Panax Ginseng ve Saç Dökülmesi

Panax ginseng, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır astım, kalp hastalığı, diyabet, kanser, kısırlık ve cinsel işlev bozukluğu gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitki, vücudun stresli koşullarda dengesini korumasına ve uyum sağlamasına yardımcı olan anlamına gelen adaptogen olarak sınıflandırılmaktadır. Panax ginseng, hücre metabolizmasını artırması ve kan akışını teşvik etmesinin yanında aynı zamanda saç dökülmesine karşı koymak için kullanılmaktadır. Ancak, bu bitki ile durumunuzu kendi kendinize tedavi önce doktorunuza danışınız, çünkü Saç Dökülmesi hastalık belirtisi olabilir.

Bilgiler

Aynı zamanda Kore ve Asya ginsengi olarak bilinen Panax ginseng, Sibirya, Kuzey Çin, Kore ve Vietnam’a özgüdür. Cins ismi “Her şeyi iyileştirir” anlamına gelen ve Yunanca bir kelime olan “Panax”dan alınmıştır. Ginseng terimi genellikle hem Asya hem  de Amerika ginsengini, veya  Panax quinquefolius ifade etmek için kullanılmaktadır. Panax ginseng ve Amerika  ginsengi benzer kimyasal bileşimleri paylaşmalarına rağmen bunlar farklı türlerdir. Sibirya ginsengi olarak bilinen üçüncü bir ginseng Eleutherococcus cinsine ait tamamen farklı bir türdür. Eğer Panax ginseng satın almak istiyorsanız, takviyenin üzerinde kırmızı, Asya, Kore, Çin ya da Panax yazdığından emin olunuz.

Bileşimi

Panax ginsengin içindeki tıbbi bileşikler toplu olarak insan steroid hormonlarına benzer özelliklere sahip steroid benzeri bitki bileşikleri olan ginsenocides olarak bilinmektedir. Chicago Üniversitesi’ndeki Bitkisel Tıp Araştırma Tang Merkezi göre, 20’den fazla ginsenocides tespit edilmiştir. Panax ginseng bulunan diğer kimyasal bileşenler B vitaminleri, uçucu yağ, flavonoidler ve peptidleri içermektedir. Sonrakiler saç kaybına karşı koruma açısından özellikle önemlilerdir. Çünkü, bu amino asit türevleri yeni hücre büyümesini teşvik etmek için, hücre içinde haberci proteinleri olarak hareket ederler.

Etkileri

17 Ağustos 2003’deki Fitoterapinin Araştırmasında, araştırmacılar bellirli ginsenocideslerin  fare derisi kültüründe,  yeni büyüme sağlamak  için saç foliküllerini teşvik ettiklerinin  görüldüğünü rapor etmişlerdir. Bu etkinin üretilmesi için gözlemlenen tüm ginsenosidesler,  Panax ginsengin kurutulmuş köklerinden elde edilen % 70 metanol özütünden izole edilmiştir.

Piyasada Bulunma

Panax ginseng piyasada kapsül ya da toz olarak bulunmaktadır. Ayrıca bir tentür olarak alkol ve su bazlı sıvı özler olarak da bulunabilmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, Panax ginseng preparatları % 4 ila % 5 oranında ginsenosidler içerecek şekilde standardize olmalıdır. Soyulmamış kök, buharda pişirilir ve kurutulur ve kaynatarak öz elde etmek için suda kaynatılabilir.

Güvenlik

Tıp Merkezi ayrıca, Panax ginsengin çocuklara verilmemesi gerektiğini, hamile ya da emziren kadınlar tarafından alınmaması gerektiğini belirtmektedir. Buna ek olarak, eğer diyabet geçmişi, Yüksek tansiyon, Bipolar Bozukluk ya da meme kanseri gibi hormon odaklı bir kanser varsa, ginseng kullanmamalıdır. Yan etkileri arasında, nadir olmakla birlikte, anksiyete, uyku sorunları, baş ağrısı, kan basıncında yükselme, gastrointestinal şikâyetler, burun kanaması ve vajinal kanama sayılabilir.