PENIPASTIL 1,66 MG 20 PASTIL

ATC: R02AA06

BARKODU: 8699649110069

FİYATI: 1,5TL

ETKEN MADDE: Cetylpyridinium – setilpridinyum klorid

ÜRETİCİ: CASEL

Ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik. Günde birkaç defa pastil veya gargara.Prospektüs Formülü: Bir pastil, 1.66mg setilpridinyum klorür, sodyum sakarin, nane esansı, pudra şekeri ve kafur içerir. Farmakolojik Özellikleri: Setilpridinyum klorür katyonik gruplu alkil pridinyum türevi bir yüzey aktif maddedir. Yüzey aktif oluşu, yumuşak dokuya tutunmasını ve uzun süre kalabilmesini sağlar.

Böylece madde, bakterinin protein sentezini bloke eder. Penipastil tıp alanında antiseptik, dezenfektan ve bakteriostatik olarak kullanılır. Penipastil uygun konsantrasyonda bakterisid etki de gösterir. Setilpridinyum klorür, gram+ ve gram- bakterilere etkilidir. Gram+ bakteriler üzerinde, gram- bakterilere göre daha güçlü etki yapar.

Maddenin germisid etkisi de vardır. M. tuberculosis, virüsler ve bakteri sporları üzerine etkisi yoktur. Endikasyonları: Ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik olarak kullanılır. Kontrendikasyonları: Setilpridinyuma karşı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler: Eğer irritasyon veya duyarlılık oluşursa, tedavi bırakılmalı veya bir hekime danışılmalıdır. Yan Etkileri: Ciddi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz! Kullanım Şekli ve Dozu: * 6 yaşından büyük çocuklar günde 1-2 pastil * Yetişkinler günde 4-6 pastil emmek suretiyle almalıdır. Ticari Şekli: 20 pastil içeren blister ambalajda. Reçete ile satılır.

Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız. Ruhsat Sahibi: CASEL Ecz. Cahit Selimoğlu İLAÇ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ. Ruhsat Tarih ve Numarası: 04/03/1985 – 135/68 Üretim Yeri: Plantafarma Bitkisel İlaç San. A.Ş. , Düzce