Pilates Bantları ile Antrenman Nasıl Yapılır?

Pilates antrenmanları, her harekette vücut ve kafanın birlikte çalışmasını sağlamaktadır. Pilates antrenmanına bantları dâhil etmek, küçük bir aparat kullanarak gelişmiş antrenmanlar yapmak anlamına gelmektedir. Antrenörler 1,5 metre uzunluğunda bantlar kullanılmasını önermektedirler. Birçok standart Pilates antrenmanı sırasında bant kullanarak direnci arttırabilirsiniz. Herhangi bir egzersiz rutinine başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Bacak Antrenmanları

Vücudunuzun çalışacağınız bölgesini ısıtarak başlayın. Bacaklar için, bilekleri ısıtarak başlamak iyi bir fikirdir. Yere yatın ve bacaklarınızı yere 90 derece olacak şekilde havaya kaldırın. İki tarafınızdan ellerinizle tutarken, ayaklarınızı bandın ortasına yerleştirin. Bileklerinizi 10 kez saat yönünde, sonra da 10 kez ters yönde çevirin. Sonrasında ayaklarınızı 10 kez parmak uçlarınızdan çekip itin. Diğer Bacak Egzersizleri olarak tek bacakla dairesel hareketler, parmaklar ve topuklar için kurbağa hareketi yapılabilir.

Üst Vücut Antrenmanları

Üst vücut için Pilates antrenmanı, omuzları çevirerek ve kolları uzatarak esnetme ile başlamalıdır. Bantlar iki ucu elde olacak biçimde kolların altına ve sırtın etrafına yerleştirilebilirler. Omuzlar nefes alırken geriye ve nefes verirken ileriye itilmeli, bu hareket 10 kez tekrarlanmalıdır. Bantlar aynı zamanda kolları yana açarken ve kürek hareketi yaparken de kullanılabilir. Arka deltoidler ve üst sırt kasları, geri deltoid esnetme hareketi ile güçlendirilebilirler. Bu hareket oturur pozisyondayken lastiği ayakların altından geçirip, iki ucundan eller ile sıkıca tutularak yapılabilir. Nefes alırken lastiği omuzlardan çekin, nefes verirken de kollarınızı uzatarak lastiği gevşetin. Sırtınızı dik tutun. Hareketi 10 kez tekrar edin.

Sırt, Karın ve Oblik Antrenmanları

“Güç merkezi” olarak bilinen bölgeyi çalıştıracak olan Pilates antrenmanına başlarken yapacağınız hareketle, omurgayı esnetecek; sırtı, karnı ve oblikleri çalıştıracaksınız. Omurga çevirme adlı bu hareketten farklı olarak yuvarlanma, iki bacak esnetme ve crunch hareketlerini de yapacaksınız. Birçok programda, setin son egzersizi yanları esnetme hareketi olmaktadır. Ellerinizde bant varken bağdaş kurun ya da dizlerinizin üzerinde oturun. Lastiğin olduğu taraftaki elinizle bir ucunu tutarken, lastiğin diğer ucu boşta kalmalıdır. Vücudunuzun üst tarafını sola doğru eğerken, nefesinizi boşaltın. Dik pozisyona dönerken de nefes alın. Hareketi bir tarafa dört ile sekiz kez arasında yaptıktan sonra diğer tarafa geçin.