Pimento nasıl pişirilir?

Pimento, İspanyolca bir sözcük olan ve biber anlamına gelen pimienta’dan türemiştir. Kalp şeklindeki bu biberler, salatadan krem peynire her türlü yemekte kullanılır ve yeşil zeytinlerin ortasındaki kırmızı şeyler de bu biberlerdir. Pimentolar tatlı biberlerdir ve dolmalık biber gibi közlenebilir veya fırınlanabilirler. Kurutulmuş ve dövülmüş halleri tatlı paprika olarak satılmaktadır.

Közlenmiş

Fırınınızı 180 dereceye getirin. Biberin iki tarafını da kesin veya ortadan ikiye bölüp içindeki çekirdekleri çıkarın. İstediğiniz şekilde dilimlediğiniz biberlerinizi kabuğu yukarıda olacak şekilde pişirme kağıdının üzerine yerleştirin. Üstler eşit derecede közlenip kararana kadar fırında tutun. Fırından çıkardıktan sonra plastik bir poşetin içine koyun. Biberler poşetin içinde soğurken bir yandan da üstteki kabuklarından kurtulmak için terleyeceklerdir. Soğuyunca pimentoları kolayca soyup istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Pimentoları Fırınlamak 

Pimentolar, fırınlanmış yemeklere tuzlu bir tat katacaktır. Mısır unlu pimentolu muffin ve mısır unlu pimentolu ekmek tariflerine internetten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her 12 muffin için  1/3 bardak kıyılmış, közlenmiş veya konserve pimento kullanın. Fırınlanmış pimentoları, tat vermek ve yemekleri güzel göstermek için sandviç ekmekleri dahil birçok yemeğe ekleyebilirsiniz. 

Pimentolu Krem Peynir

Pimentolu krem peynir; ekmek, sandviç ve krakerler için çok kullanılan bir dip sos/krem peynirdir. Bu sosu yaparken konserve, közlenmiş veya kıyılmış pimentoları kullanabilirsiniz. Yumuşak bir sos elde etmek için çedar peynirini, veya tercih ettiğiniz peyniri, rendeleyip yanmasını önlemek için düşük ısıda kaynamakta olan süte ekleyin. Pimentoları ekleyip peynir tamamen eriyene kadar karıştırın ve kullanımınıza bağlı olarak buzdolabında veya oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Artan pimentolu krem peynirinizi buzdolabınızda saklayın. 

Tavuklu Pimentolu Çorba

“The Prairie Star” kitabının yazarı Marie Hower’a göre pimentolar çorbalarda kullanıldığında tavuk ile birlikte güzel harmanlanırlar. Bir sos tavasında 2 çorbakaşığı tereyağı eritin ve doğranmış soğan ile bir bardak taze mantarı 5 dakika boyunca soteleyin. Bunları bir kaba alın. ¼ bardak tereyağını düşük ısıda eritip ½ bardak un ekleyin. Pürüzsüz, hafif bir beyaz sos elde edene kadar karıştırın. 1.9lt tavuk suyu ekleyin ve karıştırın. Son olarak soğan ve mantarlarla beraber ½ bardak küp küp kesilmiş pimentoları ve 1 bardak pişmiş tavuğu ekleyin. Servis etmeden önce en az 30 dakika boyunca düşük ısıda kaynatın.