Peyronide uygulanan cerrahi yöntemler neler?

Peniste peyroniye bağlı cinsel ilişkiyi engelleyecek derecede bir şekil bozukluğu varsa cerrahi yöntemler önerilir. Bunun için penis eğriliğindeki artış duruncaya ve en az 6 ay ağrısız sertleşme oluncaya kadar ameliyat yapılmaz.

Peyroni hastalığına karşı uygulanan çeşitli cerrahi yöntemler var. Kullanılacak cerrahi yöntem hastanın durumuna bağlı olarak değişir.

Bu yöntemler:

Etkilenmemiş tarafın  kısaltılması: Peyroniye bağlı penisteki eğrilik plak olmayan kısımdan kısaltma yapılarak düzeltilebilir. Bu yönteme Nespit Plikasyon Yöntemi denir. Bu yöntemde penis sertleşmiş haldeyken plak olmayan tarafa dikiş atılır ve eğrilik düzeltilir. Ancak bu işlemde penis uzunluğu kısalabilir. Genellikle yeterli penis uzunluğu ve eğriliğin daha az olduğu hastalarda uygulanır. Bazı durumlarda ameliyat sertleşme sorununa neden olabilir.

Etkilenen tarafı uzatma:  Bu tip ameliyatlarda plak çıkartılır ve yerine çeşitli yamalar yerleştirilir.  Yama olarak genellikle hastanın kendi dokusu kullanılır. Ancak bazı durumlarda yapay yamalar da kullanılabilir. Bu yöntem genellikle penis boyunun kısa olduğu ve şiddetli eğrilik veya karmaşık bozukluğu olan hastalarda kullanılır. Bu yöntemde sertleşme sorunu riski kısaltma yönteminden daha fazladır. 

Penis protezlereri:   Bir kişide hem peyroni hastalığı hem de sertleşme sorunu varsa ideal tedavi yöntemi penis protezleri. Ameliyatla penisin kanla dolan süngerimsi dokusunun yerine penis protezleri yerleştirilir. Bu protezler bükülebilir veya testislerin yan tarafına yerleştirilen pompalarla şişirilebilir. 

Yapılan ameliyata bağlı olarak genellikle hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Ardından taburcu olunabilir. Ameliyattan sonraki  6 – 8 hafta cinsel ilişki veya mastürbasyon yapılmaması gerekenler arasında.