Pilates Mi Daha Faydalı Yoga Mı?

Yoga da pilates de günümüzde oldukça popüler olan ve gün geçtikçe de popülerliğini artıran iki yöntemdir. Temelleri ve felsefeleri birbirinden oldukça farklıdır. Fakat ikisi de aslında aynı amaca hizmet ettiği için, başlangıç aşamasında olan pek çok kişi hangisine başlayacağına karar verirken oldukça zorlanmaktadır. Bu sebeple, başlamadan önce yapılacak en doğru adım, hangisinin kişi için daha uygun olduğuna karar vermek olmalıdır.

Her gün, hiç Tempo kaybetmeden sürekli kardiyo ve ağırlık çalışan kişilerde ortaya çıkan temel bir problem vardır; esneklik kaybı. Esnemeden yapılan bu egzersizler sayesinde, gün geçtikçe vücut esnekliğini yitirir. Egzersizler bırakıldığında ise sertleşmiş olan kaslar eriyerek, pek çok kabiliyetini yitirmiş, hantal bir fizik oluşmuş olur.

15444298_l

Ne fayda sağlarlar?

Hem pilates, hem de yoga diğer pek çok sporun aksine zayıf kasları güçlendirirler. Bu sayede de hem direnç ve vücut esnekliğini artırır hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korurlar. En önemli özellikleri ise, bırakıldıktan sonra vücudu kesinlikle deforme etmezler. Vücudu diri ve sağlıklı tutarlar. Yoga, bütüncül bir felsefe sistemidir ve kendi kendine gelişimi hedefler. Pilates ise, daha çok fiziksel beden üzerine odaklanır. Yogayla kıyasladığımızda, beden, ruh ve zihin uyumundan ziyade fiziksel esneklik ve farkındalık üzerine yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Yoga’nın faydalarına bakacak olursak, en başta enerji seviyesini ve yaşam enerjisini yükselttiğini söyleyebiliriz. Stres seviyesini azaltması, konsantrasyonu arttırdığı, ağrıları hafiflettiği, doğru ve etkin nefesle vücuttaki oksijen seviyesini artırdığı, esneklik kazandırdığı, kilo vermeyi kolaylaştırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmekte. Bunun yanı sıra ise, yaşam enerjisini artırarak, Psikoloji düzelttiği söylenebilir. Bu bedensel ve zihinsel faydaların yanı sıra, Yoga sayesinde ruhani yanımızda gelişir ve çakralarımız açılır. Fakat bu seviyeye gelmek için uzun yıllar, düzen içerisinde çalışmak şarttır.

Pilates ise 20. yüzyılda, Almanya’da Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Bu çalışma sisteminde, ruhsal boyuttan çok fiziksel beden üzerinde durulur. Fakat bu, pilatesin ruhani hiç bir yanla alakası yoktur anlamına gelmemelidir çünkü bu çalışmaların da ucu kesinlikle psikolojik olgulara dayanır. Sadece ikisi arasında belirginlik derecesi farklıdır. Pilates, vücudun elastikiyetini artırarak, fizik tedavi metodlarıyla iyileşmeyi ve sağlıklı bir bedene sahip olmayı hedefler.

Hangisi daha faydalıdır?

Temelde, ikisi de oldukça faydalıdır. Fakat bu faydalar kişiden kişiye, ihtiyaçlar ve istekler doğrultusunda değişiklik gösterir. Pilates, sırt ve karın kaslarına odaklanarak bunları güçlendirdiği için, boyun ve sırt ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlar. Bu sebeple, fiziksel zedelenme, ameliyat ya da bağışıklık sistemi sorunlarında pilatesin, yogaya kıyasla daha etkili olabileceği söylenmektedir. Fakat bunun yanı sıra, yoga da kendine özgü faydalar sağlayarak çeşitli faydalar ortaya koyacaktır. İşin uzmanları ise, kendi sistemlerinin daha faydalı ve etkili olduğunu söyleyerek size kendi uzmanlık alanını tavsiye edecektir. Her iki alanın da kendine özgü farklılıkları ve ortak yönleri bulunmaktadır. En uygun yöntem, kişinin ihtiyaç ve amaçları doğrultusunda bir çalışma yolu bularak, buna göre ilerlemektir. Karar vermede çekilen güçlük içinse en doğru yol bedenin kendi tercihini yapması olur. İkisini de bir süre deneyip, vücut için en faydalı olan yolu bulmak en iyisi olur. Erken karar, sizin için yanlış bir yöne doğru ilerlemektense, deneyip yanılma yöntemiyle, en etkili tercihe yönelmek en doğrusu olacaktır.