Portakal suyu içince diş fırçalanmaz mı?

Portakal suyu içince diş fırçalanmaz mı? efsanesini ağızdan ağıza dolaşıp duruyor. Gerçekten de asitli yiyeceklerden sonra diş fırçalanmaz mı?

Ağız sağlığı ihmal edilmemeli. Sağlıksız ağız türlü hastalığa açık çağrı anlamına geliyor. Basit ve etkin çözümü yinelemekte yarar var: Dişler düzenli fırçalanmalı.

Ultra modern donanımlı hastanelerden derme çatma barakalara tünemiş mütevazı sağlık ocaklarına sayısız kurum toplumda diş temizliği bilinci uyandırmaya çalışıyor. En önemli araştırma konusu: Dişler ne sıklıkla fırçalanmalı?

Herkes bilir dişlerin günde 2 kez fırçalanması gerektiğini. Yemeklerden sonra. Yatmadan önce. Çok basit.

Yaşamın gerçekleri illa hep böyle basit olmak zorunda değil. Diş fırçalarken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Mesela portakal suyu gibi asitli yiyeceklerden sonraki yarım saat içinde dişler kesinlikle fırçalanmamalı. Çünkü bu sırada diş minesi asit yüzünden fazlasıyla hassas. Fırça onlara zarar verebilir. Mineler çıtır çıtır kırılabilir.

Peki ne yapacağız? Bırakalım asit dişlerimizi eritsin mi? Elbette hayır. Ağzımızı suyla çalkalayacağız. Yarım saat sonra fırça isteğe bağlı.

Diş fırçalama zamanı için bir şey daha. Ağızdaki bakterilerin ana besin kaynağı sindirimi kolay nişasta.  Bu nedenle şeker ve nişasta tüketildikten sonra dişler mutlaka 20 dakika içinde fırçalanmalı.

Yok ben bakteri seviyorum derseniz iş değişiyor tabii.