Panax Ginseng ve kan basıncı

Panax ginseng, konsantrasyon ve bellek iyileştirilmesi, fiziksel dayanıklılık, atletik dayanıklılık ve cinsel fonksiyon dahil olmak üzere bir çok nedenden dolayı kullanılmaktadır. Zaman zaman, Çin, Kore veya Asya ginsengi olarak adlandırılan bu tip ginseng, Sibirya ya da Amerika ginsenginden farklıdır. Denemeden önce doktorunuza danışınız, çünkü çok sayıda ilaç ile etkileşime girer ve bazı sağlık koşullarının daha kötüye gitmesine sebep olabilir. Panax Ginseng aynı zamanda kan basıncını etkileyebilir.

Önemi

Amerikan Aile Hekimliğine göre, yüksek ve düşük kan basıncının her ikisi de, Panax Ginseng’in sık görülen yan etkileridir. Bu şifalı bitki, kan basıncı üzerinde çelişkili etkilere neden olabilir, çünkü bir taraftan kan damarlarını rahatlatan ve genişleten anlamına gelen bir vazodilatördür, böylece kan basıncını düşürebilir. Diğer taraftan kan basıncını yükselterek, kalbin daha sert ve daha hızlı atmasına sebep olan özelliklere sahip olabilir. Los Angeles’da bir Doktor olan Ray Sahelian’a göre farklı preperatları, diğerlerine göre bitkinin etkisini değiştirerek belirli özellikleri öne çıkarabilir.

Panax Ginseng

Uzman Görüşleri

“Amerikan Aile Hekimliği.” ne göre,tansiyonunuzu etkileme potansiyeli nedeniyle,bu takviye için yüksek kan basıncına sahip olmak bir kontraendikasyondur. Bu da takviyeyi kullanmanız tavsiye edilmez anlamına gelmektedir. Eğer hipotansiyon veya hipertansiyonunuz varsa doktorunuza danışmadan almayınız. Medline Plus, Panax ginseng kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde iyi araştırılmadığından, kalp hastalığınız varsa, dikkatli olmanız gerektiğini belirtmektedir. Maryland Tıp Merkezi  Üniversitesi’ne göre, eğer ACE inhibitörleri ve kalsiyum kanal blokörleri gibi tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, özellikle doktorunuza danışarak emin olunuz, çünkü Panax ginseng bunlarla etkileşime girmektedir.

Teoriler

Bu takviye, kan damarlarının iç hatlarında bulunan hücre tabakasının veya  endotel fonksiyonunu artırabilir. 2011 “Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi” araştırmasına  göre bu teorik olarak kan basıncını düşürülmesini teşvik ederek, arteryel sertliğin artmasına neden olabilmektedir.Bununla birlikte üç ay Panax ginseng tedavisinin bu sonucu vermeyeceği sonucuna varılmıştır. Kan damarlarının zayıf endotele bağlı olarak gevşemesi Yüksek tansiyon meydana gelmesinin olası nedenidir. Medline Plus üç ay boyunca kontraendike olmadığında bu takviyenin güvenli olduğunu bildirmektedir.

Etkileşimler

George T. Grossberg ve Barry Fox tarafından yazılan ”Temel Bitki-İlaç-Vitamin Etkileşimi Rehberi,” aynı zamanda Panax ginseng ve ma-huang kullanmanın yüksek kan basıncı riskini artırması, merkezi sinir sistemi ve stimülasyon,ve yaşamı tehdit eden ventriküler aritmiler konusunda uyarmaktadırlar. Panax ginseng  ayrıca yüksek kan basıncına neden olacak şekilde kafein ile de etkileşime girebilir. Kafein içeren bitkiler ve kola nut gibi takviyelerle, mate çayı ve guarana bitkisi gibi kafein içeren bitkiler ve besinler ile birlikte alındığında, uyarıcı etkileri artırabilir. Panax ginseng ve efedranın birlikte kullanımı düzensiz kalp atışları riskini artırır ve yaşamı tehdit edici olabilmektedir.