Pankreas kanseri genetik midir doktorum?

Sinsi pankreas kanseri çoğu zaman ölümcül. Genetik sorunlar tetikliyor. Başka riskler de var. 

Kanser türlerinin ortak noktası ilk evrelerde belirti göstermemek. Pankreas kanseri de işte böyle. Bu yüzden sinsi hastalık deniyor. Belirtiler ancak kanser ilerleyince anlaşılıyor. Bazılarını sayalım: Sırtta veya karında ağrı. Halsizlik. Sarılık. İştahsızlık. Kilo kaybı.

Pankreas kanserinde kalıtım etkili. Ailenizde bazı genetik sorunlar varsa pankreas kanseri olma riskiniz artıyor. Pankreas kanseri riskini büyüten 5 soruna bakalım:

Göğüs kanseri ve Pankreas kanseri

Göğüs kanserinin nedenlerinden biri BRCA2 geni. Sizde bu genin hatalı bir versiyonu varsa dikkatli olun. Pankreas kanserine yakalanan 10 kişiden biri BRCA2 yüzünden hasta. Bu mutasyon kesinlikle kanser riskine yakalanacağınız anlamına gelmiyor ama olasılık var. Göz ardı etmemek lazım.

Peutz – Jeghers sendromu ve Pankreas kanseri

Peutz – Jeghers sendromu ince bağırsakta polip adı verilen kabarcıklara yol açıyor. Dudaklarda ise küçük kahverengi noktacıklara. Çok nadir bir hastalık ama bu hastalığa yakalanmak pankreas kanseri olma riskiyle paralel ilerliyor. Ailenizde Peutz – Jeghers sendromu geçiren varsa da genetik olarak aktarılmış olabilir.

Melanom ve Pankreas kanseri

Melanom bir tür cilt kanseri. Kalıtsal olarak çok nadir geçiyor. Bu türe ailevi malignan melanom deniyor. Ailenizde birden fazla kişide varsa genetik olup olmadığını doktora giderek öğrenmeniz mümkün.

Melanom kalıtsal gelmişse pankreas kanseri riski demek.

Kolon  ve Pankreas kanseri

Yaklaşık 200 kişiden 1’inde herediter polip dışı kolorektal kanser görülüyor. Bunların kolon, rahim, yumurtalık ve mide kanserlerine yakalanma oranı çok yüksek. Tabii bir de pankreas kanserine. Sorun doktorların yaptığı testlerle kolay anlaşılıyor. Kuşkunuz varsa hemen doktora görünmelisiniz.

Pankreatit ve Pankreas kanseri

Pankreasın iltihaplanarak şişmesine pankreatit deniyor. Ani karın ağrısı ile başlayıp bulantı, kusma ve ateş gibi belirtilerle devam ediyor. Sorunun bazı genlerle tetiklendiği biliniyor. Pankreatit pankreas kanserinin habercisi. Özellikle kronikleşirse dikkatli olunmalı.

Pankreas kanserinden korunmak için ne yapmalı?

Genetik problemler pankreas kanseri riskini arttırıyor. Ama gündelik yaşantımızda dikkat edeceğimiz bazı ufak ipuçları riski azaltmaya yardım edebilir. Sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmek, özellikle de düzenli spor yapmak önemli.