PMS için 5-HTP kullanımı ve dozajı

5-hidroksitriptofan, beyinde Serotonin seviyesini artırmaya yardım eden bir kimyasaldır. 5-hidroksitriptofan diyet takviyesi olarak 5-htp formunda satılır. Premenstruel sendrom veya PMS içeren belirli bir durum için önerilen belirli bir 5-HTP dozajı bulunmamaktadır. 5-HTP, Amerika’da FDA tarafından kısıtlanmamasına ve yasaklanmamasına rağmen, diyet takviyesi olarak 5-HTP ile ilgili bazı güvenlik endişeleri mevcuttur. PMS veya başka bir durum için yeni takviye almadan önce doktorunuza danışın.

5-HTP Hakkında

Vücudunuz triptofanı serotonine dönüştürür ve 5-HTP bu işlemde bir ara ürün aşamasıdır. Triptofan doğal olarak tavuk, hindi, balkabağı, turp, kara lahana, ay çiçeği tohumu, patates ve süt gibi besinlerde mevcuttur. 5-HTP, besin maddelerinde doğal olarak oluşmaz ve triptofan alımınızı artırmanızın vücudunuzdaki 5-HTP miktarını önemli düzeyde artıracağına inanılmamaktadır.

PMS Semptomları

Premenstruel sendrom, internetteki bir web sitesine göre tüm adet gören kadınların yaklaşık dörtte üçünde görülmektedir. Çoğu kadından sadece bir kısmında verilen zamanda bu semptomlar görülmesine rağmen, PMS ile ilgili birçok olası semptom bulunmaktadır. PMS’nin duygusal semptomları genel huzursuzluk, tansiyon, Depresyon, duygudurum değişiklikleri, konsantrasyonda zorluk ve insomnidir. Fiziksel semptomlar kas veya eklem ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, şişkinlik, göğüste hassasiyet, akne ve sindirim bozukluklarıdır.

5-HTP ve PMS

5-HTP etkililiğine ilişkin uzman görüşü karmaşıktır. 5-HTP’nin PMS semptomları üzerindeki olası olumlu etkileri hakkında sağlam sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Sınırlı kanıt, 5-HTP’nin düşük serotonin seviyesinden kaynaklanan çeşitli problemleri azaltmada faydalı olabildiğini göstermektedir. Bu durum depresyon, huzursuzluk, eklem sertliği, insomni ve baş ağrısı gibi tipik PMS semptomlarını kapsamaktadır.

Dozaj

Uygun 5-HTP dozajıyla ilgili öneriler değişiklik göstermektedir. Maryland Medical Center Üniversitesi, 5-HTP’nin çocuklar için uygun olmadığını belirtmektedir. UMMC, maksimum günlük 150 mg doza eşit olan her gün bir ila üç kez alınan 50 mg erişkin dozajını önermektedir. Günden 150 mg’dan fazla dozlarda 5-HTP’nin toksik hale gelme potansiyeli bulunmaktadır. Sizin için güvenli 5-HTP dozajını belirlemek için doktorunuza danışın. 5-HTP etkileşimlere yol açabildiğinden aldığınız diğer ilaçları veya takviyeleri doktorunuza bildirin.