Panax Ginseng Özütünün Etkileri Nelerdir?

Piyasada ginsengin,  hepsi Araliaceae bitki ailesinin üyeleri olan çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunların yakın botanik ilişkilerine rağmen, farklı türdeki ginseng etkileri farklılık göstermektedir. Alternatif tıp çalışanları, ginsengi genel sağlık ve canlılık destekleyen tonik anlamına gelen “adaptogen” olarak tarif etmektedirler. Aynı zamanda kırmızı, Kore veya Asya ginsengi olarak bilinen Panax ginseng, ginsengin en çok kullanılan türlerinden biridir. Bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Bilişsel Etkileri

Umut verici kanıtlar beyin fonksiyonu geliştirmek için panax ginseng kullanımını desteklemektedir. “Alternatif Tıp İnceleme” ye göre, Panax ginseng tedavisinin 12 hafta süren seyri Alzheimer hastalığı olan hastalar için Panax kullanımı bırakıldıktan sonra faydalarının azalmasına rağmen, önemli kognitif yararlar ile sonuçlanmıştır. MedlinePlus websayfası ayrıca, Panax ginseng özünün kullanımının, soyut düşünme, matematiksel beceri ve reaksiyon süresini artırabileceğini eklemiştir. Gingko yaprağı özütü ile birlikte, bellek geliştirebilmektedir. Bilişsel fonksiyona yardımcı olması açısından Panax ginsengin etkinliğini destekleyen kanıtlar umut verici fakat karmaşıktır. Bu nedenle, bilişsel işlevler üzerine Panax ginseng etkilerini doğrulamak için daha titiz çalışmalar gereklidir.

İmmun Destek

Panax ginseng grip aşılarının etkinliğin artırılmasında ve kronik Bronşit için bağışıklık sisteminin yanıtının geliştirilmesinde yeteneğini kanıtlamıştır. MedlinePlus, G115 olarak adlandırılan özel bir tür Panax ginseng ekstresinin, aşının etkinliğini artırabileceğini fakat bu amaç için Panax kullanımını destekleyen yeterli kanıtın henüz mevcut olmadığını ve bu nedenle daha fazla inceleme gerekli olduğunu ifade etmektedir.

Panaks

Diyabet Kontrolü

Panax ginseng, tip 2 diyabetli hastalarda açlık kan şekerini düşürebilir. İnsüline bağımlı olmayan diyabetli 36 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, 8 haftalık tedavi edici bir deneme sırasında, açlık kan şekeri düzeyini iyileştirmesine ek olarak ruh halini güçlendirmiş, psikofiziksel performansı ve hemoglobin değerlerini artırmıştır.

Ereksiyon bozukluğu

Ereksiyon bozukluğu olanlar Viagranın çıkmasını benimsemişlerdir, fakat aynı zamanda Panax ginseng de bu bozuklukta bir miktar rahatlama sağlayabilmektedir. Bir dergide yayınlanan bir incelemeye doğrultusunda, yaygın olarak kullanılan bitkisel ilacın ereksiyon bozukluğu tedavisinde önemli etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Fakat düşük örneklem büyüklükleri  ve araştırmaların ortaya çıkardığı tartışmalı metodolojik kalitesi nedeniyle daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır.

Değerlendirmeler

Panax ginseng ekstresi almadan önce, bazı kişilerde uykusuzluk ya da Yüksek tansiyon gibi yan etkilere neden olabileceği için doktorunuza danışınız. Ayrıca, diğer ilaçlarla, otlar veya takviyeler ile zararlı şekilde etkileşime girebilir, bu nedenle dikkatli olmanız önerilmektedir.