Patates Diyeti İle Kilo Verilir Mi ?

Patates diyeti ile kilo vermek aslında pek de kulağa mantıklı gelmiyor. Özellikle de 60 gün boyunca sadece patates yemek hiç akıl karı değil. Genelde de diyet programlarının içerisinde patates bulunmaz. Fakat Washington Eyaleti Patates Komisyonu başkanı Chris Voigt böyle düşünmüyor. Kendine yeni bir misyon edinen Chris, amacını şöyle anlatıyor:

“Patates’in sağlık açısından yararlarını insanlar göz arda ettiği için günde 20 tane patates yiyeceğim ve bunu tam 60 gün boyunca yapacağım”.

Bu cümleden anlaşılan o ki Chris’in amacı patates diyetinin reklamını yapmak değil, patatesin önemli ve zararsız bir gıda olduğunu halka göstermek. Chris, bu diyeti yaptıktan sonra tam 10 kilo verdiğini ve kolesterol ile kan şekeri seviyelerinin de gayet normal olduğunu iddia ediyor.

Peki Gerçekten Patates Diyeti İşe Yarıyor Mu?

Men’s Health dergisinde besin uzmanı olan Alan Aragon bu diyetle ilgili eleştirilere şöyle yanıtlar verdi:

Birinci eleştiri: Patateslerin glisemik indeksi çok yüksek olduğu için diğer karbonhidrat ve fiberlere göre kan şekerini hızlı bir şekilde arttırır. Bunun neticesinde kişi kısa zamanda tekrar acıkır. Bu da demektir ki, patates yiyerek gün içerisinde sürekli doymuş hissedemezsiniz. 

Chris’in cevabı: Diyetimin ilk üç haftasında günde sadece 15 tane patates yiyordum. Bu da ya yaklaşık 1650 kalori ediyor. Kilo vermeye başladıktan sonra daha fazla yemek için kendimi zorladım.

Alan’ın cevabı: Patateslerin glisemik indeksinin diğer besinlere göre fazla olduğu tartışmaya açık bir konudur. Glisemik indeksin fazla olması illa o besinin sağlıksız olduğuna ya da kısa zamanda tekrar açlık hissedeceğiniz anlamına gelmez.  

İkinci eleştiri: Patatesler yeterli miktarda besin içermiyor.

Chris’in cevabı: Patatesler potasyum ve C vitamini ile doludur.

Alan’ın cevabı: Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için patatesin içerisindeki besin seviyesi yeterli değildir. Kalsiyum, selenyum, Vitamin E ve Vitamin A patatesin içinde bulunmaz. Patatesler, muzlara göre %24 daha fazla potasyum içerir ve sadece bir patates günlük C Vitaminin 1/3’ünü karşılamaktadır.

Üçüncü eleştiri: Bütün besin ihtiyaçlarınız bir besinden karşılanamaz.

Chris’in cevabı: Kesinlikle katılıyorum. Kimseye de zaten kesin yapın demiyorum. Amacım sadece insanların patatesi normal diyetlerine dahil etmesidir.

Alan’ın cevabı: Umarız bir patates diyeti yapmayı düşünmüyorsunuzdur ama patatesin önemini de lütfen unutmayın. Patates önemli bir gıdadır ve sanıldığı gibi hemen kilo aldırmaz.