Pilates Boy Uzatır Mı ?

Günlük hayatta, omurgamız yer çekiminin etkisiyle belirli bir basınç altında kalıyor. Çalışma koşulları, düzensiz beslenme, uyku problemleri, duruş bozuklukları, hatalı spor çalışmaları gibi nedenlerle de omurgaya binen ağırlığın boyutu artınca, ortaya çeşitli problemler çıkıyor. Bu baskılara maruz kalan omurga, zamanla eğilme eğilimi içerisine giriyor. Yıllarla birlikte bu duruş bozukluğu çok daha artarak, kişiyi neredeyse dik duramayacak pozisyona getiriyor.

Pilates ise tam da bu aşamada devreye giriyor. Pilatesin omurga ve çevresine yaptığı etkilere bakarsak, bu bölgede yer alan kasları çalıştırarak, omurgayı desteklediğini ve bu sayede de duruş bozukluğu gibi pek rahatsızlığın önüne geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, pilatesin bir başka olumlu yan etkisi olarak da, kilo verdirici etkilerini ele alabiliriz. Kasları çalıştırıp sıkılaştıran pilates, sıkılaşmış kas yapısı sayesinde hem dik duruş sağlar hem de zayıf bir vücuda olanak sağlar. Pilates, yapısı gereği dengeli yaşamı arayış biçimidir. Denge ve sporu birleştirmeyi hedefler.

Pilates-complete

Boy uzatmak için pilates

Pilates, kas yapısını çalıştırarak bunu sağlıklı bir zihinle birleştirmeyi hedefler. Denge, nefes ve hareketi bir bütün olarak ele alır. Kas yapısını güçlendirerek, iskelet sistemini sağlamlaştırmayı hedefler. Pilatesin diğer çalışma yöntemlerinden en büyük farklı ise, bu etkileri sağlarken diğer yandan da fazlasıyla esneklik kazandırır. Neredeyse esnetirken güçlendiren bir yapı üzerine kurulmuştur. Bunun da sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanı sıra pek çok farklı olumlu etkileri vardır. Kasları sıkılaştırdığı için, zayıflık etkileri yaratır ve duruş bozukluğunun önüne geçerek, dik duruş kazandırır. Bu da vücutta, boyun uzamış olduğu etkisini yaratır. Bu iki etki başlı başına en belirgin olanlardır. Bunların yanı sıra, kasları güçlendirmesinin en faydalı özelliği eklem ve kemikleri ömür boyu korunmaya hazırlıyor olmasıdır.

Pilates nasıl boy uzatır?

Genellikle oturularak yapılan işlerde çalışanların en sık şikayet ettikleri konu, omuz ve sırt ağrılarıyla ilgili olur. Bu ağrılar da çok büyük ihtimalle kambur duruştan kaynaklanır.  Pilates, bu kambur duruştan kurtulmanın en sağlıklı yollarından biri. Pilates, sırt, omuz, kalça, omurga, ayak, kol gibi tüm ana kas gruplarını esnetirken güç kazandıran bir egzersiz biçimi. Vücuda kazandırdığı bu esneklik ve kuvvet sayesinde duruşu düzeltir ve en önemlisi omurgaların arasındaki boşlukların genişlemesini sağlayarak kişinin uzamasına yardımcı olur. Esnetme sayesinde, eklemleri açarak boy uzattığı için, doğru çalışıldığı zaman herhangi bir zararı yoktur. Aksine, vücut için çok faydalıdır.

Pilates sayesinde;

– Duruş bozukluğunuzu düzeltebilir ve bu sayede sahip olduğunuz maksimum uzunluğa erişebilirsiniz.

– Core bölge olarak adlandırılan vücudun merkez kas gruplarının yer aldığı bölgeleri güçlendirerek, sağlıklı bir bedene kavuşmak için çalışmış olursunuz.

– Vücudunuzu maksimum esneklik seviyesine taşıyarak omurgalarınızın arasını açmış olursunuz. Bu yolla, eski duruşa kıyasla 2 cm’e kadar daha uzun görünmek mümkün olur.

– Düzenli egzersizle, kasları sıkılaştırarak olduğunuzdan çok daha zayıf görünebilirsiniz.

– Nefesinizi kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Bu sayede de beyin fonksiyonlarınız düzene girer ve konsantrasyonunuz artar. Bunun bir uzantısı olarak, kan dolaşımı düzene girer ve hareket kabiliyetiniz arttığı için hayatınızdaki Stres seviyesi minimum seviyeye iner.

– Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan, ekrem ağrıları ve kireçlenme gibi durumların semptomlarını en alt seviyeye indirir.

Neredeyse tüm egzersiz dallarında olduğu gibi,  pilateste de mutlaka bir uzmanla çalışılmalıdır. Bu çalışmalar esnasında size doğru gelmeyen bir durum varsa da, bunu mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.