Panax Ginseng ile kilo kaybetme

Panax ginseng kökleri bir diyet takviyesi olarak kullanılan yavaş büyüyen bir bitkidir. Bir adaptojen olarak, ginsengin enerji dengelenmesine, hormonlara ve bağışıklığa, vücut homeostazına ulaşılmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bazen, kilo kaybına katkı sağlaması ile tanıtılmaktadır. Güvenli olması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen, bu amaca yönelik tavsiye edilebilir. Panax ginseng ve kilo kaybı hakkında bilgi edinmek, ürünün kullanımı ile ilgili olarak kullanıcıların akıllıca kararlar almasını sağlar. 

Farmakoloji

Panax ginseng, Denge ve bileşenlerinin en uygun işleyişi gerçekleştirmek amacıyla birçok vücut sistemini etkileyen bir adaptojen olarak sınıflandırılır. Ginseng içindeki aktif alkaloitler ginsengseler olarak adlandırılır. Ginsengte bulunan diğer bileşikler B12, pantotenik asit ve biotindir. 

Panax ginseng glikoz düzenlemeyi, güçlendirilmiş enerjiyi ve gelişmiş bağışıklık işlevini kapsayan genel sağlık etkileri nedeniyle, Geleneksel Çin Tıbbında genel bir tonik olarak popülerdir.

Kilo Üzerine Etkileri

Kilo ve metabolizma üzerinde Panax ginseng etkisi tam olarak anlaşılamamıştır. Tip II diyabetli kişilerde kan şekeri yönetimi için karbonhidrat metabolizmasını düzenleyip,  potansiyel olarak yararlı hale getirmeye yardım ettiği düşünülmektedir. Amerikan Diyabet Derneğine göre Panax ginseng özü verilen farelerde, 12 gün sonra anlamlı bir kilo kaybı olmuştur. 

Bu ümit verici sonuçlara rağmen, Aile Hekimleri Amerikan Akademisi, Panax ginsengin, kilo kaybı için plaseboya göre daha etkili olmadığının tespit edildiğini belirtmiştir.

Yan Etkileri

Herhangi bir takviye veya ilaç gibi, Panax ginseng de istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Medline Plus’a göre uykusuzluk, ginsengin en sık görülen yan etkisi olsa da, bazı kullanıcılar menstrüel sorunlar, kan basıncı değişiklikleri, göğüs ve baş ağrısı da yaşayabilir. Diğer olası yan etkiler iştah kaybı, vajinal kanama ve baş dönmesi ve sersemliktir. Ginseng hormonlar üzerindeki etkileri nedeniyle uzun süreli kullanım için güvenli olmayabilir.

Güvenlik Önlemleri

Panax ginseng kullanırken sizi nasıl etkilediğini anlayana kadar etkili olan en düşük doz ile başlayınız. Paket üzerindeki güvenlik tedbirleri uygulayınız ve özellikle de eğer endokrin hastalıkları veya yüksek kan basıncı öykünüz varsa ginseng kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz. Ciddi bir yan etki riskini azaltmak için, bir seferde üç aydan fazla Panax ginseng almayınız. Ginseng, diyet ve egzersizin yerine geçmez, bu yüzden takviyeyi kullanırken dengeli beslenmeye ve düzenli beslenmeye devam ediniz.

Değerlendirmeler

Bitkisel takviyeleri tamamen Türkiye’de ve Amerika’da Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmemiştir ve bilinmeyen veya kirletici maddeler içerebilir. ABD Farmakopesi onaylı ürünlerin seçilmesi, kaliteli olanı temin etme konusunda yardımcı olabilir. Eğer önemli veya kalıcı yan etkileri yaşarsanız, Ginseng alımını durdurunuz ve hemen tıbbi yardım isteyiniz.