Piercing ağız ve diş sağlığına zarar mı?

Piercing ağız ve diş sağlığına zararlı olabilir. Piercing yüzünden ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Dilinizi, dudağınızı, yanağınızı deldirmek şimdi çekici gelebilir. Aman dikkat sonra pişman olmayın. Ağız piercingi onlarca sağlık sorunuyla ilişkili. Güzel görüneyim derken sağlıktan olmak da var. 

Piercing ve ağız sağlığıGüzel görünüyor görünmesine ama risklerin de farkında olmak lazım.

Piercing yüzünden oluşabilecek riskler

Mikroplar: En yaygın risklerden. Ağzın içinde çok sayıda bakteri var. Bu mikroorganizmlar piercingli bölgeyi istila edebilir. Bunlar yetmezmiş gibi bir de takılan piercingle gelen davetsiz misafirler var.

Bulaşıcı hastalıklar: Ağız piercingi özellikle HSV (uçuk mikrobu), Hepatit B ve Hepatit C’nin bulaşmasında etkili.

Kalp içzarı iltihabı. Endokardit: Piercingli bölgenin savunmasızlığını fırsat bilen bazı uyanıklar kana karışıyor. Bu bakteriler özellikle kalp sorunları yaşayanlarda kalp içzarı iltihabına neden oluyor. Sorun sinsi gelişiyor. Çoğu zaman teşhis konulamıyor.

Sinir zedelenmesi. Uzun süreli kanama: Sinir hücreleri zarar görürse hissizlik ya da uyuşma olabilir. Dil de dahil olmak üzere piercing yapılan alanda hareketsizlik görülebilir. Damarlar çatladıysa uzun süreli kanama riski var. Özellikle dildeki kanama nefes alımını engelleyeceğinden çok tehlikeli.

Diş eti sorunları:  Dildeki uzun uçlu piercing diş etleri için en tehlikeli olanı. Dile takılan piercing diş eti dokusunu yaralayabilir. Diş eti çekilmesine neden olabilir. Peşinden diş kaybedilebilir.

Dişe hasarları: Ağız piercinginin dokunduğu dişler çatlayabilir. Hatta kırılabilir.

Günlük ağız aktiviteleri: Çiğnemede, yutmada, konuşmada güçlük çekilebilir. Tükürük salgısı artar. Tat alma duyusu olumsuz etkilenir.

Alerji: Metal alerjisi gelişebilir. Piercing takıları genellikle cerrahi çelikten üretilse de risk var.

Takının hava alması: Piercing deliği genişleme eğiliminde. Takının yutulması durumunda sindirim sisteminde ya da akciğerlerde hasar kaçınılmaz.

Bütün bu risklere rağmen fikriniz hala değişmemiş olabilir. “Yok ben illa piercing yaptıracağım” diyor olabilirsiniz. Sizin için birkaç önerimiz var. Bunları dikkate alarak sorun çıkma olasılığını azaltabilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı için öneriler 

Arkadaşlarınıza danışın: Dilini, dudağını ya da yanağını deldirmiş arkadaşınız varsa etkileri konusunda bilgi edinin. Gittiği stüdyoyu öğrenin.

Stüdyoyu ziyaret edin: Piercingin yapılacağı yeri inceleyin. Stüdyo temiz mi kontrol edin. Hijyen ve temizlikle ilgili birkaç soru sorun. Malzemeler tek kullanımlık mı, çalışanlar eldiven giyiyor mu, bulaşıcı hastalık geçirdiler mi öğrenmeniz gerekenler arasında.

Sağlık sertifikasını görmek isteyin.

Bütün iğneler steril paketinde mi saklanıyor? Kontrol edin.

Çalışanların tümü Hepatit B aşısı olmuş mu? Olmalılar.

Çalışanlar sorularınıza cevap vermekten kaçınıyorsa kendileri kaybeder. Başka stüdyo bulun.

Evde bakım

Vücudun en kolay kabul ettiği ve uyum sağladığı piercing dile yapılan. Onun bile iyileşme süresi 4 – 6 hafta. Dudağın iyileşmesi örneğin 1 – 2 ay sürüyor. Bu süreler içinde size çok iş düşüyor. İyileşme sürecinde yapmanız gerekenleri sıralayalım:

•    Alkolden, baharatlı, sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçının

•    Sigara ya da tütün mamulleri içmeyin

•    Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın. Ağzınızı çalkalayın

•    Arada ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalayın

•    Yumuşak şeyler yiyin

•    Sorun olduğundan kuşkulanıyorsanız dişçinizle görüşün. Bazı sorunlara erken teşhis koymak çok önemli. Muayene olun.

Tehlikeli durumlar

•    Delinen yerden yeşil ya da sarı renkli akıntı (beyazımsı ya da şeffaf akıntı normal)

•    Dokuda yara ya da kalınlaşma. Piercing yapılan yerde koyuluk

•    Kırmızılık, acı ve hassasiyet, bölgede şişlik

•    Sivilce benzeri apseler

•    Yarılma ya da kanama

•    Devam eden düşük ateş

Bu durumlardan yalnızca biriyle bile karşılaşırsanız derhal doktora gitmelisiniz. Sakın önemsemezlik etmeyin. Ağız sağlığı ihmale gelmez.