St.John’s Wort Panik Bozukluğa İyi Gelir Mi ?

Eğer mantıksız yoğun korku atakları yaşıyorsanız, panik bozukluk yaşıyor olabilirsiniz. Panik atakları önceden tahmin edilemez, ruh halinizi ve fiziksel bedeninizi etkileyecek şekilde önceden bir belirtisi olmadan ortaya çıkabilir. Belirtileri olarak, aşırı korku, baş dönmesi, bulantı, boğulma hissi, titreme, hızlı kalp atışı, göğüs ağrısı ve solunum güçlüğü sayılabilir. St.John’s Wort rahatlama sağlayabilir ve bu etkileri hafifletebilir, bitkisel tedavilerde mevcuttur, fakat bitkisel ilaçları Sağlık Bakanlığı denetlemez, bu nedenle panik bozukluğu tedavisinde St.John’s Wort kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

St.John’s Wort

St.John’s Wort, özellikle Amerika Birleşik Devletleri dâhil olmak üzere pek çok yerde, yetişir. Yol kenarlarında ve güneşli meralarda bulunmaktadır, “Alternatif Tıp Gale Ansiklopedisi “ne göre bu bitkinin, tıbbi koşulların tedavisinde kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Romalılar savaş yaralarının iyileşmesini hızlandırmak ve gerginliklerini azaltmak için St.John’s Wort kullanmışlardır. Aktarlar, yapraklarını ve parlak sarı çiçeklerini, çaylar, tentürler, kapsül ve tablet kullanımı için toplayıp kurutarak değerlendirirler.

Bitkinin Potansiyel Faydaları

Bitkisel bir ilaç olarak, St.John’s Wort hiperisin varlığı nedeniyle, sinirlilik, anksiyete ve depresyonu azaltabilir, fakat bitkisel ilaçların kalitesi ve güvenliği büyük ölçüde değişir bu yüzden etkinliğinin garantisi yoktur. Bitki sağlık gıda mağazalarında hazır olarak mevcuttur ve kedi otu gibi, daha büyük bir sakinleştirici etkisi olan diğer sedatif-tip bitkiler ile kombine edilebilir.

Ticari Ürünler

Clarocet ürünlerin üreticisi olan Medicor Laboratuvarlarına göre St.John’s Wort, beyinde nörotransmitterleri dengelemek için potansiyel yeteneği nedeniyle, pozitif bir duygu-durum dengesinin teşvik edilmesine yararlı olabilir. St.John’s Wort içeren ürünler almanın olumlu etkileri birikimli olabilir ve faydalarını görene kadar 6 hafta boyunca bu bitkiyi kullanmanız gerekebilir. Bu faydaları doğrulayabilecek, bilimsel olarak kabul edilebilir klinik çalışmalar mevcut değildir.

Değerlendirmeler

St.John’s Wort, panik atakları tetikleyebilecek anksiyeteye faydalı olabilmesine rağmen, aynı zamanda istenmeyen ve tehlikeli olabilecek yan etkilere neden olabilir. “Gale Ansiklopedisi” ne göre, çocuklar, hamile kadınlar ve emziren anneler, St.John’s Wort içeren bitkisel ilaçlar almamalıdır. Bitkinin kullanımı, bazı insanlarda davranış değişikliğine sebep olan ve bilinci etkileyebilen Serotonin sendromunu tetikleyebilir. Buna ek olarak, St.John’s Wort diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. St.John’s Wortun potansiyel tehlikeleri olduğundan, doktorunuz bitkinin kullanımını panik bozukluğu azaltmak için genel bir tedavi programının bir parçası olarak denetlemelidir.