PARASINUS 30 TABLET

ATC: R05X

BARKODU: 8699828010050

FİYATI: 3,73TL

ETKEN MADDE: Pseudoephedrine, combinations – psödoefedrin kombi

ÜRETİCİ: KOCAK FARMA

Nazal dekonjestan sempatomimetik psödoefedrinin antigripal kombinasyonları. Doz içindeki psödoefedrin miktarına göre; yetişkinde 4-6 saatte bir 60mg (max 240mg/gün), çocuk 4mg/kg/gün. Kontrendikasyon; hipertansiyon, koroner arter hastalığı, MAO inhibitörleri ile birlikte kullanım, aşırı duyarlılık.

YAN ETKİLERİ

taşikardi, çarpıntı, baş ağrısı, anksiete, tremor, Aritmi, hipotansiyon.

PROSPEKTÜS FORMÜLÜ

Beher tablet; Parasetamol ————————- 500 mg Psödoefedrin HCI —————— 30 mg içerir. FARMAKOLOJIK ÖZELLIKLERI: Parasinus Tablet, bilesiminde iki etken madde bulundurmaktadir.

Parasetamol, etkili bir ates düsürücü ve agri kesicidir. Ates düsürücü aktivitesini hipotalamustaki isi düzenleyici merkeze etki etmek suretiyle gösterir. Agri kesici aktivitesi ise agri esiginin yükseltilmesi sonucu ortaya çikar. Parasetamol, hizla absorbe olur ve karacigerde metabolize edilir. Glukuronik ve sülfat konjugatlari halinde idrarla atilir.

Psödoefedrin HCI hizla absorbe edilir, monoaminoksidaz ile metabolizmaya oldukça dirençlidir ve çogunlukla degismemis olarak, az miktarda da metabolitleri halinde idrarla atilir. ENDIKASYONLARI: Parasinus Tablet; soguk alginligi, nezle, sinüzit ve üst solunum yollari enfeksiyonlari sirasinda görülen burun tikanikligi, bas agrisi, ates vb. belirtilerin giderilmesinde semptomatik amaçla kullanilir. KONTRENDIKASYONLARI: Kardiyovasküler rahatsizliklar ile böbrek yetmezligi, psikolojik rahatsizliklar ve karaciger yetmezligi olanlarda kullanilmamalidir.

UYARILAR

Parasinus Tablet�in formülünde yer alan etken maddelerden; Parasetamol: Hepatik nekroz, parasetolün asiri doza bagli bir komplikasyonudur.

12-48 saat içinde karaciger enzimleri yükselebilir, protrombin zamani uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alinmasindan 1-6 gün sonrasina kadar görülmeyebilir. 10 gün üzerinde alinmasi durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir. Agrili durumlarda 10 günden, atesli hallerde 3 günden, bogaz agrilarinda 2 günden fazla kullanilmamalidir. Psödoefedrin HCI: Antihipertansif tedavisi altindaki hastalarda, tiroid hastaligi ve diyabetlilerde, prostat bezi hipertrofisi olanlarda dikkatle ve gözetim altinda kullanilmalidir.

Gebelerde ve emziren annelerde kullanimi: Gebelerde ve emziren annelerde kullanimi Doktor tarafindan önerilmelidir. YAN ETKILER/ADVERS ETKILER: Parasinus Tablet�in kullanilmasi sonucunda asagida belirtilen yan etkiler ortaya çikabilir. Bu etkiler hafif ve geçici özelliklerde olup ilacin kesilmesiyle ortadan kalkar. Hematolojik: Trombositopeni, lökopeni, pansitopeni, nötropeni, agrabülositoz. Gastro inestinal: Bulanti ve diger gastrik sikayetler.

Alerjik: Çesitli tipte cilt kizarikliklari ve döküntüleri. BEKLENMEYEN BIR ETKI GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ. ILAÇ ETKILESIMLERI: Parasetamol; alkol bagimlilarinda hepatik enzimleri indükleyen ve hepatotoksik ilaç kullananlarda hepatotoksisite riskini artirabilir. Kumarin ya da indandion türevi antikoagülanlarla ve fenotiyazinle birlikte uzun süreli parasetamol kullanimi, antikoagülan etkide artisa neden olabilir. 5-hidroksindol asetik asit testinde yanlis sonuç verebilir.

Parasetamolün salisilatlarla uzun süreli birlikte kullanimi nefropatik yan etkilere neden olabilir. Parasetamol ile birlikte kullanimi kloramfenikol�ün serum düzeylerinde hafif bir artisa neden olabilir. Oral antikoagülan tedavisi görenlerde hemoraji riskinin artabilecegi göz önüne alinmalidir. Siklopropan, halotan ya da benzeri halojenli anestezik maddelerde ameliyata girecek hastalarda kullanimindan kaçinilmalidir. MAO inhibitörü almakta olan hastalarda kullanilmamalidir.

(Bkz. Kontrendikasyonlar). KULLANIM SEKLI VE DOZU: Parasinus Tablet; hekim tarafindan baska türlü önerilmemisse; 12 yasindan büyük çocuklar ve yetiskinler: 6 saatte bir 1 � 2 tablet verilir. 24 saat içerisinde 8 tabletten fazla kullanilmamalidir. 12 yasin altindaki çocuklar: Hekim önerisi ve gözetimi altinda kullanilir.

ASIRI DOZ VE TEDAVISI: Asiri doz alimi sonucunda, içerdigi etken maddelere bagli yan etkilerin ortaya çikmasi ve siddetlenmesi söz konusudur. Akut intoksikasyon sirasinda ilk 24 saat içerisinde bulanti, kusma ve karin agrisi olusabilir. Sarilik ve hepatik yetmezlik belirtileri ise 2 � 3 gün sonra ortaya çikabilir. Bir defada 10 g veya daha yüksek miktarlarda alinmasi belirgin akut karaciger nekrozu olusturur. Tedavisi için, destekleyici önlemlerin yani sira siklikla N-asetil Sistein uygulanir.

Ilk 8 � 10 saat içinde i.V. infüzyonla uygulanmasi etkili olmaktadir. Antidotal tedaviye baslama süresi uzadikça etkili olma özelligi azalmaktadir. N- asetil sistein oral yoldan da verilebilir.

i.V. olarak 20 saat boyunca toplam 300 mg/kg dozunda, oral yoldan ise baslangiçta 140 mg/kg sonra 4 saatte bir toplam 17 kez 70 mg/kg dozunda uygulanir. Tedavi 72 saatte tamamlanir. SAKLAMA KOSULLARI: Orjinal ambalajinda ve 25°C�in altindaki oda sicakliginda saklayiniz.

TICARI TAKDIM SEKLI VE AMBALAJ IÇERIGI: Parasinus Tablet, 30 tablet içeren blister ambalajlarda piyasaya sunulmustur. RUHSAT TARIHI ve NO: 23.09.2002 � 201/09 RUHSAT SAHIBI: Koçak Farma Ilaç ve Kimya Sanayi A.S. Baglarbasi Gazi Cad. No: 64-66 Üsküdar/Istanbul 0.216 4925708 0.216 3347888 IMAL YERI: Koçak Ilaç Sanayi A.S. Organize Sanayi Bölgesi Fatih Cad. 11 Sok. No: Çerkezköy/Tekirdag 0.282.7581112 REÇETE ILE SATILIR ILAÇLARI ÇOCUKLARIN ERISEMEYECEKLERI YERLERDE SAKLAYINIZ.

HEKIME DANISMADAN KULLANILMAMALIDIR.