Panik Atak Tedavisi İçin Verilen İlaçlar

Panik Atak tedavisinin amacı panik atak semptomlarını azaltmak ve kişilerin günlük aktivelerine rahatlıkla dönebilmelerini sağlamaktır. Bu bağlamda psikoterapi seansları ve ilaç kullanımı panik atakların tedavisindeki en etkili metotlardır.Görüşmeye gittiğiniz psikolog veya psikiyatr panik atağınızın derecesine ve geçmişinize göre bu tedavi yöntemlerinden birini ya da her ikisinin uygulanmasına karar verecektir. 

Panik Atak İçin Psikoterapi

Psikoterapi panik atak veya panik bozukluk yaşayan kimseler için psikologların tercih ettiği ilk tedavi yönetimidir. Psikoterapi sayesinde hastalar panik atakların ve panik bozuklukların nedenini ve bunlarla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenebilirler.

Psikoterapi başka bir adıyla Kognitif Davranış Terapisi, panik semptomlarının hayati tehlike arz etmediğini kişiye öğretmeye çalışır. Terapi seanslarında terapiyi uygulayan Doktor, panik atak semptomlarını güvenli bir ortamda tekrar yaratmaya çalışır. Buradaki amaç fiziksel semptomları hastaya göstermek ve bunları yok etmektir. Hasta semptomların hayati bir tehlike arz etmediğini anlamaya başladığı zaman artık panik ataklar yaşamayacaktır. 

Psikoloğunuz psikoterapi için haftalık ya da iki haftada bir seans yapmak isteyebilir. Genellikle bir kaç hafta içeresinde panik atak semptomlarınızda azalma görürsünüz ve bir kaç ay içeresinde de tamamen kurtulabilirsiniz.

Semptomlarda azaldıkça psikoloğunuz seans sıklıklarını azaltacaktır ama kontrol amaçlı kendisine uğramanızı isteyebilir. 

Panik Atak İçin Verilen İlaçlar

Doktorunuz eğer size ilaç tedavisi vermeyi uygun görüyorsa aşağıdaki ilaçlar genellikle hem Depresyon hem de panik atak sorunlarını rahatlatmakta kullanılmaktadır. Bunlar:

SSRI ilaçlar

SSRI’ler: Genellikle az yan etkisi olan ve beyine alınan serotonini arttıran anti-depresan ilaçlar olup, panik atak tedavisindeki en etkili türdür. Prozac, Cipralex, Zoloft ve Paxil piyasada sık yazılan popüler ilaçlardır.

SNRI’ler: Hem Serotonin hem de norepinephrine alımını arttıran anti-depresanlardır. Effexor adlı ilaç bu türe girmektedir.

Benzodiazepinler: Bunlar orta derecede rahatlatıcı ilaçlar olup merkezi sinir sistemine etki ederler. Bu ilaçların uzun süreli veya yüksek dozajlı kullanımı mental ve fiziksel bağımlılık yaratabilmektedir. Xanax, Klonopin ve Lorazepam genellikle panik atak tedavisi için verilir. 

Doktorunuzun verdiği ilaç tedaviye sonuç vermiyorsa, başka bir tür veya iki türün kombinasyonu size önerilebilir. Genelikle anti-depresanlar 3-4 hafta kullanımdan sonra etkilerini göstermektedir bu yüzden aceleci olmayın. Yukarıdaki saydığımız ilaç türlerinin hepsinin yan etkileri vardır ve hamilelik gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilmez.

Panik atak tedavisi için verilen bu ilaçları kesinlikle kendini başınıza yani reçetesiz almayın! Bu ilaçların çok ciddi yan etkileri olabilmektedir ve rahatlama amacıyla kullanılamaz. SSRI, SNRI ve Benzodiazepinler bir Psikiyatrist tarafından verilmelidir. Ülkemizde ne yazık ki bu ilaçları vermeye çalışan konusu dışında doktorlar vardır. Lütfen bu kişilere kulak asmayın ve panik atak sorununuz varsa hemen bir psikiyatriste görünün.