Penis neden eğrilir?

Peyroni penis içerisinde plakların oluşmasıyla oluşan bir sağlık sorunu. Nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak penisin boy ve şeklinde değişikliğe, ereksiyon halindeki penisin kavisli olmasına neden oluyor. Bunun dışında endişe verici bir etkisi yok. Ancak bazı erkeklerde şiddetli ağrıya neden olabiliyor.  Buna bağlı olarak fiziksel olarak büyük bir etkisi olmasa da psikolojik olarak ereksiyon zorlukları gelişebiliyor. 

Genellikle ilaç tedavisi yeterli olur. Ancak ileri seviyelerde söz konusu eğriliğe bağlı olarak cinsel ilişkiye girmede güçlük çekilebiliyor. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekiyor. 

Belirtileri: 

Peyroni belirtileri aniden gelişebildiği gibi zamanla yavaş yavaş da ortaya çıkabilir. Bunun için belirtileri okuyabilmek önemli. Başlıca belirtiler: 

Doku sertliği: Penis derisinin altında dokularda sertleşme ve şerit halinde düz topaklaşma ilk belirtilerinden.

Bükülme:  Penisteki şekil bozukluğu diğer bir belirtisi. Bazı durumlarda erekte haldeki penis sanki görünmez bir lastik bantla sıkılmış gibi görünebilir. Bazıları bu şekli kum saatine benzetir.

Ereksiyon problemleri:  Peyroni hastalarının bazılarında ereksiyon olmada güçlük görülebilir.

Penis kısalması:  Oluşan plaklar ve eğrilik penis boyunu kısaltabilir.

Ağrı: Penise dokunulduğunda acı hissetmek bir diğer belirti. Ayrıca ereksiyon halindeyken veya Orgazm anında da acı hissetmek de belirtiler arasında. 

Nedeni:

Peyroni hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı faktörlerin etkili olduğu görüşü yaygın. Bunlardan başlıcası: Penisin içindeki kılcal damarların patlaması. Bu durum bir spor aktivitesi, seks veya bir travma ile gelişebilir. İyileşme süresinde özellikle kan hücreleri birikerek sıkışır ve bölgenin sertleşmesine neden olabilir. Ancak bu demek değildir ki her penis yaralanması geçiren erkekte peyroni hastalığı gelişir. Bu durumlarda kalıtsal yatkınlık da önemlidir.

Penis süngerimsi bir dokudan oluşur. Bu dokular cinsel bir uyarılma olduğunda kanla dolar ve genişler. Travma sonrası bu süngerimsi yapı zarar görebilir. Esnekliğini yitirir. Bu gibi durumlarda dokuda sertlik oluşur. Ereksiyon halindeki penis bu katılıklar nedeniyle eğilir ve kavisli bir şekil alır.

Bazı kişilerdeyse peyroni herhangi bir yaralanma olmaksızın kendiliğinden gelişir. Bazı araştırmacılar bu tür durumların bağışıklık sistemindeki bilinmeyen bir sorundan kaynaklandığını düşünüyor. 

Kimler risk altında?

Peyroni genellikle travmalarla gelişir. Ancak tek belirleyici bu değil. Bazı erkeklerde herhangi bir neden yokken de gelişebiliyor. Bu gibi durumlarda diğer belirleyiciler önem kazanıyor. Bunlar:

Kalıtım: Ailede görülen bir vaka varsa kişinin peyroni olma riski artar.

Hastalık geçmişi: Özellikle bağ dokusu hastalığı taşıyan veya önceden taşımış kişilerde peyroni riski daha fazla. Ayrıca bazı prostat türleri ve ameliyatları da peyroni riskini yükseltiyor.

Yaşlanma: Yapılan araştırmalar yaş ilerledikçe peyroni riskinin arttığını ortaya çıkardı. Bunun nedeniyse yıllar geçtikçe yaraların iyileşme hızının azalması.

Bazı uzmanlar bunların dışında sigara, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıkların da tetikleyici olduğunu savunuyorlar.

Nasıl belirlenir?

Peyroni belirtileri açık bir rahatsızlık. Bu nedenle tanı koymak zor değil. Ancak başka sağlık sorunlarıyla karıştırılmadığından emin olmak için bazı testler yapılması şart. Bunlar:

Fiziki muayene: Peyroni şüphesi taşıyan kişi ürolog tarafından fiziki muayeneye alınır. Bunun için hastanın erekte olması gerekir. Bu şekilde penisin eğriliğine bakılır. Hasta eğer muayene ortamında erekte olmak istemezse veya olamazsa. Evinde erekte olmuş penisin fotoğrafını çekip doktora getirebilir. Ancak bu durum tavsiye edilmez. Çünkü bu durumda Doktor penisteki sorunlu bölgeleri yeterince ayrıntılı inceleyemez.

Testler: Peyroni hastalığının belirlenmesi için bazı testler uygulanabilir. Bunlardan başlıcaları röntgen ve ultrason. Bu testlerde kişi erekte haldeyken penis röntgenle incelenir ve plakların boyu ve yerleri tam olarak belirlenir. Aynı mantık ultrasonda da geçerlidir.

Tedavi:

Peyroni hastalığının sebebi tam olarak bilinmediğinden nedeni yok etmeye yönelik bir ilaç tedavisi yapılamıyor.  Daha çok plakları yok etmeye yönelik ilaçlar kullanılıyor. Bunlardan en çok tercih edileni hücreler arasındaki bağ dokusunu parçalayan hyalüronik asit içerikli ilaçlar. Bu ilaç penise doğrudan enjeksiyon ediliyor.  Plak içerisine enjekte edilen ilaçlar içerisinde en etkili olanı kollagenaz enzimi. Bu enzim peyroni plağının esas maddesi olan kolajeni  parçalıyor. Bunun dışında verapamil içerikli ilaçlar da penise enjekte edilen diğer ilaçlardan. Verapamil normalde Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç. Kolajen üretimini engelliyor. Pyroni hastalığına karşı kullanılan bir başka ilaç da inferon.  İnferon bir çeşit protein ve yine aynı mantıkla çalışıyor. Plakların parçalanmasını sağlıyor. Ancak tüm bu ilaçların belirgin bir yararı yok. 

Peyroni hastalığının kesin tedavisi cerrahi yöntem. Ancak hemen herkese yapılmıyor. Operasyonun söz konusu olabilmesi için eğriliğin cinsel ilişkiye girmeyi imkansız hale getiren bir boyutta olması gerekiyor.  Bu ameliyatta penis açılıyor ve sertleşen plaklar çıkartılıyor. Boşalan yerlereyse yapay yamalar yapılıyor. Ameliyat sonrası penis sertleşme özelliğini yitirmiş oluyor. Bu nedenle yine aynı ameliyatta hastaya sertleşmeyi sağlayan penil denilen bir protez yerleştiriliyor.