Pilatesin Faydaları Nelerdir ?

Pilates’in çıkış amaçlarının başında vücudun direncini, esnekliğini ve kondisyonunu artırmak gelmekte. Sanılanın aksine, pilatesin esas amacı kilo vermek ya da kaslı bir vücuda sahip olmak değildir. Pilatesin mucidi, vücudun kas ve iskelet sistemini güçlendirebileceği, doğru nefes egzersizleriyle esnekliği artırabileceği bir dizi çalışmalar bulmayı hedeflemiştir. Bu yolla, kemik, kas, eklem vb. gibi rahatsızlıkları bu yolla tedavi ederek, dengeli bir duruşa sahip olmayı hedeflemiştir. Pilatesin faydalarını öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Pilatesin faydaları

Pilatesin faydaları

Pilatesin Faydaları Neler ?

Kalça, bel, omuz gibi ağrıların tedavisinde kullanılabildiği gibi çok daha dengeli bir duruşa sahip olup, kemik iskelet yapısını güçlendirmek için çalışılabilir. Pilatesin en önemli avantajlarının başında ise hem bu ağrılardan kurtulurken hem de biçimli ve forma kavuşmuş bir vücut yapısına sahip olmak mümkün. Bu yolla, düz ve biçimli bir karına sahip olurken, aynı zamanda yıllardır mağdur olunan sırt ağrısından da kurtulmak mümkün olabilir. Ayrıca, pilates yapmanın sağlayacağı faydalardan en önemlilerinden biri de duruş bozukluğu ve bundan kaynaklanan problemlerin önüne geçilebiliyor olmasıdır. Pilates yaparak, bu duruş bozukluğundan kaynaklanan problemlerin önüne geçmek ve tekrar olmalarını engellemek mümkündür. Bunu, vücuda esneklik kazandırarak yapar ve sürekli çalışmayla da bu esnekliğin ömür boyu korunmasını sağlar. Bu şekilde de başta omurga olmak üzere, eklem, kas ve iskelet sistemi üzerinde kontrol sağlar. Buna ek olarak da kasların kuvvet ve dayanıklığını artırarak günlük hayat üzerinde etkili olur ve yorgunluk etkilerini azaltır. Pilatesin faydaları saymakla bitmez aslında…

Pilates Bu Faydaları Nasıl Sağlar ?

Pilates de yoga ile benzer şekilde, zihni eğitmek üzerine yoğunlaşır. Bu eğitme eğiliminin temelinde, bedenin doğru yönlendirilip kullanılması vardır. Zihnin beden üzerindeki kontrol gücünü geliştiriyor. Bu gelişim süreci zamanla yavaş yavaş gelişen bir yapıda ve beden bu kontrolü otomatik olarak elde ediyor. Bununla birlikte, beden ekstra hareket gelişimi sağlıyor. Pilatesin en önemli faktörlerinden olan Denge konusu ekstra önem taşıyor. Çekirdek bölge olarak adlandırılan omurga , sırt, göğüs kafesi ve buralardaki kas kütlelerinin birbiriyle dengeli bir şekilde desteklenmesi hedefleniyor. Bu kas yapılarının, iskelet sistemiyle uyumlu bir şekilde çalışıp bütünlükle iç içe geçmesi sağlanıyor. Bu yolla hem vücut esnekliğinin artması hem de verim açısından en sağlıklı yapıya ulaşılması sağlanıyor.  Bunu yaparken de vücut üzerinde çeşitli olumlu değişikler meydana getiriyor. En başta, omur yapısını düzenleyerek, iskelet sisteminin en temel unsurunu sağlamlaştırıyor. Pilates zayıflatır da.

Temel Pilates Hareketleri Nelerdir ?

Pilates, pek çok çeşitli egzersizle çalışılıyor. Bünyesinde, 500’e yakın temel hareket bulunan bu egzersizler çalışma programı ve seviyeye göre şekilleniyor. Çalıştırılmak istenilen bölge ve amaca göre düzenlenebilen bu hareketler sayesinde belirli egzersizler üzerinde yoğunlaşmak da mümkün olabiliyor. Pilates hareketlerinin en önemli özelliklerinden biri de bu egzersizlerin kalbi hiç yormuyor olması. Hareketler esnasında vücuda basınç binmemesi ve büyük kas kütlelerinin yanı sıra ufak kas gruplarının da yeterli ölçüde çalışmasını sağlıyor olması. Başlangıçta uzman eğitmenler eşliğinde çalışılmaya başlanması tavsiye edilen pilates hareketleri için, doğru uygulandığı sürece sakatlanma riskinin oldukça düşük olduğu iddia ediliyor. Ayrıca, yorgunluk evresinin de diğer egzersiz çeşitlerine kıyasla oldukça düşük olduğu biliniyor.

Sonuç olarak, tüm bu şartların sağlanmasıyla vücut hızla güçlenir, nefes alış verişler düzene girer, boyun ve omuz bölgesindeki gerginlik ve ağrılar yok olur. Bununla birlikte, temel duruşun düzeldiği ve bu sayede de hayatın pek çok evresinde yapılan hareketlerin çok daha düzgün yapıldığı görülür. Tüm bu faydalardan yararlanmak için tek yapmak gereken, çalışmalara bir an önce başlamak.