Panax Ginseng kökü özünün sağlığa faydaları

Ginseng kökü geleneksel Asya tıbbında en sık kullanılan bitkilerden biridir. Yüzyıllardır, hem Kuzey Amerika hem de Asya’da kullanılmaktadır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, ginsengin ABD’de en popüler bitkilerden biri olduğunu belirtmiştir. Sağlıkla ilgili birçok durumu ginseng kökü özü tarafından iyileştirilebilmektedir.

Adlandırılması

“Ginseng” terimi, Asya ve Kore ginsengini ifade etmektedir ve Panax ginseng olarak da adlandırılır, Kuzey Amerika ginsengi ise Panax quinquefolius olarak adlandırılmaktadır. “Panax” kelimesi Yunanca “panacea (her derde deva)”  kelimesinden köken alır , “tüm şifa” anlamına gelmektedir. Kore ve Amerikan ginsenginin kimyasal özellikleri benzer ve her ikisi de bitkilerde etkin madde olan ginsenosidleri içerdiği belirtilmektedir. Uzaktan ilişkili olmasına rağmen, aynı zamanda senticosus olarak bilinen Sibirya ginsengi, farklı özellikleri, aktif maddeleri ve etkileri ile tamamen farklı bir bitkidir.

Tarihçesi

2.000 yıldan fazla zaman boyunca, Kore ginsenginin, geleneksel Çin tıbbının başlıca unsuru olduğu belirtilmektedir. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı, aynı zamanda Amerikan ginsenginin, Kuzey Amerika’nın çeşitli Aborjin kabileleri tarafından yüzyıllardır kullanıldığını belirtmektedir. Kullanımının uzun bir geçmişi olmasına rağmen ginsengin yararlı etkilerinin çoğu, anekdot niteliğinde ufak kanıtlara dayanmaktadır, iddiaları doğrulamak ve daha iyi anlamak için, özellikle insan denekler üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereklidir.

Kore Ginsengin Faydaları

Ginseng üzerine yapılmış bilimsel çalışmalar, en fazla kullanılan Kore veya Asya ginsengi üzerine yapılmıştır.  Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından Kore ginsenginin, zihinsel performansını artırmada, bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde, kanser riskinin azaltılmasında ve genel iyilik halinin arttırılmasında yararlı olduğunun kanıtlandığı belirtilmiştir.

Amerikan Ginsengin Faydaları

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Amerikan ginsenginin iyi bir bağışıklık güçlendirici ve güçlü bir antioksidan olduğunu belirtmektedir. Ayrıca, Amerikan ginsengi iltihaplı hastalıklar, diyabetiklerde kan şekerinin düşürülmesi, kanseri tümör büyümesini inhibe edilmesi, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu veya DEHB üzerinde bir tedavi edici etkiye sahip olabilmektedir.

Değerlendirmeler

Hipertansiyon, akut hastalık ve düşük kan basıncı olan kişiler, sadece bir hekimin yakın gözetimi altında ginseng almalıdır. Bipolar bozukluğu olan kişilerde mani riski vardır ve bu nedenle, ginseng kullanmamalıdır. Buna ek olarak hamile veya emziren kadınların yanı sıra, meme kanseri olan kadınların ginseng almaları tavsiye edilmez. Ginseng aynı zamanda kan inceltici özellikleri olabilir ve herhangi bir cerrahi işlem öncesinde ve sonraki haftada alınması kesilmelidir.