Penis büyütmek mümkün mü?

Penis büyütme çoğu erkek için önemli bir konu. Bizler üroloji doktorları olarak yıllarca bu konuda hastalarımıza sahip oldukları ile yetinmelerini telkin etmek dışında hiçbir şey yapamadık. Genlerimizde yazılı olanın değişemeyeceğini, bunun insanın uzun yada kısa boylu olmasını seçememesi gibi bir durum olduğunu anlattık. Çok nadir olarak çok küçük penisi olanlarda başarısı tartışmalı operasyonlar uyguladık. Bu operasyonların faydası 1-2 cm gibi boy kazançları ile sınırlı kaldı. Tedavilerin komplikasyonları yüksek oranlarda idi.

Tıp dünyası dışında penis büyütme konusu ile yakından ilgilenen bir başka grup özellikle iletişim çağının, medyanın ve internetin olanaklarını en geniş şekilde kullanan bitkisel ilaç pazarlama şirketleri oldu. Öncelikle ABD kaynaklı başlayan Penis büyütme iddiasındaki çok sayıda ilaç son bir kaç senedir ülkemizde de kolay erişilebilir hale geldi.

Cerrahi yöntemler ve ilaç uygulamaları dışında son yıllarda öne çıkan bir başka penis büyütme yöntemi ise penis traksiyon ve penis vakum cihazları. Bu cihazlar penis üzerine uzun süreli gerdirme etkileri uygulayarak boy kazancı oluşturduklarını iddia ediyorlar.

Bu yazımda sizler için tıbbi literatürü tarayarak penis büyütme konusunda güncel bilgileri toparlamayı amaçladım

Tıbbi literatüre bakıldığında penis büyütmesi amaçlı uygulanan cerrahi tekniklerden ilki penisin cilt altında kalan kısmından bir miktarını cilt üstünde göstermeyi amaçlar. Bu amaçla penis kökünde  plastik operasyonlar yapılır. Pubik kemiğin altındaki yağlı dokuları inceltilmek suretiyle, penisin cilt altında kalan kısmından bir parça daha cilt üstüne alınmaya çalışılır.

İkinci yöntem olarak penisin destek ve askı ligamanlarının kesilerek uzatılmasıdır. Bu yöntemin iki sakıncası vardır. İlk olarak normal anotomide gerekli olan bir doku iptal edilmiş olur. Uzun yıllar bu durumun çok sakıncalı olacağı düşünülmüş olsa da, son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti’nden bildirilen bilimsel raporlarda yöntemin uzun vadade de güvenli olduğu iddia edilmektedir. Yöntemin ikinci dezavantajı kesilen ligamanların operasyon sonrası serbest kaldıklarında yeniden yapışabilme olasılığıdır. Yapışmanın önüne geçmek için ligamanların kesildiği yere yağ dokusu flepleri veya silicon aparatlar yerleştirlmesi önerilse de her biri çeşitli komplikasyonlar riski taşıyor.

Üçüncü cerrahi penis büyütme yöntemi, özellikle kalınlık arttırmaya yöneliktir. Penis dokuları her iki yandan boylu boyunca açılır. Bacaktan alınan safen ven yada yapay damar malzemeleri kullanılır. Bu dokular bir yama gibi hazırlanır ve bu açıklığa dikilir. Böylece penis çapı artar. Sonuçları gerçekten iyidir. Penis çapı anlamlı ölçüde artar, görüntüsü kalınlaşır. Ancak çalışmalar boy uzamasına faydası olmadığını ve halen komplikasyon oranlarının yüksek olduğunu belirtmektedir.

Penis Büyütme Amaçlı İlaçlar

Penis büyütme iddiası ile verilen ilaçlar ne yazıkki işe yaramıyor. Bir Üroloji doktoru olarak yüzlerce hastam bu konuda bana soru yöneltiyor. Bir kısmı bunları deniyor. Çoğu hastam önerilen sürelerden daha kısa sürede tedaviden vazgeçse de bir kısmı sonuna kadar sabrederek önerilen tedavi süresini tamamlıyor. Penis büyütme ilaçlarından sonuç alan ve mutlu olan bir erkeğe henüz rastlamadım.

Penis büyütme amacıyla satılan ilaçların içeriklerine baktığımızda zaten böyle bir ihtimalin zor olduğunu anlayabiliyoruz. Penis büyütücü ürünler genellikle ne içeriyor bakalım:

B3 Vitamini: Kılcal damarlarda kan akışını hızlandırıyor. Testosteron üretiminde görev alıyor.

E Vitamini: Her işe yarayan vitamin! Penisle ilgili çözemediğimiz her hastalığa bu vitamini kullanırız. Kanıtlanmış etkinlik???

Epimedium: Üzerine batı tıbbının en çok çalışma yaptığı doğu tıbbı ilaç etkenlerinden birisi epimediumdur. Azgın teke otu olarak biliniyor. Hakkında tekelerin cinsel aktivitesini arttırması nedeniyle keşfedildiğine dair çok güzel anektodal hikayeler var. Cinsel aktiviteyi arttırdığı neredeyse kesin. Ama penis neden büyüsün.

Catuaba: Seksüel güçsüzlüğü, bitkinliği ve yorgunluğu tedavi eden bir afrodizyak. Afrodizyak etkisi gerçekten üst seviyelerde.

Saw Palmetto: Prostat hastalarına iyi geldiği bir çok bilimsel çalışmayla desteklenmiş bir ürün. Bir çok hastamız kullanıyor. Ancak penis büyütücü etkisi yok.

Panax gingseng: İşte her derde deva olduğu iddia edilen ve hakkında bilimsel çalışmalar da bulunan bir etken madde daha. Damarlar üzerine genişletici etkileri var. Penis büyütücü etkisi ise bilinmiyor.

Ginkgo Yaprağı: Çin tıbbının yıldızlarından biri. Kan damarlarında genişleme ile özellikle beyin ve santral sinir sistemi üzerine etkinliğinden yıllardır yararlanılıyor. Penis damarlarınıda genişleterek penisi büyüteceği iddia ediliyor. Böyle bir etki olsa herhalde önce kullananların beyni büyürdü.

Bu ve benzeri çeşitli afrodizyaklar ve performans arttırıcı enerji verici bileşikler bir araya getirilerek Penis büyütücü olarak satılıyor. Bilim dünyasında ne yazıkki hiç yer alamayan gelişmeler bunlar.

Penis büyütücü olarak bilim dünyasının ve medyatik pazarlama şirketlerinin buluştuğu ortak nokta ise mekanik penis büyütücüler. Mekanik penis büyütücüler iki ana gruptadır. Vakum cihazları ve Penis Traksiyon cihazları.

Vakum cihazlarının penis boyunu uzatma etkisi yoktur. Sertleşme problemi olan erkeklerde negatif basınç ve vakum etkisi ile sertleşme meydana getirir. Üzerinden kayan ve penis köküne oturan bir lastik halka sayesinde penis içine kanı hapsederek sertliğin devamını sağlar. Penis büyütme üzerine kanıtlanmış etkinliği yoktur. Uzun kullanımda olumlu psikolojik etkilerinden bahsedilmektedir.

Penis büyütme üzerine cerrahi operasyonlar dışında etkinliği tıbbi olarak kanıtlanmış tek yöntem penis traksiyon uygulamalarıdır. Colpi ve arkadaşları tarafından 2002 yılında yapılan ilk çalışmada

Andropenis adlı Penis uzatma cihazının 6 ay boyunca 4saat/gün gerdirme uygulaması ile ortalama 1.8 cm (0.5-3.1) penis uzama uzunluğu rapor ettiler. Aynı cihazla yapılan yakın tarihli bir başka çalışmada sönük peniste 2.3 cm gerdirilmiş peniste 1.7 cm uzama bildirilmiştir. Kalınlıkta anlamlı artış bulunmamıştır. İran kaynaklı bir başka çalışma Nikoobakht ve ark. tarafından yapılmış, Golden Erect adlı İran yapımı bir Penis Gerdirme cihazı ile 3 aylık kullanımda boy uzaması tariflenmiştir.

Sonuç olarak bakıldığında Penis Kısalığı yada Küçük Penis yakınması olan erkekler için Penis büyütme tedavisinde ilk basamak tedavi seçeneği, cerrahi yöntemlerin yan etkileri ve düşük başarı oranları göz önüne alındığında Penis Uzatıcı Traksiyon cihazları olmalıdır.

Bu yazı ürolog doktor Cüneyd Sevinç tarafından yazılmış, Şeyda Yavuzlu tarafından derlenmiştir.

 • yusufakcaalan

  verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim saygılar

 • bahtiyar

  Mekanik penis buyutme cihazi aldim bana tavsiye eden kisi sabaha kadar takili kalsa sorun olmaz diyor ben terdigin oldum ilk size sorma gereginde bulundum cevaplarsaniz cok tesekkur ederim

 • Pingback: Penis büyütücüler gerçekten büyütüyor mu? - CevapSepeti.com()

 • koksal

  Hocam ben penisimin boyuyla ilgili estetik ameliyati olmak istiyorum fakat ameliyat disinda bana ne gibi önerileriniz olur ankarada yasiyorum ameliyat olsam bile nereye gitcemi bilmiyorum bu konuda yardimci olurmusunu iyi geceler cevabinizi bekliyorum tesekürler

 • Doğan

  Ben vakum pompası kullandım. 16,5 – 17 cm. uzunluktaki cinsel organım vakum sırasında 19,5 cm. e kadar çıktı, ancak bu kalıcı bir uzama olmadı desem de şunu söyleyebilirim, çok çok arzulu olduğum zamanlar uzunlukta bir artış olduğunu eşim de fark etti. Ayrıca kalınlık ise kalıcı olarak arttı. Bu kesin. Ben bu vakumu cinsel organımda ki eğrilik için kullanmıştım, bu durum vakum sırasında düzeldi, ama kalıcı olarak düzelmeye faydası olmadı. Belki de daha fazla eğriliğe sebep oldu. Bırakınca bu eğrilik oranı yine eski haline döndü. Faydalı olmuştur umarım.

 • Kemal

  18 yaşındayım penisim 14cm çok küçük buluyorum sizce normalmi yoksa küçükmü cevap verirseniz sevinirim.

 • Arkadaşlar ben penis boyunu dert ettim sizin gibi bende ürün aldım bu ürünler v pilis adlı bitkisel kapsül adım kullandım hiç faydasını görmedim Kadıköy’den aldım sahte çıktı sonra satıcıyı bulamadım satıcı dükkanı kapatmış geçensene yine internetten aldım sahte olduğunu düşünerek kullanmadım sonradan şikayet ettim sağlık bakanlığına o dükkanda gerinde yokmuş bu sefer bakanlık inceleme sonucu bu firmada yerinde yokmuş kapatmış ben yine akıllanmadım bu seferde bana mesaj atmışlardı bu mesaja cevap yazdım penis boyu ve de erken boşalma dedim bana bu sefer erken boşalma için bir siprey verdiler penis boyu için de yine bir siprey vede bir kılıf verdiler ama bu kılıf aynı prazarvatif gibi bir kılıf şu an onu kullanıyorum bakalım faydasını göreceğizmi .

 • ocigan

  Slm benim merak ettiğim konu! Cinsel organı bitkisel ilaçlarla madem büyütmek mümkün değil de
  Peki ya satıcı firmalar neye güvenerek
  “SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI”
  Diyerek bu ilaçları satıyor?
  Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
  Madem faydası yok
  Siz uzmanlar bir araya gelerek bu dolandırıcılığa neden bir son vermiyorsunuz?
  Beni yanlış anlamayın lütfen amacım siz uzmanlarımızı eleştirmek değil.
  Bende de aynı problem var.
  Bende isterim uzun olmasını ilaç kullanmayı düşünüyordum, açıklamanızı okuduktan sonra fikrimi değiştirdim.
  Elimdekiyle yetinmesini bilcem ve şükür etcem.
  Ama benim kendimce bir artım var.
  İlk ilişki de sevişme sonra sında 5 ila 10 dakika sürüyor
  Ikincide en az yarım saat.
  Her hangi bir geciktirici kullan madan.
  Saygılar.
  Son bir sorum
  Zenci ile beyaz erkekler arasındaki fark nedir acaba?
  Neden onlar beyaz erkeklerden daha gelismiş oluyor?
  BİR KUSURUM OLDUYSA AFFEDİN

 • Cerrahi müdahale dışında kayda değer başarısı olan bir yöntem yok ama ruhsatlı ruhsatsız yüzlerce ilaçla dolu piyasa.Kimi en azından afrodizyak etkili bitkisel tertiplerden oluşuyor ama bir kısmının içinde ne olduğu bile belli değil. Sonuç: İnsanların takıntılarından para kazanan vurguncular ve bilmeden sağlığından olan bir sürü insan.

 • veli

  Ya ben 20 yasindayim ama penisim 10 cm neden boyle buyumesini istiyorum ama nasil yapabilirim bana bi yardimci olurmusunuz lutfen

 • erkanie

  Burada yazılanlar gerçek midir ve gerçekten Dr.Cüneyd Sevinç tarafından mı yazılmıştır? Bilgi verirseniz sevinirim…Teşekkürler,