Porselen Makyaj Nasıl Yapılır ?

Porselen makyaj son yıllarda özellikle gelinlerin ilgisini çeken bir makyaj türüdür. Porselen makyaj nasıl yapılır sorusu birçoğumuzun aklını kurcalıyor. Porselen makyaj Japonya’da ortaya çıkmış bir akım. Adını bir dönem çok popüler olan porselen bebeklerden alıyor. Porselen makyaj denince aklınızda hiç bilmediğimiz olağanüstü malzemelerle yapılan bir maske türü canlanmasın. Çünkü porselen makyaj aslında gerekli olan makyaj malzemeleri ve makyaj fırçaları ile yapılabilen bir makyaj türü.

Bizler porselen makyajı genellikle kuaförlerde ve güzellik merkezlerinde yaptırıyoruz. Bu sayede yüzümüzdeki tüm pürüzler kapanıyor, cildimizdeki hiçbir kusur görünmüyor. Ama yalnızca özel günlerimizde kuaförler tarafından yapılması gerekmiyor. Gerekli malzemelere ve bilgilere sahip olursak kendimiz de evde kolaylıkla uygulayabiliriz. Evde porselen makyaj denemeleri yapmanız için size birkaç ipucumuz var;

Porselen Makyaj Yapmak İçin İlk Adım: Nemlendirici

Porselen makyaj nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle cildiniz için en önemli aşamayı asla atlamayın. Cilt tipinize uygun iyi bir nemlendiriciyle yüzünüzü tamamen nemlendirin ve sağlıklı kalmasını sağlayın. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yüzünüzde yağlı bir his bırakmayacak bir nemlendirici seçmeniz önemli. Kuru bir cildiniz varsa da onu tahriş etmeyecek ve derinizi soymayacak bir nemlendiriciye sahip olmalısınız.

Cilt Renginize Uygun Bir Fondötenle Devam Edin

Sıra porselen makyajın en önemli sırrını hatırlamaya geldi. Pürüzsüz, gözeneksiz, mükemmel bir cilt görünümü. Bu nedenle fondöten seçiminiz çok iyi olmalı ve size tam olarak bu mükemmel görünüm için uygun zemini hazırlamalı. Fondötenini uygulamadan önce atlamamak gereken bir aşama daha var: kapatıcı. Yüzünüzde kırmızı noktacıklar, siyah noktalar, hatta sevimli görünmelerine rağmen çiller bile kapatılmalı. Ayrıca kapatıcınızı göz altınıza da sürerek oradaki morlukların görünümün de yok etmeniz gerekiyor. Şimdi sıra geldi likit ya da krem fondöteninizi cildinize uygulamaya. Saç sınırınız ve boynunuza kadar yüzünüzün her yerine iyi bir fırça ile fondöteninizi sürün.

porselen makyaj nasıl yapılır

porselen makyaj nasıl yapılır

Üçüncü Aşama

Bronzlaştırıcınızı kullanarak yüzünüzün uygun noktalarına fırça yardımıyla ışıltı verin. Bunu yaparken bir heykeltıraşı hayal edebilirsiniz, yüzün çıkıntılarını dikkatlice inceleyin ve yanak, burun gibi yerleri belirginleştirin.

Allık Zamanı

Allığı en iyi şekilde sürebilmenin en garanti yolu elmacık kemiklerinin olabildiğince çıkıntılı olması. Bu yüzden gülümseyin, elmacık kemiklerinizin çıkmasını sağlayın ve allık fırçanızla yanaklarınıza gül rengi canlı bir görüntü verin. Ama sakın yanaklarınızda iki büyük yuvarlak olmasına izin vermeyin. Allığı fırçanız ile hafifçe dağıtın.

Sıra Geldi Gözlere

Porselen makyaj nasıl yapılır sorusunun en büyük cevabı gözlerde gizli. Göz makyajı iyi bir porselen bebek görüntüsü için çok özenli şekilde yapılmalı. Göz makyajı için aldığınız fırçanızı kullanarak koyu bir görüntü sağlayabilirsiniz. Beyaz tenliler bu aşamada kahverengi tonlar tercih edebilirler. Aynı zamanda kaşlarınızın altına metalik renkler uygulayarak porselen makyajınıza pırıltı verebilirsiniz.

Kirpikler

Kirpiklerinizi önce kirpik kıvırıcı ile kıvırarak ardından tarıyormuş gibi rimelinizi uygulayın. Bir diğer seçenek de takma kirpik kullanmak. Üst kirpiklerinize fazla abartmadan takma kirpik takarak daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz.

Dudakları Unutmayalım

Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için öncelikle rujunuzla aynı renk olan bir dudak kalemi edinin. Bu kalemi dudak çevrenize dikkatlice sürün. Ardından rujunuzu sürün ve hem kalemi hem de ruju fırça yardımıyla dudaklarınıza dikkatlice yedirin.

Son Aşama

Porselen makyajınız tamamlanmak üzere, hazır olun son aşamaya geldiniz. Her şey bittikten sonra makyajınızın daha uzun süre kalıcı olması için onu sabitlemelisiniz. Bunun için sabitleyici bir pudra kullanın. Fırça yardımıyla pudranızı cildinize hafif ve nazik bir şekilde sürün. Tüm makyajınızı bu şekilde sabitleyebilirsiniz ama bunu dikkatli yapın.