Porselen Makyaj Nedir ?

Japon modasını seviyor musunuz ? O zaman bu yazımız sizin için. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan ve Japonya’da sıklıkla kullanılan makyaj türlerinden birinin adı Porselen makyaj. Bizim genellikle fondöten türlerinde ve düğün makyajında karşımıza çıkan porselen makyajın nasıl bir şey olduğunu, nasıl yapıldığını ve sırlarını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Bir dönem epey moda olan porselen bebeklerini bilmeyenimiz yoktur. Bu bebekler porselenden yapılır ve özellikle ciltlerinin güzelliği ile bilinirler. İşte porselen makyajın adı da bu porselen bebeklerden geliyor ve dünyanın birçok yerinde porselen bebek makyajı olarak biliniyor. Hem de yine özellikle Japonya olmak üzere dünyanın birçok yerinde günlük makyaj olarak sıklıkla kullanılıyor. Porselen makyajın en önemli özelliği ciltteki tüm kusurların görünümünü ortadan kaldırması ve bize pürüzsüz, mükemmel bir cilt görünümü sağlaması. Bu özelliği ile birçok ünlünün de tercihi porselen makyajdan yana oluyor. Porselen makyaj yapmak aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Çoğunlukla profesyonel makyözler tarafından yapılıyor ve çok güzel sonuçlar veriyor. Kadınların özel günler için tercih ettiği, özellikle de gelinler tarafından çok rağbet gören bu makyaj tüm gün kalıcılığını koruyor. Ama yalnızca profesyoneller tarafından değil, siz de evinizde gerekli malzemeler ve taktikler ile porselen makyaj deneyebilir ve bunu günlük hayatınızda kullanabilirsiniz. Birkaç basit taktik bilerek ve doğru malzemelere sahip olarak siz de evde kolaylıkla kendi porselen makyajınızı yapabilirsiniz.

porselen makyaj

Porselen makyajın sırları neler?

Evde kendi kendinize porselen makyaj uygulamak istiyorsanız öncelikle sahip olmanız gereken malzemelerin neler olduğunu iyi bilmelisiniz. Çünkü bu kusursuz görünüme sahip olmak için gereken birden fazla makyaj malzemesi ve fırçası var. Hepimizin çok iyi bildiği büyük, yuvarlak fırçadan iki tane almakla işe başlayabilirsiniz. Çünkü bunlardan birisi fondöten diğeri de pudra için kullanılıyor. Eyeliner ya da onun yerini doldurabilecek ince bir fırça da olmazsa olmazlardan. Göz farı için kullanılan küçük, yuvarlak uçlu fırçayı da unutmayın. Bir kapatıcı fırçası, bir ruj fırçası bir de cımbıza ihtiyacınız olacak.

Fırçalarınız tamamsa sıra geldi hangi makyaj malzemelerini kullanacağınıza. Krem şeklinde bir fondöten ya da likit fondöten en iyi porselen makyaja sahip olmanızı sağlar. Çünkü gözenekleri kapatır ve porselen görünümünü sağlamanız için uygun zemini yaratır. Bunun haricinde cildinize gölge vermek için cilt renginize uygun ya da birkaç ton açık bir gölgeye ihtiyacınız olacak.

Porselen makyaj nasıl yapılır ?

Porselen makyaj için ihtiyacınız olan bir diğer malzeme cilt renginizden belirgin derecede açık tonda olan bir kapatıcı. Bunun yanı sıra iyi bir allık ve bir de bronzlaştırıcı gerekli.

Göz makyajını tamamlamak içinse koyu bir farın yanı sıra porselen görüntüsünü tamamlamak adına kullanacağınız metalik farlar da ihtiyaçlarınız arasında. Rujunuz mat olmalı, yani parıl parıl parlamamalı. Kiraz renklerinde, ya da daha koyu, ya da daha sıcak kırmızı bir ton yeterli olacaktır. Aydınlatıcı pudra ve bir de takma kirpik ile porselen görüntünüzü kusursuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

Porselen makyajda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi gölge ve ışık. Fondöten, pudra ve diğer malzemelerle cildinize uygulayacağınız gölgeyi çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Örneğin makyajınızı gündüz kullanacaksanız bunu gündüz güneş ışığında yapmalısınız. Böylelikle abartıdan uzak doğru gölgelere sahip olursunuz. Aynı şekilde porselen makyajınızı gece kullanacaksanız yine geceye uygun bir ışıkta yapmalısınız. Örneğin evinizde ışıkların altında uygulayarak gece makyajını daha iyi yapabilir ve gölgeleri daha iyi ayarlayabilirsiniz.