Potasyum fosfat ve kırmızı kan hücreleri

Potasyum fosfat, potasyum tuzu ve fosfor mineralinin birleşmesinden oluşur. Potasyum fosfat takviyeleri kandaki kalsiyum seviyesini düşürme, fosfor eksikliği ve bağırsak taşı oluşumunu önleme gibi bazı sağlık durumlarının tedavisinde kullanılır. Fakat, çok fazla potasyum fosfat alınması durumunda vücuttaki kırmızı kan hücresi üretimi sekteye uğrar. Güvenli dozaj ve olası yan etkileri öğrenmek için postasyum fosfat kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Potasyum Fosfat ve Demir

Potasyum fosfat; magnezyum, kalsiyum ve demir gibi minerallere bağlanır. Bu durum gerçekleştiğinde, sindirim sistemi bu minerallerin emilimini gerçekleştiremez ve hücrelere daha az mineral gider. Yüksek miktarlarda potasyum fosfat ya da diğer fosforlu bileşikleri tükettiğinizde vücudunuzdaki demir seviyesi düşer ve vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesi gitgide zorlaşır. Normalin altındaki kırmızı kan hücresi seviyesi de demir eksikliğine bağlı kansızlık (Anemi) gelişimine sebep olur.

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlık

Demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) durumunda vücudunuz az sayıda ve olması gerekenden daha ufak kırmızı kan hücreleri üretir. Bu durum, kırmızı kan hücresi üretimi gerçekleştiren kemik iliklerinin, kan hücreleri arasında oksijen taşıyıcısı görevi gören hemoglobin üretmeye yetecek kadar demire ulaşamamasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi); bağışıklık sisteminizi zayıflatır, zihin bulanıklığına ve kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize sebep olur. Çocuklarda görüldüğünde nörolojik gelişimi yavaşlatabilir. Potasyum fosfat takviyeleri yüzünden demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) yaşıyorsanız, tükettiğiniz fosfat miktarını azaltarak durumunuzu normale döndürmeniz mümkündür.

Tavsiye Edilen Fosfat Miktarı

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi, fosfor takviyelerini tavsiye etmemektedir çünkü bu mineral sıklıkla tüketilen et, süt, süt ürünleri, yumurta, patates ve karbonatlı içeceklerde yüksek miktarlarda bulunur. Besin takviyesi olarak potasyum fosfat almayı düşünüyorsanız; 19-70 yaş arası yetişkinlerin  günde 4 gramdan fazla, 70 yaş üstü yetişkinlerin de 3 gramdan fazla potasyum fosfat takviyesi almaması gerektiğini unutmayın. Eğer demir takviyesi de kullanıyorsanız, bu iki takviyeyi gün içerisinde aynı zamanda kullanmamaya özen gösterin. Potasyum fosfatın içerdiği fosfat elementinin demire bağlanarak iki mineralin de emilimini engellememesi için bu iki takviye arasında en az iki saat bırakın.

Dikkate Alınması Gerekenler

Raflarda satılan potasyum fosfat takviyeleri çok sıkı tıbbi analizlerden geçmez. Ayrıca kırmızı kan hücresi üretimini kısıtlamanın yanında yüksek miktarda potasyum fosfat tüketmenin ishal, Kabızlık, şişlik, kas krampları, baş ağrıları ve baş dönmelerine yol açabileceğini bilmenizde fayda var. İnsülin, kortikosteroid, kan basıncı ilaçları ve anti-konvülsan ilaçlarla etkileşime girdiğini de unutmamalısınız. Böbrek rahatsızlıkları, halp hastalıkları, yüksek kan basıncı ya da kandaki potasyum, sodyum ve kalsiyum seviyeleri yüksek olan kişiler potasyum fosfat takviyesi kullanmaktan kaçınmalıdır.