Panax Ginseng Nasıl Kullanılır ?

Aynı zamanda Asya ginsengi olarak bilinen Panax ginseng, popüler bir bitkisel ilaçtır. Ginsengin Amerikan formu ile ilgili olarak, Panax’ın benzer özellikleri ve potansiyel faydaları vardır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Panax ginseng dâhil olmak üzere çoğu bitkisel ilaçların ekimini ve üretimini denetlemez. Yan etkiler oluşabilir, bu nedenle herhangi bir rahatsızlığının tedavisinde Panax Ginseng kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Panax Ginseng’in Tarihçesi

Panax Ginseng Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kesiminde ağaçlık alanlarda yetişir. Kızılderili kabileleri, Alternatif Tıp Gale Ansiklopedisi göre, sağlık tonikleri yapmak için ve sindirim bozuklukları, baş ağrısı ve ateş tedavisi için köklerini toplamışlardır.

Panax Ginseng Neler İçerir ?

Bir internet sitesi Panax ginsengin saponin içeren, panaquilon bileşikleri şeklinde olduğunu belirtmiştir. Bu bileşikler, ginsenosidler, dammarane türevleri, panaxosides, glikozitler ve steroidler ile ilgili diğer bileşenlerden oluşmaktadır. Panax bir bitki olduğundan, bitkinin konumu da dâhil olmak üzere, toplanan kökün yaşı, tedavi için kullanılan yöntem gibi birçok şey, mevcut bileşenlerin miktarını ve gücünü etkileyebilir. Panax ginsengi bir Doktor gözetiminde kullanınız.

Potansiyel Faydaları

Bir internet sitesine göre, Panax ginsengde bulunan saponinler, zihinsel ve fiziksel görevlerin iyileştirilmesinde ve hücreleri stresten korumada yararlı olabilmektedirler. Bu bitki, anlamı zihinsel ve biyolojik strese karşı vücudun doğal yeteneğini artıran olan bir adaptojendir ve enerji artırılması ve kronik yorgunluk tedavisinde yararlı olabilmektedir. Panax Ginsengin yararlarını teyit klinik çalışmalar yetersizdir.

Panaks Ginseng

Panax Ginseng

Kullanımı

Panax ginseng, kuru ya da sıvı özü formunda veya bitkisel çay olarak kullanılabilir. Araştırmalar günlük 200 mg’a kadar Panax ginseng özü alınmasını önermektedir. Alternatif olarak, kökü bitkisel çay yapmak için kullanıyorsanız, Panax ginsengi günlük 2 grama kadar kurutulmuş kök şeklinde kullanabilirsiniz. Sağlık ihtiyaçlarınız için tam doz önerileri için doktorunuza danışınız. Bunun bir gıda takviyesini olduğunu unutmayın ve lütfen dikkatli kullanın.

Panax Ginseng’in Diğer İlaçlarla Kullanımı

Panax ginseng phenelzine, oral hipoglisemik, varfarin ve insülin dâhil diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. Yan etkileri Amerikan Aile Hekimliğine göre, mide bulantısı, baş ağrısı, ishal, kan basıncı sorunları, vajinal kanama ve kendini aşırı derecede mutlu ve coşkulu hissetmektir. Çoğunun iyi tolere edilmesine rağmen, herhangi bir biçimde panax ginseng kullanmadan önce tavsiye için doktorunuza danışınız.