Penis Büyütme Yöntemlerinin Tehlikeleri ve Yan Etkileri

Penis büyütme yöntemlerini ikiye ayırabiliriz: Tehlikeli yan etkilere sahip yöntemler ve Etkinliği olmayan yöntemler.

Penis boyutunu ve kalınlığını arttırma konusunda etkinliği kanıtlanmış bazı yöntemler vardır. Ancak bu yöntemler ciddi riskleri beraberinde getirdiğinden tıp doktorları tarafından çok kısa penisi olanlar dışındaki erkeklere tavsiye edilmez. Oysa 13-14 cm olarak belitilen ortalama penis uzunluğunun altında kalan dünyadaki erkeklerin kabaca %50’si daha büyük bir penise sahip olmak istiyor. Peki peniz büyütme yöntemleri ne kadar işe yarıyor ve potansiyel tehlikeleri neler?Penis Büyütme

Penis Büyütmenin Tehlikeleri Var Mı?

Tıbbi etkinliği kanıtlanmış yöntemlerden en önemlisi cerrahi yöntemlerdir. Boy uzatmaya yönelik süspansuar ligaman kesilmesi cerrahi yöntemlerin en sık uygulananıdır. Penis boyutunu uzatmak için penisi pubik kemiğe sabitleyen askı bağları kesilir. Penis bağları kesildiğinde 1-2 cm arası uzar. 2 önemli dezavantajı vardır. Bunlardan birincisi penisin açısının ve sabitliğinin bozulması bazı pozisyonlarda vajinal penetrasyonu zorlaştırır ve birleşme için elle yardım gerektirebilir. İkinci dezavantaj ise kesile dokunun operasyon sonrası hızla yeniden kendini onarması ve eski yerine yapışması sonucu operasyonun etkisinin ortadan kalkmasıdır. Bir çok operasyon komplikasyonu ve enfeksiyon vakaları bildirilmiştir. 

Boy uzutma amaçlı ikinci cerrahi yöntem penis kökünde yer alan yağlı dokuların alınması ve bu alanın daha çukur hale getirilmesi ile penisin görünen kısmının ortaya komasıdır. Genellikle bu yöntem ile elde edilen yağlar penis cilt altı dokusuna enjekte edilerek penis kalınlığı arttırılmaya çalışılır. Bu yöntemlerde de enfeksiyon riski mevcuttur. Ayrıca yağ enjeksiyonları çok kısa bir sürede rezorbe olmaktadır. 

Penis içerisine yapılan enjeksiyonlar en tehlikeli ve başarısız olanlarıdır. Bir internet sitesinde yer alan ve BangkokPost’dan alınan bir haberde: Bangkok’da yaşayan bir kişinin internette gördüğü bir reklam üzerine penis büyütme yöntemi denemeye karar verdiği anlatılıyor. Kişinin penisine bir korsan klinikte içerisinde  zeytinyağı ile karıştırılmış doğal ürünlerden oluştuğunu söylenen maddeler enjekte edilmiş. Birkaç ay sonra kişinin cinsel organında açık bir yara belirmiş. Kesik yarasını andıran çatlaklara benzeyen bu yarayı kişi organın büyüdüğünün göstergesi zannetmiş. Sonunda yumurtalıklarının aşırı şekilde şiştiğini gören kişi doktora başvurduğunda uzun zaman önce başlayan enfeksiyonun kansere dönüştüğünü, tedavisi için penisinin kesileceğini öğrenmiş. Bu hikaye her ne kadar biraz abartılı olsa ve böyle kısa sürede kanser oluşumu değil Nekrotizan Fasciit adı verilen penis, testisler ve karın fasyaları boyunca ilerleyen bir enfeksiyon oluşma ihtimali daha fazla olsa da, penis içi enjeksiyonlar ve yabancı madde yerleştirilmesi komplikasyon oranı çok yüksek yöntemlerdir. 

Penis Büyütmede Kullanılan İlaçlar

Penis büyütme konusunda internet aramalarında en iddialı yöntem bitkisel ilaçlardır. Bu yöntemlerin belirtilen dozlarda kullanıldığında yan etkileri yok. Ancak etkileri de yok. Penise kan akımını arttırmaya yönelik etkileri mevcut. Sertleşmeyi arttırabilirler. Ancak boyut arttırıcı etkileri yoktur. Penis traksiyon yöntemleri ve gerdirme egzersizleri ile beraber kullanılırlarsa bunların etkilerini arttırabilirler. 

Penis pompaları hastalar tarafından en az tolere edilen yöntemlerden biri. Büyütme konusunda işe yaramıyor. Sertleşme problemi olanlarda başarılı ancak hastalar tarafından uzun dönemde tercih edilmiyor. Bu devam edememe durumunun hastalar tarafından bildirilen en önemli nedenleri vakum sonrası penis köküne yerleştirilen lastik bandın ağrı yapması, uzun kullanımda yaralar meydana getirmesi, peniste soğukluk ve glans peniste kanamalar oluşturmasıdır. 

Penis traksiyon cihazları literatüre geçmeyi başaran en önemli cerrahi dışı penis büyütme yöntemi. En önemli yan etkileri tavsiye edilen tedrici gerdirme yerine acele edip fazla gerdirme uygulayan hastalarda meydana gelen penis cildinde aşırı gerilme, penis başında ağrı, gerdirici lastik banda bağlı ağrı olarak sayılabilir. 

Penis büyütme amaçlı kullanılan egzerisizlerde penis traksiyon cihazlarına benzer özelliklerde gerilmeye ve ezilmeye bağlı yan etkiler yapabiliyorlar. Tıbbi literatür bu yöntemlerin işe yaramadığı konusunda görüş belirtiyor ancak ABD’de ülkemizde yer alan bir çok forum sitelerinde tarafsız olduğunu iddia eden kişiler bu yöntemlerden fayda gördüğünü belirtiyor.