Portakal Suyunun Faydaları Neler ?

Portakal ve portakal suyu kış aylarının vazgeçilmezi. Kahvaltıda, tostun yanında, hasta olduğumuzda portakal suyu hep kurtarıcımız oluyor. İçeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde de bizi soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan koruyor. Hatırlatalım, portakal suyu bir vitamin deposu olduğu kadar şeker deposu da. Gerçek bir portakal suyu portakalın sıkılması ve içine başka herhangi bir madde eklenmemesi yoluyla yapılıyor. Bir de taze taze içmek gerekiyor.

Portakal Suyunun İçinde Neler Var ?

Portakal suyunun içinde hangi maddeden ne kadar olduğunu bilmek işinize yarayabilir. Örneğin bir bardak taze sıkılmış portakal suyunda yaklaşık 110 kalori var. Ama aynı zamanda hiç yağ içermiyor. Kalorilerin %93’ü karbonhidrat, geri kalan %7’siyse proteinden oluşuyor. Gördüğünüz gibi portakal suyu az kalorili ve sıfır yağlı bir içecek. Ama güzel yanları bununla bitmiyor. Onu güzel yapan asıl şey içerdiği vitaminler. Özellikle C vitamini olmak üzere birçok vitamin, mineral, potasyum ve magnezyum içeriyor.

Portakal suyunun içindeki vitamin ve minerallerin sağlığımız için birçok faydası var. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre portakal suyunun içindeki potasyum ve magnezyum Kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarından koruyor. İçerisindeki A Vitamini de göz ve cilt sağlığımıza faydalı. Aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor. Portakal deyince akla gelen en meşhur şey ise C vitamini. C vitamini kemikler üzerinde çok etkili. Ayrıca doğal bir antioksidan. Yani vücudumuzu çeşitli hastalıklardan koruyor.

Tabii ki başka etkileri de var. Portakal suyu çok şekerli bir içecek. Bu nedenle kandaki glikoz miktarını arttırıyor. Bir bardak taze sıkılmış portakal suyu toplamda 26 gram karbonhidrat içeriyor. Bunun yaklaşık 22 gramı şekerden oluyor. Bu da demek oluyor ki portakal suyundaki karbonhidratın %85’i şeker. Bu nedenle diyabet hastalarının portakal suyu içerken dikkatli olması gerekiyor.

İltihaplara Karşı Koruyor

Portakal suyu, faydaları saymakla bitmeyen besin takviyeleri arasında. Siz yağlı ve şekerli beslendiğinizde vücudunuzun enfeksiyonla karşı olan direnci azalıyor. Vücutta böyle tepkimeler olduğu zaman da Tip 2 diyabet, damar sertleşmesi gibi hastalıkların riski artıyor. 2010’da yapılan bir araştırmaya göre portakal suyu tüketimi bu tür enfeksiyonların oluşumunu engellediği için böyle hastalıkların riskini de azaltmış oluyor.

Diyastolik Kan basıncını Geliştiriyor

Araştırmacılar düzenli olarak portakal suyu içmenin diyastolik kan basıncını düzenlediğini söylüyorlar. Portakalın içinde hesperidin adlı bir madde var. Bu madde küçük damarlardaki dolaşımı arttırıyor. Böylece kardiyovasküler sistemde meydana gelebilecek hastalıkların riski azalmış oluyor.

Kolesterolü Düşürüyor

Kolesterol birçoğumuzun başına bela. Siz de yüksek kolesterolle baş etmekte zorlanıyorsanız iyi bir haberimiz var. Düzenli olarak portakal suyu içerseniz kandaki kolesterol miktarı düşüyor. Ama bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Portakal Suyu Diyeti Nedir ?

Portakal suyu diyeti aslında bir detoks diyeti. Normal bir öğününüzün yerine meyve suyu içiyorsunuz. Amaç beslenme alışkanlığınızdan bir süreliğine katı gıdaları çıkarmak ve taze meyvelerle kendinizi yenilemek. Böylece hem fazla kilolardan kurtuluyorsunuz hem de zararlı maddeleri atıyorsunuz. Portakal suyu diyetine hemen küçük bir örnek verelim. 21 gün boyunca meyve suyu, sebze suyu, proteinli içecekler gibi besinlerle besleniyorsunuz. 8 hafta boyunca da katı gıda olarak sadece çiğ meyve ve sebze yiyorsunuz. Diyetinizde portakal suyuna bol bol yer veriyorsunuz. Örneği günde 2 litre.

Ama hatırlatalım, detoks diyeti uygulamak istiyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız.