Panax Ginseng’in cinsel faydaları

Panax ginseng bitkisinin kökü, geleneksel Çin tıbbının bir parçası olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları ve batılı bitki uzmanları Panax ginsengi, yaygın olarak bir adaptojen olarak ya da fiziksel veya ruhsal strese sağlıklı bir yanıt sağlayan bir bitki olarak tanıtmaktadırlar. Bilimsel çalışmalar, Panax ginsengin erkek cinsel uyarıcı olarak kullanımı da dâhil olmak üzere birçok geleneksel kullanımlarını doğrulamıştır. Özellikle bir sağlık probleminiz varsa, Panax ginseng veya herhangi diğer şifalı bitkileri kullanmadan önce sağlık kuruluşuna danışınız.

Cinsel Performans

Geleneksel olarak, geleneksel Çin tıbbı uygulayıcıları Panax ginsengin hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel performansı artırabileceğine inanmışlardır. Birkaç çalışma, kesin etkilerini araştırmış olmasına rağmen, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi libido ya da cinsel ilgiyi artırabileceğini iddia etmektedir. Cinsel dürtü ile Panax ginseng kesin ilişkisi tam olarak anlaşılamamıştır, ancak vücudun strese uyum sağlamasında etkili olarak, cinsel dürtüde daha az iniş çıkış olmasını sağladığına inanılmaktadır.

Ereksiyon bozukluğu

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, Panax ginseng erektil disfonksiyon veya erkek iktidarsızlık belirtilerini azaltabilmektedir. Panax ginseng kullanan erkekler, daha kolay daha iyi durumda ve daha uzun süreli ereksiyon sağlayabilirler. Bununla birlikte, Ulusal Sağlık Enstitüleri, Panax ginsengin yaygın cinsel işlev bozukluğu için bir tedavi olarak güvenliğini ve etkinliğini belirleyebilmek için daha iyi dizayn edilmiş çalışmaların gerekli olduğunu belirtir.

Üreme Destek

Ulusal Sağlık Enstitüleri, Panax ginsengin erkeklerde doğurganlığı artırabileceğini ileri sürmektedir. Panax ginseng takviyesi alan Erkekler, yüksek sperm sayısına ve artan sperm hareketliliği sahiptirler. Böylece bitki uzmanları sıklıkla, kısırlığa neden olan Düşük sperm sayısına sahip erkekler için tamamlayıcı bir tedavi seçeneği olarak ginsengi önermektedirler. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, buna ek olarak ginseng takviyeleri verilen hayvanlarda sperm üretimini artırdığının tecrübe edildiğini belirtmiştir. Erkek infertilitesi tedavisinde en etkili dozu belirlemek için daha fazla çalışma ve araştırma gereklidir.

Erken boşalma

Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, Panax ginseng içeren bitki kombinasyonları erken boşalma tedavisi için yardımcı olabilir. Tedavi, genital bölgelere 0.20 gram süspansiyon krem uygulanmasını kapsamaktadır. Eski çalışmalar bu tedavi seçeneğinin etkinliğini desteklemesine rağmen, hiçbir iyi düzenlenmiş testlerde tek başına Panax ginsengin etkileri araştırılmamıştır.