kasılmalarını sağlayacak olan kalsiyumun salınmasını sağlar. Sodyum oranındaki değişiklikten etkilenen potasyum da hücre dışına akmaya başlakayarak membran potansiyelinin korunmasını sağlar.

Tavsiyeler

Potasyum, kasların kasılması için çok önemli olsa da potasyum takviyelerine Doktor tavsiyesi dışında başvurmayın. Vücudunuzdaki potasyum oranınının sıradışı yükselişi hiperkalemiye sebep olabilir. Kandaki potasyum seviyesinin yükselmesi anlamına gelen hiperkalemi; kaslarda zayıflama, felç, Aritmi ve kalp krizine sebep olabilir. Potasyum alımınızı arttırmanın en güvenli yolu, potasyum bakımından zengin olan meyve, sebze ve yemişler tüketmektir. Linus Pauling Enstitüsü, beslenme yoluyla alınan potasyumun sağlıklı bireylerde yan etkilere yol açmadığına dikkat çekmektedir.