PEDITUS 100 ML SURUP

ATC: R05X Et

BARKODU: 8699516573119

FİYATI: 5,2TL

ETKEN MADDE: PEDITUS 100 ML SURUP hekimler için kısa ürün bilgi

ÜRETİCİ: SANDOZ

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları. Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.Prospektüs Formülü; Her 5ml’de (1 ölçek); Parasetamol…. ..120 mg Guaifenezin… ..50 mg Prilamin maleat… ..6.25 mg Fenilefrin HCL.. ….5 mg Alkol,Koruyucu Madde;Metil paraben,Propil paraben, Boyar Madde;Tartarazin,Tatlandırıcı ve Koku Verici; Sakkaroz, Sodyum siklamat,Sodyum sakkarin,Portakal esansı.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Peditus şurup,nezle grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarının seyrinde ortaya çıkan yüksek ateş, ağrı, öksürük, mukoza konjesyonu ve buna bağlı solunum güçlüğü gibi semptomların giderilmesinde kullanılan bir kombinasyondur.Bu semptomlar çocuklarda daha sık ve daha ağır seyretmekte olduğundan,Peditus şurup özellikle çocukların üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır.Bileşiminde bulunan parasetamol ağrı giderici ve ateş düşürücü ajandır. Guaifenezin,ekspektoran ve bronşiyal dezenfektan özellikleri ile etkili olur.Prilamin aleat, antihistaminik etki ile allerjik semptomları giderir.

Fenilefrin HCl ise sempatomimetik etkisi dolayısı ile dekonjesyon sağlar.

ENDİKASYONLAR

Nezle,grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülen yüksek ateş,öksürük ve bronş irritasyonu durumları, nezle ve diğer enfeksiyonlarda ortaya çıkan burun tıkanıklıkları, bronşiyal sekresyonların sulandırılması ve yumuşatılması, nezle, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları.

KONTRENDİKASYONLARI

Hepatosellüler yetersizlik.

UYARILAR

Bileşiminde bulunan tartarazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Bileşimindeki Fenilefrin HCL nedeniyle kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, glokom, diyabet, hipertiroidi ve prostat hipertrofisi durumlarında, ancak doktor tavsiyesi ile küçük dozlarda kullanılabilir.

Yine bileşiminde bulunan Prilamin maleat sedasyon yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden,özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir.Yine sedatif etki şiddetleneceğinden birlikte alkol alınmamalı ve varsa birlikte kullanılan sedatif ve hipnotiklerin dozları azaltılmalıdır.Çocuklarda ve yetişkinlerde 3 günden fazla süren 39.5 C’den yüksek ateşli durumlarda kullanılmamalıdır.

YAN ETKİLERİ

Genellikle yüksek dozlarda şurup kullananlarda baş dönmesi, sinirlilik,kan basıncında yükselme, kalp çarpıntısı,bulantı,idrar zorluğu, sedasyon,uyuşukluk,deri döküntüleri,kaşıntı görülebilir.

Bu durumlarda doz azaltılmalı veya ilaç kesilmelidir. Önerilen dozlarda uzun süre kullananlarda hepatotoksik etki gösterebilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU: Çocuklarda: 3 yaşına kadar günde 3 defa yarım ölçek (2.5 ml). 3-6 yaş; günde 3 defa 1 ölçek (5 ml). 6 yaşından yukarı her dört saatte bir,1 ölçek (5 ml). Büyüklerde: Günde her 4 saatte bir,2 ölçek (10 ml). Çocuklarda 24 saatte 5 dozdan fazla verilmemeli ve 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Doktor tarafından başka türlü önerilmemiş ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI

30 C’nin altında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

100 ml’lik şişelerde,