Potasyum ile akşamdan kalmaya çözüm

Arkadaşlarınızla geçirdiğiniz eğlenceli bir akşamın sabahında baş ağrısı ve mide bulantısı gibi akşamdan kalma olma belirtileri gösterebilirsiniz. Akşamdan kalma olmak, alkol tüketiminin yol açtığı vücut fonksiyon bozukluklarına verilen isimdir. Bir ya da birkaç adet alkol içeren içecek tüketmeniz akşamdan kalma olmanızı olumlu ya da olumsuz etkilemez. Alkol, idrar yapmayı tetikleyerek vücuttaki potasyumun dışarı atılmasına sebep olur ve susuzluğa yol açar. Potasyum içeren sıvı ve besinler tüketmeniz baş ağrısı ve mide bulantısı gibi akşamdan kalmalık belirtilerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.  

Akşamdan Kalma Olmak

Akşamdan kalma olmanın belirtileri, kanınızdaki alkol miktarı sıfırlandıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Akşamdan kalma olduğunuzda yorgunluk, susuzluk, baş ağrısı, kas ağrıları, mide bulantısı, ışık duyarlılığı, güçsüzlük, konsantrasyon bozukluğu, Depresyon ve anksiyete belirtileri gösterirsiniz. Akşamdan kalma olduğunuzda ortaya çıkan belirtiler çeşitli sebeplere bağlı olarak farklılık gösterir. Alkol; idrar yapmayı tetikleyerek susuzluk ve baş ağrılarına yol açar. Alkol; Hafıza, konsantrasyon ve iştah durumlarına etki eden bağışıklık sistemi iltihap tepkisini tetikler. Ayrıca mide-bağırsak yolunu tahriş eder, kan şekerinizin düşmesine ve kan damarlarınızın genişlemesine sebep olur, bu da baş ağrılarına yol açar.

Potasyum

Potasyum, vücudunuzun işlevlerini gerçekleştirmesi için gereken önemli bir mineraldir. Ayrıca bir elektrolittir ve elektrik iletimine de yardımcı olur. Kalbinizin düzgün çalışması için yeterli miktarda potasyum tüketmelisiniz. Ayrıca özellikle ince bağırsaktakiler olmak üzere vücuttaki kasların kasılması için de gereklidir. Potasyum, birçok gıdada bulunur. Portakal suyu, meyve püreleri, muz ve patates gibi meyve ve sebze kaynaklı besinler en iyi potasyum kaynaklarıdır. Kandaki düşük potasyum seviyesi halsizlik hissine ve kas kramplarına sebep olabilir.

Potasyum ve Akşamdan Kalma Olmak

İdrar yaptığınızda potasyum kaybına uğrarsınız. Alkol tüketmeniz durumunda normalden daha fazla potasyum kaybına uğrarsınız ve bu da akşamdan kalma olmanızdan kaynaklanan belirtilerin şiddetini arttırır. Potasyum, akşamdan kalma olmanın tedavisi değildir fakat yeteri kadar potasyum alarak akşamdan kalmalığın belirtilerini daha çekilebilir bir hale getirebilirsiniz.

Akşamdan Kalmalık Tedavileri

Zaman, akşamdan kalma olmanın tek tedavisidir diyebiliriz. Yaşadığınız belirtileri hafifletmek için bol bol su içebilirsiniz. Elektrolit içeren sporcu içecekleri de kaybettiğiniz potasyumu yerine koymanız için iyi bir seçim olabilir. Kan şeker seviyesini arttırmak için bol bol atıştırmalık tüketebilirsiniz. Midenizin tahriş olmasını engellemek için çeşni ve tuz içermeyen besinler tüketin. Kantalup kavunu ve muz gibi fruktoz içeren besinler alkolü daha hızlı yakmanıza yardımcı olacaktır. Ağrı kesiciler ve uyku da baş ağrısı ve mide bulantısı gibi semptomların geçmesine yardımcı olur.