Plasenta previa nedir? Neden olur?

Plasenta previa yani bilinen adıyla önde gelen plasenta, bebek ve anne arasındaki ilişkiyi kuran plasenta ve kordon bağının rahim ağzına daha yakın olması veya tamamen kapatması şeklinde tanımlanabilir. Doğum öncesinde veya doğum sırasında şiddetli kanamaya neden olabilir. Dikkatli olunması şart.

Plasenta bebeğin anneyle bağını kurmasını, besinleri ve ihtiyacı olan diğer maddeleri almasını sağlar. Aynı şekilde atık maddelerin geri dönüşümünde de etkilidir. Bu nedenle bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından hayati bir yeri vardır. Çoğu gebelikte plasenta annenin rahiminin üst veya yan tarafına bağlıdır. Ancak plasenta previa’da plasenta annenin rahim ağzının yanına bağlanır.

Plasenta previa ile gelişen gebeliklerde genellikle yatak istirahati verilir. Ardından doğum sezaryenle gerçekleştirilir.

Plasenta previa neden olur?

Plasenta, bebek rahimde nereye yerleşirse orada gelişmeye başlar. Bu bilgi ışığında Plasenta previa’nın bebeğin rahim ağzına yakın bir yere yerleşmesine bağlı geliştiğini söyleyebiliriz.

Plasenta previa olduğunu nasıl anlarım?

Plasenta previa’nın en belirgin işareti gebeliğin ikinci döneminde ağrısız, parlak kırmızı kanama olmasıdır. Kanamanın şiddeti kişiden kişiye değişir. Kanama genellikle tedavi olmadan kendiliğinden durur. Ancak tekrarlar. Bazı kadınların şikayetleri arasında kasılmalar da görülmüştür.

Plasenta previa kimlerde gelişebilir?

Plasenta previa genellikle daha önce rahim ameliyatı geçirmiş kişilerde görülebilir. Diğerlerine bakalım:

•    35 yaşından sonraki gebeliklerde

•    Sigara kullanan kişilerde

•    İkiz, üçüz gibi çoklu gebeliklerde

•    Uzakdoğulularda

•    Önceki gebeliklerinde Plasenta previa olan kişilerde

•    Önceden kürtaj olmuş kadınlarda

•    Herhangi bir nedenle rahim ameliyatı geçirmiş kişilerde

Plasenta previa nasıl teşhis edilir?

Plasenta previa rutin kontroller sırasında ya da kanamaya neden olmasıyla fark edilir. Ancak kesin tanı ultrason taramasından sonra konur. Bunun için hem batın ultrasonu hem de vajinal ultrason kullanılabilir. Ancak nadir durumlarda olsa da Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) yöntemi de kullanılabilir.

Doktorunuz plasenta previa gelişimi şüphesi duyarsa sizi bir dizi vajinal kontrolden geçirebilir. Bu şekilde kanamaların önüne geçilmeye çalışılır. Çünkü çoğu durumda plasenta previa kanamaya neden olmaktadır. Bu da hem bebeğin gelişimini hem de annenin sağlığını tehdit edebilir. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü çoğu durumda plasenta previa nedeniyle gelişen kanamalar şiddetli olmaz. Ancak bu önlem almamanız gerektiği anlamına da gelmemeli.

Plasenta previa nasıl tedavi edilir?

Plasenta previa’nın kesin tedavisi yok. Sonuçta plasenta çıkartılıp tekrar rahmin bir başka yerine tutturulamaz. Ancak Plasenta previa’nın neden olduğu etkileri yok etmek mümkün. Bu nedenle uygulanacak tedaviler değişebilir. Tedavi kanamanın miktarına, kanamanın tekrarlayıp tekrarlamadığına, bebeğin ve annenin genel sağlık durumuna ve plasentanın pozisyonuna göre belirlenir.

Kanamanın az olduğu durumlarda hangi tedaviler uygulanır?

Plasenta previa’ya bağlı kanamanız az ise genellikle yatak istirahati yeterli olacaktır. Ancak yine de oturmaktan veya ayağa kalkmaktan olabildiğince kaçınmalısınız. Çünkü ayağa kalkmak veya oturmak kanamayı tetikleyebilir.

Seksten uzak durmak da gerekli. Zaten oturmanın bile kanamayı tetiklediğini düşünürsek seksin yasak olması oldukça normal.

Bu durumların çoğunda plasenta rahim ağzının tamamını kapatmaz. Bu nedenle normal doğum yapabilme şansınız görece yüksektir.

Şiddetli kanamaların olduğu durumlarda hangi tedaviler uygulanır?

Plasenta previa’ya bağlı ağır kanamalarda genellikle hastanede istirahat edilir. Bir taraftan da kaybettiğiniz kanı karşılamak için kan nakli yapılır. Erken doğumu önlemek için bazı ilaçlar da kullanılabilir. Yine bu dönemde bebeğinizin akciğer gelişimini hızlandırmak için kortikosteroid verilebilir.

36. hafta sonrası gelişen kanamalarda bebek sezaryenle alınabilir. Ancak bu tabii ki tercih edilmez. Çünkü bebeğin solunum gelişimi genellikle bu haftalardan sonra tamamlanır.