Pilates Zayıflatır Mı?

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan Pilates’in temel amacı, çekirdek bölge olarak adlandırılan karın ve sırt bölgelerinin eşit oranda güçlendirilmesi. Şu bir gerçek ki egzersizler esnasında aşırı kalori harcanmaz çünkü kalori yakılmasından çok iskelet ve kas sistemini geliştirir. Ancak Pilates, vücudun kas kütlesini artıracağı için dolaylı olarak kilo vermeyi hızlandırabilir. Eğer ki asıl amaç kilo vermek ise bu egzersizleri kardiyo programı ile birleştirmek gerekebilir. Diyet programı ise bir diğer önemli nokta…

1920’li yıllarda geliştirilen Pilates, planlı ve faydalı bir diyet programıyla birlikte düzenli olarak uygulandığı takdirde zayıflamaya olanak sağlar. Fakat bu beklentinin de ne boyutta olduğu ayrı bir konu. Eğer ki kısa vadede hızlı kilo vermek hedefleniyorsa bu programın yanında kardiyo da yapmak şart. Pilates egzersizleri kuşkusuz ki her fiziksel aktivede olduğu gibi, belirli bir oranda kalori yakmanıza olanak sağlar ama esas amaç kas kütlesini artırarak vücudun duruşunu düzeltmeye yönelik olduğu için kardiyo programlarına kıyasla kilo verme aşaması da daha uzun vadede etkisini gösterir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, Pilates ile verilecek kilo çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü. Düzenli bir program ile istediğiniz kiloya ulaşmak ve bu formu yıllar boyu korumak mümkün.

629px-Do-the-Pilates-Mermaid-Exercise-Step-6

Nasıl?

Pilates egzersizleri temelde kasların esnekliğini artırıp, kas yapısını sağlamlaştırarak vücudun dengesini düzenler. Yıllar geçtikçe, vücut yapısında çeşitli nedenlerden kaynaklanan problemler, bozulmalar meydana gelir ve bu da çeşitli problemlere sebep olur. Basit bir duruş bozukluğunun altında ciddi bir problemin olabileceği her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Yıllarla birlikte ortaya çıkan bu gibi problemlerin temelinde yatan esas nedeni çözmek her zaman birinci öncelik olmalıdır. Bunun için de Pilates’e başlamadan önce uzman bir doktora başvurmakta fayda var.

Pilates egzersizleriyle kaç kalori yakılır?

Pilates egzersizleri; başlangıç düzeyi, orta düzey ve ileri düzey olarak üç seviyeye ayrılıyor. Pilates egzersizlerini sadece kalori hesabı yaparak değerlendirmek pek doğru değil ama bununla birlikte ortalama kiloda biri, bir saatlik bir pilates egzersiziyle 220 kalori yakabilir. Fakat bu hesabın ortalama kiloya sahip bir kişi için yapıldığını ve bu egzersizlerin de başlangıç seviyesindeki biri için varsayılarak hesaplandığını göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü yine aynı kiloya sahip bir kişi, ileri düzeydeki egzersizlerle bir saatte ortalama 384 kalori yakabilir. Bu egzersiz seviyeleri kişinin yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Yani kısacası, yeni başlayan birinin en temel seviyede yapacağı 60 dakikalık pilates ile ortalama 230 ile 367 kalori vermek mümkün. Bu farkın temelinde ise büyük ölçüde kilo faktörü yer alır ve kişiden kişiye göre bu değerleri değiştirir.

Pilates ile zayıflamak için ne yapmalı?

Diyet programı. Evet, sadece Pilates egzersizleriyle zayıflamayı beklemek pek doğru olmaz. Bu egzersizlerin yanına mutlaka sağlıklı ve destekleyici bir diyet programı uygulanmalı. Temel prensip ise şu olmalı; gün içerisinde alınan kaloriden daha fazlasını egzersizlerle yakmak. Verilmek istenen kiloya göre bu egzersizleri de gün içerisinde yapılan kolay aktivitelerle desteklemek gerekir. Bunlar yürüyüş, nefes egzersizleri ya da merdiven kullanmak gibi basit ve kolay uygulanan şeyler olabilir. Bu sayede, başlangıçta çok yavaş ve ağır başlanan egzersizler, zamanla sağlamlaşacak ve uygulaması daha kolay olacak. Fakat kesinlikle unutmamak gerekir ki, egzersizlere başlamadan önce mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınmalı. Vücutta herhangi bir rahatsızlık varsa, egzersizlerin içeriği de bu doğrultuda şekillendirilmeli.