Penis büyütücüler gerçekten büyütüyor mu?

Hap, pompa, egzersiz, operasyon. Penis büyütücüler gerçekten büyütüyor mu?

Olağanüstü ölçülerde erkekleri bir yana bırakırsak, hemen her erkek daha iri penise sahip olmak ister. İnsanlık tarihi boyunca, doğrudan bu hedefe yönelen sayısız uygulama geliştirildiyse de nafile; bunlar üç aşağı beş yukarı hep aynı eksende ilerliyor. 

Gizli reçetelerle bitkisel özlerden üretilen kremler, simya laboratuvarından çıkıp gelmişe benzeyen sihirli haplar, minyatür elektrik süpürgesi gibi çalışan vakumlar, kancalarla penise tutturulan küçük halterler, ürkütücü gerdirme düzenekleri, zorlu cerrahi müdahaleler.. Bu yöntemlerden hiçbiri, istenen penis ölçüsüne ulaşmayı garanti etmiyor.

Teknolojinin bunca gelişmesine karşın, iş penis büyütmeye gelince erkeklere sunabileceği seçeneklerin böylesine sınırlı olması can sıkıcı. Önüne büyük hedefler koyan kimileri bu tür yöntemlerle milimetre cinsinden ölçülebilir küçük başarılar elde edebilir ama, erkeklik işlevinin sonsuza dek kaybedilmesi olasılığını akla getirince, konuyu yüzeysel bilgilerle geçiştirmenin doğuracağı sakıncalar ortada.

İşin doğrusu, bunca zaman boyunca insanlığın biriktirebildiği bilimsel bilgi katalogunda, penis boyutunu güvenli biçimde uzatmanın yazılı olduğu sayfalar açıkça eksik. Penis büyütmenin etkili, sağlıklı bir yolunu bulan kişinin cüzdanı, insanlık tarihinde görülmemiş hızda kabaracaktır, orası kesin.

Boyca ortalamanın altında kaldığınızı düşünüyorsanız büyük ihtimalle yanıldığınızı söylemeliyiz. Sertleşen penis için ortalama uzunluk 12 – 15 cm, çevre ölçüsü de 10 – 13 cm. Dinlenme hali için bu aralık çok daha değişken.

Mikropenis

Bazı penislerin ortalamanın altında kaldığı doğru; örneğin penisin boyca 7 cm veya daha altında olmasına mikropenis deniyor. Mikropenis genetik ve hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Peyronie hastalığı veya prostat kanserine yönelik operasyonlar da penis ölçüsünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Ölçüsünü büyütmek isteyenler üzerinde yapılan araştırmalar, çoğunun ortalama penis ölçüsüne sahip olduğunu gösteriyor ama, onlar ısrarla ortalamanın altında kaldıklarını düşünüyor. Peki neden?

Yanıtlardan biri, perspektif. İnsanın kendisini ölçmesi güç. Penisin bulunduğu konum nedeniyle bu ölçümü sağlıklı yapabilmek daha da güç.

Diğer yanıt, insan psikolojisi. Ortalama penis ölçüsünde bazı erkeklerde kısalık Takıntısı gelişiyor. Yaygın görülen bu duruma psikiyatride “penil dismorfik bozukluk” deniyor. Bu hastalığa kapılmış olanların penis ölçülerine ilişkin tatminsizleri, ne denli incelseler de şişman olmaktan yakınan anoreksi hastalarını hatırlatıyor.

Araştırmalar, penis büyütme operasyonu geçirenlerin çoğunun penil dismorfik bozukluk yaşadığını, operasyon olumlu sonuçlansa bile mutlu olamadıklarını gösteriyor.

Penislerinin ortalamadan daha kısa olduğunu düşünenlerin çoğunda beden ağırlığı ortalamanın üstünde. Dolayısıyla, büyük görünümlü penise sahip olmanın etkili ve güvenli bir yolu var: Zayıflamak. Diyet ve egzersiz göbek yağlarının altında saklanan penisi ortaya çıkarıyor.

Yağlar eriyince penis uzamıyor ama çok daha büyük görünüyor. Diyet ve egzersiz yapmak istemeyenler için, penis çevresine biriken yağların Liposuction yöntemiyle alınması da, benzer bir yöntem. Beslenme alışkanlıkları operasyon sonrası değiştirilmezse, ulaşılan sonucun kalıcı olması güç.

Pompa: Pompalı penis büyütücüler bir ucu açık, diğer ucuna içerideki havayı emmeye yarayan küçük bir pompa bağlanmış basit bir silindirden oluşuyor. Bu yöntemde penis, açık uçtan içeri yerleştiriliyor. Pompa çalıştırılarak silindir içinde vakum ortamı (düşük basınç) oluşturunca penis damarlarına kan çekiliyor. Böylece penis sertleşiyor, daha büyük görünüyor. Penise çekilen kanı olduğu yerde tutabilmek için, sertleşen penisin dibine (turnike yöntemine benzer biçimde) esnek bir halka (penis halkası) geçiriliyor.

Yöntem halka penise takılı olduğu sürece işe yarıyor. Halkanın 20 ila 30 dakikadan daha uzun süre peniste kalması dokularda ciddi hasara yol açıyor.

Ağırlık: Penise ağırlık bağlamak, çekme, germe veya esnetme egzersizleri yapmak (peniste geliştirilebilecek kas yapısı bulunmadığı için) etkili olmaktan uzak görünüyor. Yine de, penislerine ağırlıklar takarak boyca 1 ila 2 cm kadar uzamasını sağlayanlar olduğunu biliyoruz. Yöntem genellikle altı ay günde sekiz saat penise takılı ağırlıklarla yaşamayı gerektiriyor. Doku zedelenmesi, damar yırtılması risklerden sadece ikisi.

Besin takviyesi, Hap, Krem, Merhem: İşe yaramaz. Kesinlikle. Unutun gitsin.

 

Penis Büyütme Operasyonları

Cerrahi müdahale (çok sayıda sakınca pahasına da olsa) penis ölçüsünü etkili olarak değiştirebilir. Penis büyütücü operasyonlar ikiye ayrılıyor:

Penis uzatma: Bu tür operasyonlarda, penis dokusunu pelvik kemiğe bağlayan ligamentin (bağ doku) kesilmesi yaygın. Bu sayede, penis gövdesinin 1 ila 2 cm kadar ortaya çıkması sağlanıyor. Kısaca yöntem penis boyunu uzatmaktan çok, penisin görünmeyen kısmını vurgulamaya dayanıyor. Operasyonu izleyen günlerde, kesilen ligamentin kaynamaması için penise ağırlıklar veya gerdirme araçları takma gereksinimi cabası.

Penis genişletme: Penislerinin ince olduğu düşünen erkeklere yönelik, penis gövdesine ilave doku, yağ, silikon implant yerleştirmeyi içeren tartışmalı operasyonlar.

Görece yeni geliştirilen, düşük riskli bir yöntem bazı erkeklerde işe yarayabilir. Kimi durumlarda penis gövdesine uzanmış skrotal torbanın (lat: scrotum, testislerin olduğu bölge, erbezi torbası) kısmen kesilmesi penisin daha uzun görünmesini sağlayabilir. Bu  operasyon yaklaşık 20 dakika sürüyor. Tedavi ayakta yapılıyor.

Her şeyden önce cerrahi müdahale seçeneği dahil, penis ölçüsü değiştirmeyi vaad eden onca yöntemle ilgili yeterince nitelikli ve kapsamlı bir araştırmanın henüz yapılmadığını hatırlatmak isteriz.

Siz siz olun iyice araştırmadan adım atmayın.

Kimileri yaşadığı ülkenin sağlık mevzuatı gereğince izin verilmeyen operasyonlar geçirmek üzere başka ülkelere gitmeyi aklından geçirebilir. Bu noktada, kendisini nelerin bekliyor olabileceğine ilişkin araştırmayı bir başına yapmamasını, mutlaka bir uzmana danışması gerektiğini önemle belirtmeliyiz.

Penis uzatma operasyonlarının enfeksiyon, sinir tahribi, peniste duyarlılık kaybı, sertleşme zorluğu gibi çok sayıda yan etkisi var. Bunlardan en kötüsü, operasyon sonucunda penisi daha da kısalmış bulma olasılığı. Penis genişletme operasyonları daha da vahim sonuçlanabilir. Ayna karşısında süklüm püklüm, ucube bir manzarayla karşılaşıp başınızı taşlara vurmaya karar verebilirsiniz.

Konuya ilişkin olarak elde çok az bilimsel çalışma var demiştik. European Urology’nin araştırmasına göre, asıcı bağları kesilerek penisleri uzatılan 42 erkekten sadece 14’ü çıkan sonuçtan memnun. Penis uzatma operasyonu geçiren 20 kişi, bir kez daha operasyon masasına..

Kime danışmalıyım?

“Küçük ne kelime, küçücük işte” deyip kimi karanlık yollara girmeden içinizi kemiren bu düşünceyi mutlaka doktorla veya terapistle paylaşmalısınız.

Araştırmalar, bu tür bir görüşme deneyimleyen kişilerin rahatladığını, operasyon geçirme olasılığını akıllarından çıkardığını gösteriyor. Sihirli penis büyütme yöntemlerini tanıtan broşürleri hiç kurcalamadan çöp kutusuna yollamak, alınabilecek bir başka önlem. Bu tür içerik, erkeklik güçlerinin peniste toplandığını varsayanları güçsüz ve zayıf hissettirmeyi, onlara büyütücü ürün pazarlamayı hedefleyen bayat, ama etkili bir taktik.

Boyutu mu işlevi mi?

Söz konusu penis boyutu olunca, araştırmacılar ortalamanın erdeminde birleşiyor. Devasa penis, mikropenise oranla çok daha büyük sorun. Cinsel birleşme varyasyonlarını hatırlayın. Böyle bir penisle yalnız kalmak kimseyi şaşırtmamalı.

Peki ya işlev? Tutkulu, yaratıcı ve kıvrak aşk söz konusu olunca, geçelim boyutunu penisin kendisi bile ikincil önemde kalıyor. Bu aşamada devreye beyin, el ve ağız giriyor: Ne düşünüyorsun? Nasıl dokunuyorsun? Neler anlatıyorsun? Bunlar soğuk bir sevişmeyi yangın yerine dönüştürebilir.

Kısa sözle, işlevi sadece penisle kısıtlamamak akıllıca olur.