Panik Atak Nedir ?

Panik atak insanda bir anda başlayan ve üst üste gelen korku ve endişeler topluluğunun yarattığı rahatsızlıktır. Panik ataklar bir 10 dakikada en rahatsız edici seviyesine ulaşır ve dakikalarca sürebilir. Bazı panik ataklar saatlerce de sürebilir.

Genellikle ilk defa panik atak yaşayan biri Kalp krizi veya sinir krizi geçirdiğini zanneder. Bu aslında rahatsızlığın oluşturduğu fiziksel bir semptomdur. Fakat panik atak geçirmiş kişiler genellikle hayatlarında yaşadığı en korku dolu dakikaların bu olduğunu anlatırlar ve günlerce de etkisinden kurtulamadıklarını söylerler. Sık sık panik atak yaşayan kişilerde ise olay hastalık haline gelmiştir ve buna panik bozukluk denir.

Tanımı

Panik atak yaşayan kişiler genellikle ölüme doğru gittiklerini, deliye döndüklerini, bayılacak gibi olduklarını ve kalp krizi geçirdiklerini söylemişlerdir. Bazıları da bir tünel gördüklerini söyler ama bunun nedeni beyindeki kanın korku anında vücudun başka yerlerine doğru çekilmesinden kaynaklanmaktadır. Yukarıda bahsedilen duygular aslında vücudun bu atakla savaş haline girmesinden oluşmaktadır. Bu yüzden de vücut adrenalin ve bir takım hormonlar salgılayarak atağı durdurmaya çalışır.

Semptomları

Panik Atak Nedir

Panik atak aslında sempatik sinir sisteminin bir tepkisidir. Semptomları arasında titreme, nefessiz kalma, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, sıcak ve soğuk flaşlar, yanma hissi, terleme, bayılma, yutkunma, hiperventilasyon ve hareket zorluğu vardır. Bu semptomlar anksiyeteyi arttırır ve artan anksiyete de panik atağı daha fazla tetikler.

Genellikle nefes darlığı ve göğüs ağrısı en fazla yaşanan semptomlardır ve bu yüzden de yaşayan kişi bu durumu kalp krizine benzetir. Hemen acile gitmek ister. 

Panik ataklar yaşattığı yoğun korku ve hemen oluşması nedeniyle tıp dünyasında bir çok anksiyete sorunundan farklı gösterilir. Genellikle bir anksiyete bozukluğu veya psikolojik bir sorunla beraber oluşmasına karşın bir akıl hastalığının belirtisi değildir.

Tedavisi

Panik atak yaşayanlar psikoterapi ve ilaç tedavisi ile bu sorunlarından kurtulabilirler. Psikoterapi seansları bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında değişmektedir. İlaç tedavisi de genellikle bu 3-4 hafta sonunda etkisini göstermektedir. Genellikle panik atak için verilen ilaçlar anti-depresanlar olup yan etkileri azdır.