Pilates Zararlı Mı ?

Pilates, günden güne daha da popüler olarak yayılmaya devam ediyor. Özellikle gençler ve orta yaşlı ev hanımları arasında sıklıkla çalışılan pilatese başlamadan önce mutlaka, bu sporu ne için yapmak istediğimize iyi karar vermemiz gerekiyor. Bu amaç, kilo vermek olabilir, esnekliği artırmak olabilir ya da sadece zinde kalıp eğlenmek olabilir. Ne amaçla yapılıyor olursa olsun, başlamadan önce amaçlarımızı, neden yaptığımızı bilmemiz gerekir. Bu aşamadan sonra ise geriye ilerlediğimizin yolun doğru yol olmasını sağlamak kalıyor. Peki pilates zararlı mı ?

Pilates Zararlı Mı Değil Mi ?

Pilates, vücut ve zihin sağlığı için oldukça faydalı bir çalışma biçimidir. Belki de yararları saymakla bitmez. Fakat çok önemli bir konu var. Bu da, pilates çalışmalarının, çalışmadan çalışmaya göstereceği farklılıklardır. Pilates çalışmalarının mutlaka ama mutlaka doğru yapılması gerekir. Egzersizlerin kapsamında, pek çok teknik vardır ki yanlış uygulamayla sizi sakat bile bırakabilir. Yanlış yapılan tekniklerle, pilatesin omurga kırıklarından tansiyona kadar pek çok önemli rahatsızlığa ve sakatlığa sebep olduğu bilinmektedir.

Pilates zararlı mı ?

Pilates zararlı mı ?

Medyanın da etkisiyle, günümüzde evde yapılan pilates çalışmaları oldukça popüler bir hale geldi. Spor salonlarına gitmeye fırsat ya da zaman bulamayanlar, çalışmalara evde televizyon karşında başlıyor. Fakat bu durum oldukça sakıncalı. Yanlış yapılan teknikler sakatlanmaya sebep oluyor. Pilates, yapısı itibariyle sakatlanmaya oldukça açık teknikler içeriyor. Sakatlanmayı önlemek ve faydalarını artırmak için öncelikle bir fizyoterapist ya da Doktor kontrolünden geçmekte fayda var. Neden pilates yapmaya karar verdiğiniz de işte bu aşamada devreye giriyor. Çünkü, eğer bir rahatsızlığın tedavisi için pilates yapılacaksa, alınacak grup ya da özel derslerinin bu temelde olması gerekiyor. Sınıftaki herkesin aynı veya benzer amaçlar için çalışıyor olması gerekir. Mesela, boyun, sırt ya da bel ağrısı olanların birlikte gerçekleştireceği çalışmalar, amaca ulaşmada çok daha fazla yardımcı olacaktır.

Pilates Eğitmenin Önemi

Pilates çalışmaya başlayacak bir kişi, hangi amaçla çalışmak istediğini belirledikten sonra, eğitmenin kim olacağına karar verilmelidir. Her eğitmenin uzmanlık alanı ve çalışma geçmişi farklılık gösterir. Ciddi sakatlıkların oluşmasına fırsat vermemek için, tekniklerin doğru kişiler üzerinde, doğru bir şekilde çalışılması gerekir. Sadece ticari kazanç elde etmeyi hedefleyen salonlardan uzak durmak bu gerekir.

Uzun yıllardır çalışılan bir fizik tedavi yöntemi

Günümüzde popülaritesini günden günden artıran pilates, aslında yüzyıllardır fizyoterapistler tarafından klinik tedavi yöntemi olarak kullanılan bir çalışma biçimidir. Bu doğrultuda, pilatesin yanlış çalışılması ve yanlış kişiler tarafından yine yanlış kişilere uygulanması pek çok problemin ortaya çıkmasına neden olur. En başta da pilates yüzünden sakatlananların sayısını artırır. Bu sebeple pilates çalışacak bir kişi eğer ki çalışmalara yeni başlayacaksa, mutlaka bir eğitmenden yardım almalıdır.

Doğru Çalışıldığında Pilates Ne Fayda Sağlar ?

Pilates çalışmak, öncelikle vücuda maksimum esneklik kazandırır. Sonrasında ise duruş bozukluklarını düzelterek, kas ve iskelet sistemi kaynaklı problemlerin önüne geçer. Kas ve iskelet sistemi kaynaklı pek çok ağrı ve şikayetin tekrarlanmasını önler. Denge ve koordinasyonu sağlayarak, eklemler üzerinde kontrolün güçlenmesini sağlar. En önemlisi de kasları kuvvetlendirerek, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan yorgunluk problemlerini engeller.

Sonuç olarak, pilates zararlı mı ? Hayır, değildir. Fakat, eğitmenin bilgisi, yapan kişinin vücut özellikleri, hareketlerin doğru yapılması gibi pek çok faktör vardır. Bunlara dikkat ederek çalışan bir kişi, karşılaştığı en küçük sakatlıkta da doktora gittiği taktirde, olumsuzlukların önüne maksimum ölçüde geçmiş olur.