Panax Ginseng Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Latince ismi Panax ginsengi olan Asya ginsengi, eski geleneksel Çin tıbbından kaynak alan ve bugün Batı’da yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Yavaş gelişen Ginseng bitkisinin köklerinden elde edilir, bitkinin birçok çeşidi mevcuttur. Çin tıbbında yayınlanan bir araştırmaya göre, bitkinin farmakolojik faydaları içerdiği ginsenosidler denilen kimyasal bileşenleri ile ilişkilendirilmektedir. Bir internet sitesine göre, ginseng alternatif veya tamamlayıcı ilaç olarak kabul edilir, yaygın kullanımı önerilmeden önce hakkında daha fazla ve daha iyi araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Panax Ginseng’in Tarihçesi

Panax ginseng, sağlık açısından yüzyıllardır yararlanılan geleneksel Asya tıbbının kalbidir. Kore’deki bir üniversitenin araştırmacılarına göre, Panax cinsinin 12 türü mevcuttur, Kore, Kuzeydoğu Çin ve Sibirya dâhil olmak üzere Kuzey Hemispheres’de ağırlıklı olarak yetişmektedir. Koreli araştırmacılar Panax kelimesinin, Yunanca bir terim olan her derde deva anlamına gelen “Panacea” kelimesinden geldiğini işaret etmektedirler.

Panax Ginseng

Panax Ginseng

Panax Gingseng’in Kullanımı

Ginseng, fiziksel ve zihinsel performansı arttırıcı, kan şekeri ve kan basıncı düşürücü, kalbi koşullara karşı koruma, bağışıklık sisteminizi güçlendirme ve kanseri önlemeyi içeren uzun bir sağlık talepleri listesi ile bağlantılıdır. Bu talepler için ginseng insanlar ve/veya hayvanlar üzerinde test edilmiş olsa da sonuçlar küçük veya hatalı çalışmalar dolayısıyla engellenmiştir. Ginseng köklerinin tozlar, kapsüller, tabletler, çay ve tropikal krem halinde işlenmesi için bitkinin kurutulması yoluyla hazırlanır. Bazen ginseng yaprakları da kullanılmaktadır.

Panax Ginseng Üzerindeki Araştırmalar

Ücretsiz ve Alternatif Tıp için Ulusal Sağlık Enstitüleri Merkezi “Asya ginsengi üzerine sadece çok az sayıda büyük çalışmaların yapıldığını, araştırmaların çoğunun küçük olduğunu ve bunların amaç ve sonuçlarında eksiklikler olduğunu, sağlığa faydaları için yapılan iddiaların, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara dayalı olduğunu” belirtmiştir. Ancak bu merkez, Asya ginsenginin kronik akciğer enfeksiyonu ve Alzheimer hastalığı tedavi etmek için potansiyel olan diğer bitkisel ilaçlarla olan etkileşimi hakkındaki araştırmaları desteklemektedir.

Panax Ginseng’in Faydaları Var Mı ?

Aşağıdaki listede belirtilenler bu gıda takviyesinin efektif olabileceği durumları belirtir:

  • Alzheimer Hastalığı: Bazı araştırmalara göre 12 haftalık kullanımı mental performansı arttırmaktadır.
  • Kronik Akciğer Hastalığı: Oral alımı akciğer fonksiyonlarında iyileşme yaratabilir.
  • Mental Fonksiyon: 38-66 yaş grubundaki kişilerde düşünme, aritmetik yetenek, reaksiyon zamanlarında iyileşme yaratabilir.
  • Ereksiyon bozukluğu: Erkeklerin yaşadığı ereksiyon problemini azaltabilir.
  • Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyonu olan kişilere faydalı olabilir.
  • Erken boşalma Problemi: Krem olarak cinsel ilişkiden 1 saat önce erkek cinsel organına sürüldüğü zaman erken boşalmayı önleyebilir. Cinsel faydaları olabilir.

Panax Ginseng atletik performansı etkilemez. Aşağıda belirtilen durumlar için de pozitif bir etki gösterdiği kanıtlanamamıştır:

Panax Ginseng’in Yan Etkileri

Ginseng tüketimi, baş ağrısı, uyku sorunları, sindirim problemleri, alerjik reaksiyonlar ve adet düzensizliği gibi istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Ancak bir internet sitesinde, bu bitki takviyesinin önerilen dozlarda kullanıldığında, istenmeyen reaksiyonlarının nadir olduğu ve kullanımının genel olarak güvenli olduğu belirtilmektedir.

Ücretsiz ve Alternatif Tıp için Ulusal Sağlık Enstitüleri Merkezi Sibirya ginsenginin Ginsengin gerçek bir formu olmadığı konusunda uyarmaktadır. Sibirya ginsengi Panax ginsengin içerdiği ginsenosidleri içermez. Ayrıca, bitkiler ve besin takviyeleri ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmemiştir. Bu nedenle, takviyeleri konsantrasyonu ve etki gücü değişebilir, kirletici maddeler mevcut olabilir ve güvenliği garanti edilemez. Herhangi bir formda ginseng almadan önce, uzman sağlık kuruluşuna danışınız.