Penis boyutu ile vücut yapısı ilişkili mi?

Penisin normal boyutu nedir? Erkeğin boyunun uzun yada kısa olması, kemikli yada ince yapıda olmak ile aralarında bir bağlantı var mı? Ortalama penis boyutları nasıl olmalı? Türk erkeklerinde durum nasıl? İşte yıllardır erkeklerin en çok merak ettikleri konulardan biri…

Ülkemizde yapılan bir araştrıma konuya ışık tutmayı amaçlıyor. Son zamanlarda giderek artan sayıda insan penis boyutlarından şikayetçi ve büyütücü prosedürlere merak duyuyor. Bu kaygının ana nedeni internette ulaşılan pornografi içerikli sitelerde seçilmiş insanlarla, kişilerin kendilerini kıyaslaması. Normal olarak bu tip filmlerde ortalamanın üzerinde penis boyutuna sahip insanlara rol veriliyor. Bu görüntüleri izleyen erkekler partnerlerini aynı oranda tatmin edemeyecekleri endişisini taşıyorlar. Yapılan çalışmalarda penis boyutlarının yetersiz olduğunu düşünen bir erkeğin sadece cinsel partneri ile değil, iş arkadaşları ile olan ilişkilerinde bile başarısız olabildiğini gösteriyor. 

Küçük penis sendromu adında bir hastalık bile var. Bu sendromda penis boyutları tıbben normal kabul edilen limitlerde olduğu halde kişi penis boyutlarının normalin altında olduğunu düşündüğünden anksiete içerisinde oluyor. Bu rahatsızlıkla doktora başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. Yapılan bir çalışmada penis uzatma operasyonu için doktora başvuran 67 hastadan hiçbiri gerçekten tıbbi normal limitlerin altında penis uzunluğuna sahip tespit edilmedi. Durum kendilerine detaylı olarak anlatılıp, bilgilendirme tam olarak yapıldığında halen 19 hasta operasyon için ısrar eder durumdaydı. 

Ülkemizde geçmiş yıllarda 331 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, katılanların %67’si normal penis ölçülerinde (13.6 cm) oldukları halde, sertleşme sırasında daha büyük penise sahip olmak istiyorlardı. Katılanların %62’si daha büyük penis boyutunun partnerleri için daha tatmin edici cinsellik anlamına geleceğini düşünüyordu. 

Penis boyutunu arttırıcı yöntemlere olan ilginin artması bu konuda tedavi arayışlarını da arttırmış durumda. Şu ana kadar yüzgüldürücü bir tedavi, bulunabilmiş değil. Tedavilerin komplikasyon riskleri yüksek. Tarif edilen tedaviler uzun dönem takipleri olmayan ve az sayıda insanan uygulanmış yöntemler. Liposuction sadece görsel bir boyut artışı vaat ediyor. Suspansuar ligaman kesilmesi ve sonrasında penis gerdirme sadece 1-2 cm boyut kazandırıyor. Cilt altı enjeksiyonlar riskli, uygulaması zor ve etkileri aylar içerisinde kayboluyor. Büyütücü kremler adı verilen jeller ciddi deri yanıklar, hipertrofik yara oluşumları meydana getiriyor. Normal penis boyutunun belirlenmesi ve insanların bilgilendirilmesi bu açıdan büyük önem taşıyor. Bu güne kadar literatürde yayınlanmış ciddi boyuttaki çalışmalara alınmış 12257 erkek incelendiğinde sönük haldeki penis uzunluğu 8.64 cm, gerilmiş haldeki uzunluk 12.87 cm olarak ölçüldü. Gerilmiş uzunluğun 7 cm altında olması mikropenis olarak kabul edildi. 

Penis boyutunun vücudun diğer bölümleri ile bağlantısı da araştırılmış. Ayakkabı numarası ile penis boyutu arasında bir bağlantı olmadığı bir çalışmada gösterildi. Yunanlı erkekler üzerinde yapılan bir başka çalışmada işaret parmağı uzun olanlardan penis boyutununda uzun olduğu iddia edildi. İtalyada yapılan bir çalışmada boy, kilo ve vücut kitle indeksi yüksek olanlarda penis uzunluğununda fazla olduğu gösterildi. Benzer bulgular İran’da da doğrulandı. Ülkemizde yapılan çalışmada ise penis boyutu ile kişinin boyu ve kilosu arasında zayıf bir ilişki belirlendi. 

Araştırmacıların vardıkları sonuç ülkemizde penis uzunluğunun gerilmiş haldeyken ortalama 13.98 cm, inik haldeyken 8.95 cm olduğu. Bu boyutlara sahip olduğu halde penisinden endişe edenler yanılıyorlar. Vucut uzunluğu ve kitle indeksi büyük olanlarda, penis boyutu ortalamaları bir miktar daha yüksek ölçülmekte.