Pilates Topu Hareketleri Nelerdir?

Pilates topuyla yapılan çalışmalar, hem spor yapmak adına hem de bunun kilo vermek, esneklik kazanmak gibi sonuçları adına oldukça faydalı bir egzersiz yöntemidir. Göbek, kalça gibi vücudun en kolay yağ biriken yerlerini çalıştırmak için faydalıdır. Pilates topunun amacı, yapmakta zorlanılan egzersizleri, top aracılığıyla daha rahat bir şekilde yapmaktır. Bu sayede sakatlanma riski en aza iner, vücudun esnekliği artırılmış olunur ve hareket doğru bir şekilde yapılır. Bu çalışmalara başlamadan önce, yapılacak çalışmaların ne amaçla yapılacağına karar vermek oldukça önemlidir. Çünkü bunu bilmek hem çalışmaların niteliğini artırır hem de sağlayacağı olumlu motivasyonla, hedefe daha hızlı ve emin adımlarla ulaşılmasını sağlar. Fakat bu aşamada, pilates topu egzersizleri her bünye üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Çünkü pek çok kriter söz konusudur. Metabolizma hızı, yaş, cinsiyet, beslenme gibi pek çok faktör vardır. Ama sabırlı olup çalışmaları aksatmadan sürdürmek burdaki temel amaç olmalıdır.

fitnessball_0016

Pilates topu nasıl alınır?

Pilates topu hemen hemen bütün spor mağazalarında bulunabilen bir alet. Bunun yanı sıra pek çok internet sitesinde de satılmakta. Biraz araştırma ile oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz pilates topları, fitness çalışmalarınızdan önce ısınma hareketlerinde ya da aerobik ve jimnastik  egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Bu sebeple, pilates çalışan herkesin almasında fayda var.

Pilates topu hareketleri

Pilates topuyla yapılan hareketlerin başında, bu egzersizlerin doğru bir formda yapılmasını sağlamak için öncelikle Denge hareketleri çalışmak gerekir. Bu egzersiz sayesinde, kalçaları kullanarak denge sağlamak ve omurganın doğru pozisyonu bulması sağlanır.

Başlarken;

Vücudunuza ‘C’ harfinin şeklini verin. Başınızı öne eğin ve göbek deliğinize doğru bakmaya çalışın. Bunu yaparken de kalçanızı öne doğru kaydırarak dengede kalmaya çabalayın. Sonrasında ise tekrar geri kayın ve eski formunuza dönün. Bu hareketi tekrarlayarak, dengede kalmayı öğrenene kadar çalışın.

Doğru duruşu sağlamak;

Bu egzersizle, doğru duruşu sağlamaya çalışmalıyız. Aynı zamanda, bel yan bölgeleri de çalışacaktır. Topun üzerine, sırtınız dik bir pozisyonda olacak biçimde oturun. Bacaklarınız ve omuzlarınızın genişliği aynı olsun. Ellerinizi iki yana doğru açın ve belden aşağınızı hiç oynatmadan, nefes alıp vererek sağ ve sola dönün. Fakat bu hareket esnasında, her bir yöne döndükten sonra ortada durmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki hareketi hızlı yapmak değil doğru yapmak önemlidir. Kaç tekar yapmanız gerektiğine kendiniz karar verin ama kesinlikle vücudunuzu zorlamayın.

Kalçaları sıkılaştırmak için;

Ayakta durur pozisyondayken, ayağınızın üstü topun üzerine gelecek biçimde, topu ayağınızın altına alın ve öne doğru çömelip kalkın. Bu hareket esnasında nefes alıp vermeyi kesinlikle unutmayın. Bu hareket sayesinde hem kalçalar sıkılaşacak hem de fazla yağlar eriyecektir.

Esnekliği artırmak için;

Bu hareketin amacı, hem esnekliği en yüksek seviyeye getirmek hem de yan bölgelerimizi top yardımıyla şekle sokmaktır. Ayaklarınız önünüzde açın ve yere oturun. Sırtınız düz ve gevşek olsun. Derin derin nefes alıp vererek gevşeyin. Topu önünüze alın ve iki elinizi de üzerine koyarak, belinizden yan taraflara doğru eğilip kalkın. Hareketi iki yana doğru yapın.

Bacaklarınızı sıkılaştırmak için;

Bu hareket sayesinde selülitlerinizden kurtulabilir ve çok daha ince bacaklara sahip olabilirsiniz. Öncelikle yere yüzüstü uzanın. Elleriniz yerdeyken, topu ayaklarınızın altına yerleştirin. Tüm vücudunuzu gergin bir formda tutun. Bu sayede yere paralel olarak ellerinizin üzerinde duracaksınız. Nefes vererek, bacaklarınızı tek tek yukarı kaldırın.

Tüm hareketleri vücudunuzu zorlamadan yapın ve herhangi bir rahatsızlık belirtisinin ortaya çıkması durumunda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.