Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Polikistik over sendromuna her 10 kadından birinde rastlanıyor. Sağlık sorununun özet olarak açıklaması: hormonlarla ilişkili bir karışıklık. Polkistik over sendromunu belirlemek kolay. Aşağıdaki belirtilerle karşı karşıyaysanız tehlike çanları çalmaya başlamış demektir:

Yumurtlamama. Düzensiz yumurtlama. Adet dönemlerinde uzama veya kısalma.

Androjen fazlalığı: Bunun klinik belirtileri yağlı cilt, akne, yüz bölgesinde, göğüste, göbekte kıllanma, Saç Dökülmesi. Doktorunuz kan testiyle androjen fazlalığını belirleyebilir. Biyokimyasal değişimlere yol açan diğer faktörleri ortaya çıkarabilir. Polikistik over sendromu ultrason taramasıyla da anlaşılabilir.

Androjen erkeklik hormonu: Dolayısıyla erkeklerde yüksek düzeyde bulunuyor; kas yapısı ve kıllanmadan sorumlu. Androjen kadınlarda östrojen yapımına yardım ediyor. Polikistik over sendromundan mustarip kadınlarda androjen fazlalığı gözlemleniyor.

Polikistik over sendromu (kısa adı: PCOS) insüline karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlıyor. Bunun anlamı: kanda normal kan şekeri düzeyinden çok daha fazla insülin bulunuyor. Böylece  diyabet (şeker hastalığı) riski de alıyor başını gidiyor. İnsülin direncine bağlı olarak yüksek düzeylerde salgılanan insülin fazladan androjen üretilmesine de yol açıyor. Sorun daha da derinleşiyor.

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik over sendromunun neden oluştuğu henüz tam olarak anlaşılmış değil. Kalıtımın sorunun gelişiminde etkili olabileceği yönünde bazı görüşler var.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

 • Adet olamama ya da düzensiz adet olma (düzensiz yumurtlamaya bağlı olarak)
 • Androjen fazlalığı işaretleri (yağlı cilt, Aşırı tüylenme, saç dökülmesi)
 • Oburluk
 • Kısırlık (düzensiz yumurtlamaya bağlı olarak)
 • Regl döneminde yoğun kanama
 • Derinin bazı yerlerinde sertleşme, renk koyulaşması
 • Tip 2 diyabet riski
 • Yüksek kolesterol riski
 • Metabolik sendrom riski (insülin fazlası nedeniyle)
 • Uyku bozuklukları
 • Hamilelik diyabeti riski

Bazı araştırmalar polikistik over sendromu olan kadınlarda rahim zarında kanser riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Konuya ilişkin olarak henüz yeterince kanıt olmadığını belirtmeliyiz.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Polikistik over sendromunun maalesef belli bir tedavisi yok. Tedavi süreci hastalığın belirtilerine bağlı;  hastadan hastaya değişiyor. Tedavinin başarısı sürecin iyi planlanmasıyla ilişkili. Seçeneklere bakalım:

Henüz hamile kalmayı düşünmeyen kadınlarda doğum kontrol hapları progesteronu yenilemek, androjen düzeyini düşürmek ve adet kanamalarını düzenlemek için mükemmel bir çözüm.

 • Hamile kalmak isteyen kadın için tedavi düzenli yumurtlamayı sağlamak yönünde.
 • İnsülin direnci olan kadınlarda insülin hassasiyeti sağlayan ilaçlar da işe yarayabilir.
 • Her kadın için geçerli olan öneriler: Sağlıklı beslenme ve egzersiz. Fazla kilolardan kurtulmak büyük önem taşıyor.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Önlenir ?

Polikistik over sendromunun tedavisi olmadığı gibi önlemi de yok. Ama sağlıklı yaşam tüyolarıyla sorun kontrol edilebilir. Her kadın sağlığına, formuna dikkat etmeli; polikistik over sendromu olanlar daha da özenli davranmalı. Çoğu kadın sadece kilosunu koruyarak bu hastalıkla baş ediyor. Sağlıklı bir kiloda kalıp hastalığın belirtilerini en aza indirmek mümkün.

Kısırlık ve polikistik over sendromu

Polikistik over sendromuyla androjenin fazla üretilmesi düzensiz yumurtlamaya ya da hiç yumurtlamamaya neden olabilir. Kadınlarda bu durum düzensiz, hafif adet kanamalarıyla gözlemleniyor. Yumurtlamayla ilgili bir problem varsa hamile kalmakta güçlük çekme riski de artıyor.