PANALGINE 30 TABLET

ATC: N02BE51

BARKODU: 8699560010769

FİYATI: 4,69TL

ETKEN MADDE: Paracetamol, combinations – parasetamol kombinasyo

ÜRETİCİ: ATABAY

Analjezik antipiretik parasetamolün antigripal kombinasyonları. Doz içerdiği parasetamole göre ayarlanmalı.

PROSPEKTÜS FORMÜLÜ

Beher tablet: Parasetamol 300 mg Propifenazon 150 mg Kafein 30 mg. İçerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Panalgine, analjezik ve antipiretik etkili, iyi tahammül edilen çabuk tesir gösteren bir ilaçtır. Parasetamol analjezik ve antipiretik etkilere sahiptir.

Alındıktan sonra gastrointestinal kanaldan hemen tamamen emilir; maksimum serum konsantrasyonuna 0,5-1 saat arasında ulaşır; yarılanma ömrü 0,90 � 3,25 saat arasındadır. Yaklaşık %25� i proteinlere bağlanır. Propifenazon maksimum plazma konsantrasyonuna 1 � 3 saat arasında ulaşır, yarılanma ömrü 1 � 1,5 saat arasındadır. Yaklaşık %0,6� lık kısmı değişmeden idrarla dışarı atılır. Kafeinin tamamına yakını hızla emilir; büyük oranda metabolize olur.

Metabolitleri başlıca idrarla atılır. Plazma yarı ömrü yaklaşık 3.5 saat, proteinlere bağlanma oranı %35� tir.

ENDİKASYONLAR

Panalgine, nevraljilerde, baş, diş, siyatik ve romatizma ağrılarında, dismenorede, osteoartritte, kulak ağrılarında, gripte, diş çekiminden sonraki ağrılarda, ağrıyı keser, ateşi düşürür.

KONTRENDİKASYONLARI

Preparatın bileşiminde bulunan herhangi bir maddeye hassasiyeti olan kişilerde ve akut porfiride kullanılmamalıdır.

UYARILAR

Ağır böbrek ve karaciğer yetmezlikleri olan kimselerde dikkatli olunmalıdır. Yüksek dozlarda uzun süre kullanıldığı taktirde kan sayımı yaptırılmalıdır. Diğer analjeziklerde de olduğu gibi Panalgine gebelik ve süt emzirme döneminde yalnızca doktor tavsiyesiyle kullanılır. Formülündeki kafeinin teratojenik etki gösterebilme ihtimali vardır. Panalgine kısa süreli ağrı durumlarında kullanılmalı, devamlı ve uzun bir süre alınmamalıdır.

YAN ETKİLERİ

Panalgine tavsiye edilen dozlarda kullanıldığı taktirde iyi tahammül edilir. Nadiren, hassas kimselerde geçici olarak ciltte kızarıklık, döküntü meydana getirebilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

BÜYÜKLERDE: Bir defa ağızdan su ile bir tablet alınır. Şayet ağrı dinmezse 20 dakika sonra 1 tablet daha alınır.

Lüzumlu hallerde günde 2 � 3 defa tekrarlanır. ÇOCUKLARDA: 5 � 10 yaşındaki çocuklarda yaşlarına göre bir defada ağızdan 0,5 � 1 tablet su veya herhangi bir içecekle verilir. Lüzumlu hallerde 3 � 4 saat aralıklarla 1 � 2 defa daha aynı dozlarda tekrarlanabilir. 4 yaşından küçük çocuklarda hekimin tavsiyesine göre kullanılır. Gerek büyüklerde gerekse çocuklarda yukarıda bildirilen miktarlar hekimin tavsiyesine göre azaltılıp çoğaltılabilir.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ: Doz aşımı tedavisinde semptomlara karşı destekleyici tedavi ve parasetamolün antidotu olan N � asetilsistein uygulanır.

SAKLAMA KOŞULLARI

25°C� nin altındaki oda sıcaklığında ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Nem ve ışıktan koruyunuz. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

20 tabletlik blister ambalajlarda.

Ruhsat Tarih ve No 27.10.1994 � 170/89 Ruhsat Sahibi Atabay İlaç Fabrikası A.Ş. İmal Yeri Atabay İlaç Fabrikası A.

Ş. Acıbadem, Köftüncü Sok. No.1 81010 Kadıköy – İstanbul Kaynak:Atabay İlaç San